A jövőben lehetséges lesz majd, hogy organikus, élő gépeket, épületeket, járműveket növesszünk?
Mint a Starcraft-ban a Zergek, vagy a Csillagkapuban a Lidércek.
Olyan szintre jutna a génmanipuláció, hogy leraknánk egy őssejtet, adnánk neki enni, és nőne belőle egy mondjuk egy udvari vécé méretű épület, aminek a belseje élő húsból van, a külsején meg vastag kitinpáncél védené a kiszáradástól és a fizikai behatásoktól. A gombákhoz és a csalánozókhoz hasonlóan táplálkozna, bizonyos hormon beadásával egy csövön rakna egy tojást, amit kikeltetve egy másik ilyen épületet is létrehozhatnánk.
Számítógépeknél már évek óta van szó az organikus hardverekről (pl. adattárolás), de ha lesz is belőle valami belátható időn belül, valószínűleg akkor sem fog az otthonokig eljutni (akár a kvantumszámítógép).
Egyszerűbb hajlékokat, bútorokat talán lehetne növényekből készíteni, de sok pénz és idő kéne hozzá, ami miatt továbbra is gazdaságosabbak lesznek a hagyományos módszerek.
Az állatok viszont nagyon nem jó "hatásfokkal" dolgoznak, egy ekkora gombának meg nem elég a talaj (kevés lenne neki a tápanyag, meg romlana is a talaj). Ha lenne valami komoly tápoldatos kádja, akkor kérdés, hogy mennyibe kerülne napi szinten fenntartani, és mi van, ha megbetegszik/magára hagyják.
Már megint a Sci-fi-t hozzák a valóságba. E szempontból az ócska sci-fik rosszabb mesék, mint a hamupipőke, a jók viszont egy ma is meglévő probléma jövőbeli aspektusait boncolgatják. Rendszerint megoldás nélkül - ettől is jók.
Az ilyen típusú problémáknál soha nem az a kérdés, technikailag kivitelezhető-e. Igen, ha elég sokat várunk. De a kérdés az, érdemes-e, szabad-e kivitelezni. Ez esetben pedig a válasz az: nem érdemes és nem szabad. Már az egyik nem elég lenne.
>Olyan szintre jutna a génmanipuláció, hogy leraknánk egy őssejtet, adnánk neki enni, és nőne belőle egy mondjuk egy udvari vécé méretű épület, aminek a belseje élő húsból van, a külsején meg vastag kitinpáncél védené a kiszáradástól és a fizikai behatásoktól. A gombákhoz és a csalánozókhoz hasonlóan táplálkozna, bizonyos hormon beadásával egy csövön rakna egy tojást, amit kikeltetve egy másik ilyen épületet is létrehozhatnánk.
Szerintem ennél lényegesen kevésbé drámaian és undorítóan képzeld el. Sokkal praktikusabb és tisztább lenne egy intelligens faanyagoz hasonló anyagot használni, ami növekedése közben előre kódolt formára nő, folyamatosan lassuló anyagcserével az olcsó fenntartás kedvéért. Szabályozhatná a páratartalmat, hőmérsékletet és a szellőzést, regenerálhatná saját sérüléseit, különféle kódolt vegyszerek hatására új részeket növeszthetne stb.
Ez nyilván erősen sci-fi, tudom. Arra próbáltam rámutatni, hogy drámai megoldások helyett a praktikusságot célszerű nézni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!