Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ma már nincsenek vezetésoktatá...

Ma már nincsenek vezetésoktatás alatt "szituációs" gyakorlatok?

Figyelt kérdés

Unokahúgom most tanul vezetni, a 20-on páradik óránál jár. Mikor mondta hogy csak 2 órát voltak rutinpályán eléggé meglepődtem. Ma már nem szoktak neccesebb szituációkra felkészíteni a leendő vezetőket?

Én 26 éve vizsgáztam, akkor az első kb. 10 órát rutinpályán töltöttük. Először az alapok, utána meg jöttek a speciálisabb feladatok. Mint például vizes/havas/jeges útfelületen ha túlkormányzott lesz az autó akkor onnan hogyan lehet visszatérni stabil állapotba. Vagy ha hirtelen az autó előtt terem egy "objektum" akkor hogyan kell elkerülni a balesetet. Ezek által felmérték a tanulók reakcióidejét is. Akinek ezek szörnyen rosszan mentek, nem is engedték vizsgázni menni. Minden feladattípusra nem emlékszem már, de volt vagy 8-10 féle.

Ezek ma már nincsenek? Ennyit fejlődtek volna az autók, hogy mindegy milyen béna a sofőr sosem fog az autó például megcsúszni?


Szerintem vizsgán kellene lennie legalább egy olyan feladatnak, ahol felmérik hogy a vizsgázó tud-e megfelelően reagálni a neccesebb szituációkra. Tavaly novemberben szemtanúja voltam egy balesetnek, ahol egy gyalogos körülnézés nélkül lépett az úttestre, a felé közeledő autós meg fékezés nélkül elcsapta. Biztos hogy észrevette a gyalogost, ő is ezt vallotta a végén a rendőröknek, csak állítása szerint annyira meglepte a gyalogos hogy "leblokkol" és nem tudta mit kellett csinálnia. Az ilyen sofőröket szerintem illene kiszűrni a közlekedésből, emiatt lenne szerintem jó ha legalább vizsgán felmérnék a reakcióját.



2019. jan. 20. 16:02
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ilyen jellegű gyakorlatok, feladatok nagyon régen nincsenek már oktatáson, maximum külön vezetéstechnikai tréningen.
2019. jan. 20. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom te hol csináltad a jogsit, de ilyen nem is volt szerintem sosem, hogy ilyen helyzeteket gyakoroltassanak egy full kezdő vezetővel.
2019. jan. 20. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
84%
Nagyjából akkor szereztem a jogsimat, amikor te is, de ilyen gyakorlatok nem voltak rutinpályán. Hogy is tudták volna nyáron az általad említett téli szituációs dolgokat gyakoroltatni? Ehhez minimum egy rutinpálya szükséges, abból pedig nincs túl sok még manapság sem.
2019. jan. 20. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

Veszprémben csináltam, a rutinpálya már nem tudom hogy pontosan hol volt. (Lehet hogy nem Veszprémben, mert arra emlékszem hogy össze-vissza járkáltunk akkor vezetni.)

Nyáron csak fellocsolták a pályát, plusz előtte még ha jól emlékszem bekentek bizonyos részeket valami anyaggal, hogy ott jobban csússzon. Igaz hogy nem volt olyan mint télen a jégen, de csúszott rendesen. 1-1 hirtelenebb kormánymozdulatra simán keresztbe lehetett állni.

2019. jan. 20. 17:03
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

2006ban se voltak ilyenek.

Úgy tudom a bkv csinál ilyet az embereinek ahova el lehet menni és kb 60ezerért magányszemélynek is leoktatják.


Sajnos nem része annak a 30 órának ami alatt vezetni se tanítanak meg.

2019. jan. 21. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Mondjuk 10 óra rutin pályán soha nem a "necces szituációk" gyakorlása volt a cél, hanem az, hogy egyáltalán az alap dolgok, váltás, parkolás, kormányzás, autó kezelés rögzüljön a tanulóban.


Gyakorlatilag az egész jogosítványszerzés abból áll, hogy egyáltalán eljutsz oda, hogy már nem vagy teljesen közveszélyes a forgalomban 30-50 óra gyakorlás után.


Illetve nem az a cél, hogy a reakcióidőd teszteljék, nem az, hogy "reagálj" a kialakult "necces" helyzetekre. Hanem, hogy körültekintő és biztonságos vezetéssel meg tudd azokat előzni amennyire lehetséges.

2019. jan. 22. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!