Szekvenciális váltós autókat lehet vontatni?
A döntésnél mérvadó, hogy mit ír a kezelési utasítás. A legtöbb gyártó automata váltó esetén határozottan tiltja a vontatást, és csak megemelt, vagy kerekes zsámolyra tett tengellyel engedélyezi. Ennek általános oka, hogy a kenésért felelős váltóolaj áramlásáért a motor felelős, így ha az nem jár, akkor nincs nyomás, a kenőanyag nem jut el a megfelelő helyekre, és tönkremehet a szerkezet: vontatáskor a forgó kerekek mozgásba hozzák a váltó egyes alkatrészeit, amelyek kenés hiányában súlyos, komoly összegű javítást eredményező károsodást szenvedhetnek.
Ettől függetlenül nem jelent automatikusan váltóhalált, ha N, azaz üres fokozatban, maximum néhány métert mozgatjuk a kocsit, de ezt célszerűbb emberi erő által tolva, mint másik autóval vontatva megtenni. Hallottunk már olyan tévhitet is, hogy vontatás előtt jól fel kell tölteni (kvázi túl kell tölteni) a váltót olajjal, és így 40-50 km/órás sebességgel akár 80-100 kilométerre is elhúzható az autó. Úgy véljük, ehhez nem szükséges külön magyarázat, az előbbi sorok mindent tisztáztak, tehát ne vontassuk az automataváltós járművet!
Más a helyzet a robotizált, félautomata váltókkal (pl. Alfa Selespeed, Opel Easytronic, stb.), ahol voltaképpen hagyományos szerkezetről beszélhetünk, és csak a kuplungot kezeli elektrohidraulikus berendezés. Ezeket N fokozatban, a hagyományos kézi váltósokhoz hasonlóan, károsodás nélkül lehet vontatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!