12 voltra szeretnék 16 db kék ledet bekötni hogyan érdemes ezt csinálni hogy rendesen működjön?
Először is ledszalagod van vagy 5mm-es ledek külön
A ledszalag általában be van állítva 12 voltra, de már ha kocsiba van ott is egy picit többet kap mint kéne
Ha pedig 5 mm-es ledeid vannak különállók akkor beállítod ellenllással őket hogy 18-20 mA egyenek 14 volton (persze ha kocsiba akarod)
15 db-ra azt modnom, hogy 3 db sorosan kötve egy áramkorlátozó ellenállással, és ebből a 3 led+ellenállás egységből 5 párhuzamosan.
A soros ellenállás kb. 150 ohm, ha 3 voltnak veszem a led feszültségét. 14 volton 30 mA fog folyni, 12 volton 20, sajnos ez elég jelentős fényerő különbséget okoz. Nem tudom mennyire vagy benne az elektronikában, ha magamnak csinálnám, egy egyszerű két tranzisztoros áramgenerátorral hajtanám az egész 3x5 ledes cuccot, minden egyes soros led csoporthoz betéve egy 15-20 ohm körüli ellenállást, hogy a gyártási szórásból adódó nyitófeszültség különbségek ne okozzanak gondot.
LED-eket nem igazán illik sorba kötni. Persze megoldható, és többnyire működi kis, de nem a legjobb.
Ellenállással lehet játszani, de azzal is sok a baj(számolgatni, méregetni...)
Legegyszerűbb ha 12c-os LED-eket használsz, ehhez semmi sem kell.
De ha normál LED-eket akarsz akkor is egyszerűbb ha ilyet:
használsz(sima 3 lábú elég neked, egy láb a + bemenet, egy a + kimenet egy pedig a test). Persze nem mindegy hogy nagy fényerejű vagy normál LED-et akarsz használni, nagy fényerejűnek 3,5V kell ,a normálnak 2,5V.
Annyira kell figyelni hogy a fesz szabályzó IC bírjon annyi ampert mint emennyi a LEd-eknek kell.
Nem "többnyire működik", hanem mindig működik a sorbakötés. Soros kapcsolésnál például garantáltan egyforma a ledeken átfolyó áram. A gyártók is sorbakötött ledekből álló csoportokat kötnek párhuzamosan a LED-szalagokban.
"Ellenállással lehet játszani, de azzal is sok a baj(számolgatni, méregetni...)"
Persze hogy sok a baj vele annak aki nem ért hozzá.
"nagy fényerejűnek 3,5V kell ,a normálnak 2,5V."
Ha értenél hozzá, nem írnál ekkora dőreséget. Ledeket árammal hajtunk, nem feszültséggel. A led-tápok mind áramgenerátorosak, legfeljebb nagy általánosságban lehet annyit mondani, hogy egy bizonyos fajta leden x áramnál y hőmérsékleten z feszültség esik.
2 db elméletileg ugyanolyan LED-et ha sorba kötsz nem fognak egyforma fényerővel világítani, vagy valami ilyesmi. De rég olvastam már erről. Meg még vannak más okai is. De most nem fogok keresgélni, sok cikk van ami erről szól. Nem véletlenül.
Gógle a barátod.
(egyébként olcsó LED-es lámpákba meg egyéb vackokba szoktak sorba kötni LED-eket, de jobbakban csak párhuzamosan kötik, nem véletlenül)
"Persze hogy sok a baj vele annak aki nem ért hozzá. "
Miért, szerinted a kérdező ért hozzá? (akkor nem kérdezte volna meg...)
"Ha értenél hozzá, nem írnál ekkora dőreséget. Ledeket árammal hajtunk, nem feszültséggel. A led-tápok mind áramgenerátorosak, legfeljebb nagy általánosságban lehet annyit mondani, hogy egy bizonyos fajta leden x áramnál y hőmérsékleten z feszültség esik."
Nem próbáltam még, de nem tudom mit szólna egy normál LED ha megküldeném 12v-al és csak az áramot korlátozom le. Szerintem nem örülne neki, bár még nem próbáltam.
Csak akkor azt mond már meg légy olyan szíves hogy a LED-es lámpákban(a jobbakban is) miért csak a feszültséget korlátozzák? Csak az van belőve 2,5-2,6 vagy 3,5-3,6V-ra. Áramot meg annyit vesz fel amennyi kell neki.
És tökéletesen működnek így is.
Tehát a normál LED-eket 2,5v-al, a nagy fényerejűeket 3,5v-al, a Power(vagy teljesítmény ha úgy jobban tetszik)LED-eket szintén 3,5v-al működtetik többnyire.
Aztán hogy ezen belül mennyi áram kell nekik az LED függő. Nyilván egy 2W-os power LED meg egy 30W-os power LED között van némi különbség áramfelvételben(meg persze fényerőben is)
Én megmondom őszintén hogy nem sokat értek az elektronikához. De azért van jópár dolog amit tudok. LED-ekkel meg mostanában elég sokat foglalkoztam, és előtte szokásom utánanézni a dolgoknak.
Ha totál egyformák lehet sorbakötni.
Akkor lehetséges az hogy mondjuk pl.: az egyik led halványabban ég mint a másik mikor nem egyforma a két led
Személy szerint én is a párhuzamba kötés híve vagyok, hisz az ellenállás nem nagy összeg.
Na meg az egyik lednél kiszámolja az ellenállást és a többire is az megy.
