Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Most szerzem meg remélhetőleg...

Angel25bp kérdése:

Most szerzem meg remélhetőleg "A" kategóriás jogositványom,17 éve szereztem a "B" kategóriás vezetői engedélyt. Szerintetek kezdő vezetői engedélynek fog számitani? Azért fontos, mert kezdő jogsival utast nem lehet szállitani 2 évig.

Figyelt kérdés
2013. nov. 17. 12:07
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
53%
Igen, kezdő lesz az "A" kategóriára. (A "B"-re nem, így azzal továbbra is bőven vontathatsz utánfutót..)
2013. nov. 17. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
0%
Én úgy tudom, hogy ha már előbb megvan a B, akkor az A-val már automatikusan vihetsz utast.
2013. nov. 17. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
53%

#2: rosszul tudod.

A kezdő vezetői mindig a kategória-engedély megszerzésétől számít, és nem véletlenül. Nagyjából ennyi idő kell _átlagos_körülmények_ között, hogy megfelelő rutinnal rendelkezzen az ember. Különösen igaz ez a motorkerékpárokra, ahol igencsak mások a viszonyok, mint "négy keréken"...

2013. nov. 17. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Én úgy gondolom, hogy nem a jogositvány kezdő, hanem a kategória. Hát nem tudom...

2013. nov. 17. 14:48
 5/12 anonim ***** válasza:
17%

Első válaszadó téved. Az első nemzetközi kategória megszerzésétől számít a 2 év. Legyen az bármilyen kategória. Most már az AM is beleszámít.

Én is hasonló helyzetben voltam anno, akkor körbekérdeztem. KRESZ-re járt előadást tartani rendőr is, meg ügyvéd is. Megkérdeztem mindegyiket, mind ezt mondta.

De a jogszabályban is ez van leírva.

Megkeresni most nincs kedvem, de aki nem hiszi el keresse meg.


És nem a kategóriában szerzett "jártasság" számít a 2 évbe hanem a forgalomban eltöltött idő.

2013. nov. 17. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
53%

heeegany butaságokat ír.


326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet

6. § (1) A vezetési jogosultság első alkalommal történő megszerzésének napjától számított két évig a vezetői engedély kezdő vezetői engedélynek minősül.


A vezetési jogosultságot az adott gépjármű-kategóriára szerzi a tanuló. (Ha nem így lenne, akkor egy fapad "AM" kategóriás jogosítvánnyal automatikusan minden gépjárművet vezethetne az illető.)

Az "első alkalommal történő megszerzés" kitétel pedig a jogsi bevonása miatt került be, ekkor ugyanis elveszti a szabálysértő egy adott - vagy akár az összes addig meglévő - gépjármű-kategóriára a vezetési jogosultságát, így azt (új vizsgával) ismételten meg kell szereznie. Ha viszont a bevont jogsi - az adott kategóriára - két évnél régebbi, akkor az újbóli megszerzés után már nem minősül kezdőnek.


A törvény értelmében a két évnél régebbi ("A-korl" kategóriáról átminősített) "A2" kat. jogosítvánnyal a kategória-határon belül (max. 35kW, max. 0.2kW/kg telj/tömeg arányig) utas szállítható akkor is, ha az illető most szerzett "A" kat. jogosítványt az "A2" után. Nagyobb gépen viszont nem addig nem, amíg az "A" kategória el nem éri a két évet, mert hiába régi az "A2"-je, az "A" még kezdőnek minősül.



"És nem a kategóriában szerzett "jártasság" számít a 2 évbe hanem a forgalomban eltöltött idő."


Ekkora marhaságot is rég olvastam. A jogalkotó (és a jogalkalmazó sem) tudja nyomon követni, hogy ténylegesen ki és hány órát vezetett. Épp ezért határozták meg a kategória megszerzésétől számított idő alapján a kezdő engedélyt. Ennek is van hátránya, előfordulhat ui. hogy valaki megszerzi mondjuk az "A" kat. jogsit, és két évig motor közelébe sem megy. Két év múlva így lesz 0km-es tapasztalata, 0km forgalmi gyakorlata és joga, hogy utast szállítson.

