A mostanában kapható xenon-hatású izzók tényleg jobban világítanak a hagyományos halogén izzóknál?
A xenonhatású izzók is hagyományos halogénizzók, csak más a színhőmérsékletük, kékebb fényük van. Ezt az olcsóbb kiviteleknél a bura színezésével érik el, ami egyszerű megoldás, de egyúttal el is nyeli a kibocsátott fény egy hányadát, tehát nem lehet vele jobban látni. A kicsit drágább, igényesebb megoldásoknál az izzó töltőgázát adalékolják, hogy más legyen a fény színe, az ilyenekkel van, hogy jobban lehet látni. A nagyon kék izzó fénye zavaró, de a hagyományosnál fehérebb izzók színhőmérséklete bizonyos helyzetekben jobb.
No és nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy az ilyen tuningizzók között vannak olyanok, amik nagyobb teljesítményűek a szabványosoknál: 100/80 W-os H4, 100 W-os H7 izzók is léteznek. Az ilyenekkel értelemszerűen jobban lehet látni, több fényt bocsátanak ki. De ez csak akkor igaz, ha jól van beállítva a fényszóró és nem a levegőbe világítanak, illetve nincs bevakulva a foncsor (ami sajnos hajlamos néha megadni magát a nagyobb hőterhelés miatt).
A xenon hatású izzók mellett ma már lehet kapni valódi HID, avagy xenon fényforrásokat is, amelyeket a halogénizzók helyére lehet beszerelni. Ezekkel elméletileg jobb megvilágítást lehet produkálni, a gyakorlatban ez nem mindig jön össze. A parabola- és FF-tükrös fényszórók van, hogy össze-vissza világítanak vele, a projektorosok szeretik igazán. Viszont ezek meg közúton nem egészen használhatóak, mert legtöbbször nincs automatikus szintezőjük és mosójuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!