Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Használt autó adás-vétele...

Használt autó adás-vétele hogyan történik családon belül?

Figyelt kérdés

A történet a következő:


Van két tényező az életünkben: egy autó és egy hitel.


A családom: anyukám, nővérem és én. Vettünk 2002-ben egy autót hitelre. A törlesztéseket én és anyukám fizettük ki minden hónapban. A nővérem egy árva fillért sem adott bele (igaz az elején még otthon lakott, de kb. 2004-ben már nem lakott otthon). Ez az autó 2007-ben került anyu nevére (ő lett a tulajdonos és az üzembentartó is). Mivel nekem van egyedül jogosítványom a családban, ezért én használom az autót. És majd az enyém „lesz”, ha anyu elhalálozik. De tudom, hogy akkor a tesómmal felesbe lesz a tulajdonunk az autó, mert ugye anyu után az lesz az örökségünk.


A másik tényező: a hitel. Már jó pár éve vette fel anyu, de még vissza kell törleszteni kb.700e Ft-ot. Mivel úgy alakult az életem, hogy elkerültem anyutól (vagyis elköltöztem otthonról), és sikerült megspórolnom egy kisebb összeget (egyetemi ösztöndíjból, meg a fizetésemből), ezért gondoltam, hogy visszafizetném belőle anyu hitelét, mivel amikor felvette és felhasználtuk a pénzt, akkor én még otthon laktam vele, így rám is lett költve belőle. (A mindennapi megélhetésünket kellett finanszíroznunk belőle, mert akkor nem volt jövedelme anyunak, én meg még középiskolás diák voltam, illetve akkor kezdtem az egyetemet).

Megkérdeztem a tesómat, hogy ő mennyivel tudna beszállni, erre azt a választ kaptam, hogy semennyivel. 

Anyu nem akarja, hogy „csakúgy” visszafizessem a hitelt, mert azt mondja, az az én pénzem, én dolgoztam meg érte.


Gondolkoztam a dolgon, és elhatároztam, hogy akkor legyen úgy, hogy én megvásárolom tőle az autót, és abból az árból visszafizetjük a hitelt. Mivel a tesóm a hitel visszafizetésébe és az autó törlesztésébe sem szállt be, ezért csak úgy vagyok hajlandó visszafizetni a hitel, hogy az autó az én tulajdonom lesz.


Szerintetek ez így megoldható?


Ilyen esetben kell:

- adás-vételi szerződés,

- anyunak fel kell mondania a kötelező+casco biztosítást,

- nekem újat kell rá kötni (kötelező+casco),

- eredetiségvizsgálat

- forgalmi engedélyt, törzskönyvet csináltatni az okmányirodában.

Jól tudom ezeket? És pl. a súlyadóval mi a helyzet? Mert ugye azt most kellett befizetni. Azt is át kell íratni az én nevemre?


Ha van állandó lakcímem és ideiglenes lakcímem, akkor melyikre kell kiállítatni a papírokat (biztosítások, súlyadó, törzskönyv, forgalmi)?


És van még valami más teendőm ezzel kapcsolatban?


Előre is köszönöm a válaszokat!


27/N


2012. márc. 22. 14:37
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
Még egy olyan kérdésem lenne, (ha olvassátok még ezt a kérdést), hogy kb. hány mennyi időt vesz igénybe ez az egész (biztosító, eredetiség vizsgálat, okmányiroda, stb.)? Egy nap alatt el lehet intézni? És addig vezethetem a mostani papírokkal az autót?
2012. márc. 23. 11:20
 12/20 anonim ***** válasza:
Okmányirodában időpontot kell kérni (többnyire). Nem biztos, hogy aznapra tudnak adni időpontot, érdemes esetleg előre. Amúgy elintézhető egy nap alatt. Addig vezetheted nyugodtan, az adásvételi legyen nálad, az a biztos.
2012. márc. 23. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

Vezetheted az autó a mostani papírokkal de érdemes minél hamarabb letudni az átírást.


Ha reggelre kapsz időpontot eredetvizsgálatra egy autószervizbe az kb. 1 órát vesz igénybe. Utána az okmányirodai ügyintézés kb. még 1 órát.

Ha szerencséd van akkor egy délelőtt alatt el tudod intézni az egész átírást. (persze előtte 1-2 nappal kötnöd kell kötelező biztosítást az autóra a saját nevedre!)

2012. márc. 23. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
Maga, a biztosítás megkötése kb 20 percet vesz igénybe! Fontos elsőnek ezt elintézni mivel ez feltétele az átírásnak...
2012. márc. 23. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget! A vezetést igazából úgy gondoltam, hogy pl. a biztosítótól az okmányirodáig, vagy az eredetiségvizsgálóig. Hát Győrben szeretném elintézni, remélem, hamar sikerül majd.
2012. márc. 23. 11:49
 16/20 anonim ***** válasza:
Eredetiségvizsgálatot többnyire minden autószerviz végez!
2012. márc. 23. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:

Ha még esetleg valaki olvassa ezt a kérdést:

És ha úgy oldjuk meg, hogy én leszek a tulajdonos, de az üzembentartó anyu, akkor mik a teendőink?

2012. márc. 24. 08:15
 18/20 anonim ***** válasza:
Felesleges macera. Miért lenne Édesanyád üzembentartó? Akkor ha jól tudom, ugyanúgy neki kell biztosítást kötni rá, és a többi. Tehát Te ezzel megint nem vagy előrébb, ahogy írtad is, minél előbb szeretnéd elkezdeni a bónusz fokozatok gyűjtését:) Azzal, hogy Édesanyád lesz az üzembentartó, Te nem gyűjtesz bónuszokat, csak ő még többet:)
2012. márc. 24. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
Valamokka: Az igaz, hogy nem gyűlne a bónuszom, de azt meg lehet kötni évforduló váltáskor is, nem? Akkor úgy is újat/újra kellene kötni. Most az elsődleges célom az, hogy az én tulajdonom legyen az autó, és ne kelljen majd "feleznem" a nővéremmel, amikor ő egy árva fillért nem adott az autóba.
2012. márc. 24. 09:44
 20/20 anonim ***** válasza:
évforduló váltáskor is meg lehet kötni!
2012. márc. 25. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!