Én számolni sem szoktam mert van állítható traffóm. Bekötök egy ledet és egy potmétert és egy multit, és elkezdem állítani a potit hogy 18-20 mA -egyen a led.
Ez után megmérem az ellenállását a potinak és tudom hogy milyen ellenállást (fix) kell akkor a led előtt.
A ledeket legcélszerűbb sorosan kötni.
Soros kapcsolásban vegyesen köthetünk teljesen eltérő nyitó feszültségű ledeket is, az árama mindegyiknél azonosra áll be.
Arra oda kell figyelni, hogy a rendelkezésre álló üzemi feszültség értéke fölé ne essen a ledek nyitó feszültségének összeadódó értéke, mert akkor egyik sem működik elegendő fényerővel.
Az átfolyó áram, megfelelő értékre történő korlátozásáról is gondoskodni kell.
A 3. hozzászóló véleményével egyet értek.
Kissé fogalmatlan a válaszok egy része. Mintha az írójuk nem látott volna közelről sem tápot, sem ledet.
Pont a sorbakötés az, ahol a ledek eltérő paraméterei nem számítanak annyira. Párhuzamos kapcsolásnál már pár mV nyitófeszültség-különbség is viszonylag nagy áram (és ezzel fényerő) eltérést okozna.
De nézzük sorba a tévedéseket:
"Meg még vannak más okai is. De most nem fogok keresgélni, sok cikk van ami erről szól. Nem véletlenül.
Gógle a barátod."
A legkönnyebb ezt válaszolni ha az embernek fogalma sincs a soros kapcsolásról. Észérveket mondani saját kútfőből... ugyan már.
Soros kapcsolásnál minden leden ugyanakkora áram fog folyni. Azonos típusuaknál ez azonos fényerőt jelent. Ráadásul kisebb áramot kell előállítani, amire jobb hatásfokkal, kisebb alkatrészekkel lehet áramkört készíteni.
Cáfolj meg, ha szerinted nem így van!
"Nem próbáltam még, de nem tudom mit szólna egy normál LED ha megküldeném 12v-al és csak az áramot korlátozom le. Szerintem nem örülne neki, bár még nem próbáltam."
Na látod. Nem próbáltad, fogalmad nincs róla, de tanítani azt próbálod...
Megküldenéd 12 volttal, és csak az áramot korlátozod le. Volt egyszer valami Ohm nevű ember, aki leírt valami összefüggést az áram, feszültség, és ellenállás között, rémlik? Ha egy 12 volt feszültségre beállított tápon beállítasz például 100 mA áramkorlátot, és rákötsz mondjuk egy 370 mA-s fehér ledet (megfelelő hűtéssel), akkor a feszültség le fog esni kb. 4 voltra, 100 mA környékén ennyi a led nyitófeszültsége. Ezt jelenti az áramkorlátozás.
"Csak akkor azt mond már meg légy olyan szíves hogy a LED-es lámpákban(a jobbakban is) miért csak a feszültséget korlátozzák? Csak az van belőve 2,5-2,6 vagy 3,5-3,6V-ra. Áramot meg annyit vesz fel amennyi kell neki."
Itt egy újabb tévedés. Az összes led-meghajtó áramkör áramot stabilizál, nem feszültséget.
Az áram van beállítva egy pontos értékre, és hőmérséklettől függően fog alakulni a feszültség. Stabil feszültséggel hajtva egy led simán megszaladna: melegszik, emiatt csökken a nyitófeszültség, tehát nő az áram, még jobban melegszik, kész... Ha áramgnerátorral van hajtva, akkor melegedésre csökken a nyitófeszültség, tehát csökken a teljesítmény is, nem megy tönkre.
Legyen szó akár miniatűr DC-DC konverterról, vagy profi hálózati LED-tápról, valamennyi a kimenő áramot stabilizálja bizonyos feszültséghatárok között. Amikor pl. kocsi világítást ledesítettem, akkor is ilyen kész inverter paneleket használtam, házilag esélyem sem lett volna összerakni 1x2 cm méretben akkora teljesítményű inverteres áramgenerátort.
"Tehát a normál LED-eket 2,5v-al, a nagy fényerejűeket 3,5v-al, a Power(vagy teljesítmény ha úgy jobban tetszik)LED-eket szintén 3,5v-al működtetik többnyire.
Aztán hogy ezen belül mennyi áram kell nekik az LED függő. Nyilván egy 2W-os power LED meg egy 30W-os power LED között van némi különbség áramfelvételben(meg persze fényerőben is)"
Attól hogy ugyanazt a tévedést mantrázod, még nem lesz igaz. Csak azt emeli ki, mennyire nem vagy képben.
"Én megmondom őszintén hogy nem sokat értek az elektronikához. De azért van jópár dolog amit tudok. LED-ekkel meg mostanában elég sokat foglalkoztam, és előtte szokásom utánanézni a dolgoknak."
Az első mondattal maradéktalanul egyetértek. Van egy közmondás: aki nem tud arabusul, ne beszéljen arabusul.
Jó pár dolog van amit tudsz a ledekről, kár hogy sok mindent rosszul. Ameddig másokat nem viszel ezzel tévútra, semmi baj, te dolgod. De másokat is "oktatni" ezekkel a téves információkkal nem kéne.
Kedves #9, a #3 vagyok, csak kicsit elborult az agyam, amikor azt láttam hogy valaki csak nyomja a hülyeséget mint a süket a csengőt... Többiektől elnézést kérek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!