Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Üres sebességfokozatban...

Üres sebességfokozatban retarderrel lehetséges a jármű lassítása?

Figyelt kérdés
Egy Mercedes Intouro buszról van szó konkrétan. Nem tudom ő melyik fajta retarderrel van felszerelve (elektromos, kipufogógáz vagy hidraulikus), de azt hiszem hogy mindegyik fajtához sebességfokozatban kell lennie a váltónak, mert különben nincs erőátviteli kapcsolat a motor és kerekek között. Jól gondolom?

2016. jan. 11. 20:40
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
A retarder egy motor fék fokozó szerkezet, egyszerűen leírva. Ha nincs sebességbe akkor nem hatásos.
2016. jan. 11. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Nem működik üresben. Sok éve volt emiatt buszbaleset is.. :(
2016. jan. 11. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Hogy történt a baleset?
2016. jan. 11. 22:36
 4/12 anonim ***** válasza:

Váltófüggő. Az Allison automataváltóin a retarder(intarder) működik üresben is, a többi automatát passzolom - asszem a ZF Astronicnál nem működik üresben.


Az elektromos retarder is működik üresben, bár szerintem Intourot ilyennel már nem szereltek.

A kipufogógázos retarder az milyen? :D A bubu és a dekompressziós motorfék is csak sebességben működik,viszont utóbbiról nem tudok, hogy a Mercedes használná, a bubu meg ma már néhol csak rendelhető extra.

Ha kézi váltós a busz akkor szerintem csak sebességben fog működni, autóbuszt amúgy sem gurítunk üresben ( és más nagy járművet sem ).

2016. jan. 11. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Kipufogogazas mikor a kipufogogazt nem engedi ki a motorbol igy lassitja a fotengely mozgasat. Rosszul tudom?
2016. jan. 12. 07:07
 6/12 anonim ***** válasza:
Jó tudod, de a kipufogóféket nem szokás retardernek nevezni, bár ez már csak ilyen nyelvi kérdés :D
2016. jan. 12. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Én a kipufogófékesre írtam, hogy nem működik üresben.

A műszaki oktatóm dolgozott baleseteknél is szakértőként. Az egyik balesetnél az okozta a bajt, hogy használat közben vissza akart váltani a sofőr. Amint benyomta a kuplungot, oldotta a kipufogóféket. Páran meg is haltak, Ausztiában volt 10-15 éve(magyar fiatalok mentek vele).

2016. jan. 12. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Az elektromos (örvényáramú) retarder a kardántengelyt fékezi. Így az üresben is fékezheti a járművet.


De, ahogy John_McClane is írta: nem szokás üres gurítani, lassítani egy ekkora járművet.

2016. jan. 12. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"Amint benyomta a kuplungot, oldotta a kipufogóféket. Páran meg is haltak, Ausztiában volt 10-15 éve(magyar fiatalok mentek vele).

"


Az nem az az Ikarus 250-es volt, amin elmelegedett a fék és nem tudott megállni? :D

2016. jan. 12. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Hát ha már egy kuplungbenyomáson múlott a dolog, akkor az a baleset mindenképp megtörténik, túl nagy lehetett a sebesség.
2016. jan. 12. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!