Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Egy dízeles vagy egy benzines...

Egy dízeles vagy egy benzines motor hatásfoka a nagyobb?

Figyelt kérdés
2013. nov. 19. 12:36
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
Apa kezdődik. Ilyen esetben nem lesz több nyomatéka egy diselnek, mint egy benzinesnek ( ha mindkettő azonos lökettérfogatú és a benzines ennyivel erősebb ).
2013. nov. 19. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
91%

Az alacsony fordulaton kifejtett nagy nyomatéktól nem lesz dinamikus egy autó, magas fordulaton kell nagy nyomaték, akkor repeszt. Nézd meg a Forma1-es autókat... ~750 lóerő és "alig" ~350 Nm nyomaték, aminél egy mai 20d BMW is többet ad le(184Le 380Nm).


A dízelt hajtók szeretik hangoztatni, hogy pl manapság egy 1.8-asban is van 300 Nm nyomaték, egyébként itt egy konkrét érték, két telesen azonos autó, de különböző motorral:

2001 Ford Focus 1.8 tdci - 115Le/3800 és 250Nm/2000

0-100: 10,8s

2001 Ford Focus 1.8 benzin - 115Le/5500 és 160Nm/4400

0-100: 10,3s


Most akkor mire is jó dinamika szempontjából az a +90Nm nyomaték? Jah, hogy semmire, mert nagyon alacsony fordulaton jelentkezik, tehát ritkán tudja kifejteni a motor ezt az erőt.

Ha úgy tetszik, vehetjük a nyomatékot úgy is, hogy erőkifejtés/fordulat... mi is a nagyobb erő?

Ha percenként 2000x fejtek ki 250Nm-t, vagy ha 4400x 160Nm-t, tény jól gyorsulna a dízel, ha magasabb fordulaton is lenne benne nyomaték, de sajna 4000 környékén, ez a motor kb 50Nm-re képes.

Egy szívó benzinmotor, ami annyi nyomatékot fejt ki mint egy dízel, az kb 2x olyan jól gyorsul, mert pl 223Le/270Nm nyomaték van az ST220-as Mondenoban, ami sokkal nehezebb mint a focus, mégis 7,4 alatt van 100-on.


Tehát még egyszer: az alacsony fordulaton jelentkező nyomaték csak vontatásra meg hegymenetre jó, gyorsulni nem... hiába van 56%-al nagyobb nyomatéka az 1.8 tdci focusnak mint az 1.8 szívó benzinesnek, nemhogy jobban, de még lomhábban gyorsul.

2013. nov. 19. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

Köszönöm utolsó. Ezt nagyon szépen leírtad.

Nekem ebből az jött le, hogy a hatásfok nem jelent semmit a gyorsaság/hatékonyság szempontjából. Feltéve, ha a fogyasztástól eltekintünk.

2013. nov. 19. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Kedves Urak!

Nem győzöm hangsúlyozni,hogy a gyorsulásnál a teljesítmény / nyomatékgörbe ami számít.

Itt egy lusta diesel gyorsul le éppen egy amcsi benzintemetőt,konkrétan egy golf 3 tdi ;)


http://www.youtube.com/watch?v=1WLaedgiLjw

2013. nov. 19. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
Mondjuk a 450ló azért már visz rendesen egy 800 kilós bódét :P
2013. nov. 19. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
a diesel nem gyorsulásra való, de a nyomaték nem is ezért fontos. egy százhúsz körüli lovas D autóval felengeded az egyest és megy előre, húz rendesen. benzinesnél nem, csak lassan és fulladozva. kinek milyen karakter jön be, én benzinpárti vagyok, abban van dinamika, gyorsulás, pörgés.
2013. nov. 19. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

#14

Igen, de ennyi erővel oda állíthatsz mellé egy F1 autót is... :D kb az is annyit fog fogyasztani, mert egy dízel, ami így kormol, elég messze áll a jó hatásfoktól, remélem tudod mikor kormol egy dízel, és nem kell részleteznem...


Mellesleg, turbóval bármit ki lehet hozni egy motorból, csak minél tovább tekered a töltőnyomást, azzal egyenes arányban csökken is az élettartam... :)

Ennyi erővel:

http://www.youtube.com/watch?v=1LRJ83ylRec

Egy rommácsavart gép minden, csak nem jó hatásfokú, legyen az akár dízel akár benzines, mivel eleve túl kell dúsítani, különben még hamarabb szétmegy...

2013. nov. 20. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
Nem tudom,lehet hogy félre értelmeztem a kérdést ,de nekem a jó hatásfok a minél gazdaságosabb üzemanyag felhasználást jelenti!
2013. nov. 20. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
a quantuum-örvény hajtóműé jobb
2013. nov. 21. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim válasza:
Sok válasz elhangzott amik sok mindenre választ adtak csak nem a kérdésre. Egyértelműen jobb a dízel hatásfoka, ugyanannyi dízellel ugyanolyan teljesítményű autóval kb másfélszer akkora távolságra tudok eljutni
máj. 12. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!