2013. nov. 18. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
49%

hatodik válaszolónál a pont, tökéletes válasz.

KRESZ "előadást" meg nem rendőr és ügyvéd tart, hanem szakoktató.

2013. nov. 18. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
0%

"6. § (1) A vezetési jogosultság első alkalommal történő megszerzésének napjától számított két évig a vezetői engedély kezdő vezetői engedélynek minősül.


(2) A kezdő vezetői engedéllyel az „AM”, az „A” és az „A” korlátozott kategóriára, továbbá az „A1”, az „A2” és a „B1” alkategóriára érvényesített bejegyzéssel utas nem szállítható, valamint a „B”, a „C” és a „D” kategóriára, továbbá a „C1” és a „D1” alkategóriára érvényesített bejegyzéssel - a Magyar Honvédség kezelésében lévő járművek kivételével - pótkocsi nem vontatható.


7. § (1) A „kezdő vezetői engedély” minősítés kétéves időtartama a 6. § (1) bekezdésében meghatározott időtartamon belül elkövetett közlekedési szabálysértés vagy bűncselekmény miatt jogerősen kiszabott járművezetéstől, járműfajtától vagy kategóriától eltiltás, vagy a vezetői engedély meghatározott időtartamú visszavonásának leteltét követően újra kezdődik.


(2) Az (1) bekezdés rendelkezései szerint meghosszabbított „kezdő vezetői engedély” minősítést és annak lejárata határidejét a nyilvántartásba be kell jegyezni, és ezt a tényt a vezetői engedélyben kódszámmal jelölni kell.


8. § Ha a gépjárművezető külföldi vezetői engedélyét két évnél nem régebben szerezte, a kezdő vezetői engedélyre vonatkozó rendelkezéseket - nemzetközi szerződés eltérő rendelkezése hiányában - a külföldi vezetői engedély helyett a magyar hatóság által kiadott vezetői engedélyre is alkalmazni kell.


9. § A kezdő vezetői engedélyre vonatkozó rendelkezések nem alkalmazhatóak nemzeti kategória esetén."


Ebben szó sincs arról hogy adott kategórián belül kell letelnie a 2 évnek. Csak annyi van hogy vezetői engedély, tehát bármilyen vezetői engedély jó, kivéve nemzeti kategóriák(utolsó pontban írva)


"KRESZ "előadást" meg nem rendőr és ügyvéd tart, hanem szakoktató."

Igen, volt olyan is. A-kategóriát egyetemen csináltam, kreditért. Heti 3 óra, abból egy nap volt a KRESZ, egy nap elsősegély és egy nap vezetéselmélet, meg minden más. Összességében 4 előadótól/szakoktatótól kérdeztem meg a tanfolyam ideje alatt. Meg persze gyakorlati résznél is, ott is azt mondta az oktató hogy B kategória beleszámít, vihetek utast nyugodtan.


De ha ez nem tetszik nektek akkor ti várjátok meg még egyszer, nekem az nem fáj.



"És nem a kategóriában szerzett "jártasság" számít a 2 évbe hanem a forgalomban eltöltött idő."

Ezt asszem anno itt olvastam a fórumon. És igen, a 2 év lényege ez. Azt természetesen senki nem nézi hogy eddig mennyit vezettél, mivel és hol, de adott kategóriában se nézi senki ezeket.

2013. nov. 18. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
0%

"Heti 3 óra"

Pontosítok, heti 3 alkalom. Emlékeim szerint 3x3 óra.

2013. nov. 18. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Ismételten köszönöm,hogy foglalkoztok a témával,bár még teljesen biztos mindig nem vagyok a témában.

Holnap megkérdezem az oktatót,kiváncsi vagyok ö mit mond.

A Spuri suliba járok.

A jogszabály egyértelmüen erre szerintem nem tér ki.

2013. nov. 19. 14:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!