Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Használt autó adás-vétele...

Használt autó adás-vétele hogyan történik családon belül?

Figyelt kérdés

A történet a következő:


Van két tényező az életünkben: egy autó és egy hitel.


A családom: anyukám, nővérem és én. Vettünk 2002-ben egy autót hitelre. A törlesztéseket én és anyukám fizettük ki minden hónapban. A nővérem egy árva fillért sem adott bele (igaz az elején még otthon lakott, de kb. 2004-ben már nem lakott otthon). Ez az autó 2007-ben került anyu nevére (ő lett a tulajdonos és az üzembentartó is). Mivel nekem van egyedül jogosítványom a családban, ezért én használom az autót. És majd az enyém „lesz”, ha anyu elhalálozik. De tudom, hogy akkor a tesómmal felesbe lesz a tulajdonunk az autó, mert ugye anyu után az lesz az örökségünk.


A másik tényező: a hitel. Már jó pár éve vette fel anyu, de még vissza kell törleszteni kb.700e Ft-ot. Mivel úgy alakult az életem, hogy elkerültem anyutól (vagyis elköltöztem otthonról), és sikerült megspórolnom egy kisebb összeget (egyetemi ösztöndíjból, meg a fizetésemből), ezért gondoltam, hogy visszafizetném belőle anyu hitelét, mivel amikor felvette és felhasználtuk a pénzt, akkor én még otthon laktam vele, így rám is lett költve belőle. (A mindennapi megélhetésünket kellett finanszíroznunk belőle, mert akkor nem volt jövedelme anyunak, én meg még középiskolás diák voltam, illetve akkor kezdtem az egyetemet).

Megkérdeztem a tesómat, hogy ő mennyivel tudna beszállni, erre azt a választ kaptam, hogy semennyivel. 

Anyu nem akarja, hogy „csakúgy” visszafizessem a hitelt, mert azt mondja, az az én pénzem, én dolgoztam meg érte.


Gondolkoztam a dolgon, és elhatároztam, hogy akkor legyen úgy, hogy én megvásárolom tőle az autót, és abból az árból visszafizetjük a hitelt. Mivel a tesóm a hitel visszafizetésébe és az autó törlesztésébe sem szállt be, ezért csak úgy vagyok hajlandó visszafizetni a hitel, hogy az autó az én tulajdonom lesz.


Szerintetek ez így megoldható?


Ilyen esetben kell:

- adás-vételi szerződés,

- anyunak fel kell mondania a kötelező+casco biztosítást,

- nekem újat kell rá kötni (kötelező+casco),

- eredetiségvizsgálat

- forgalmi engedélyt, törzskönyvet csináltatni az okmányirodában.

Jól tudom ezeket? És pl. a súlyadóval mi a helyzet? Mert ugye azt most kellett befizetni. Azt is át kell íratni az én nevemre?


Ha van állandó lakcímem és ideiglenes lakcímem, akkor melyikre kell kiállítatni a papírokat (biztosítások, súlyadó, törzskönyv, forgalmi)?


És van még valami más teendőm ezzel kapcsolatban?


Előre is köszönöm a válaszokat!


27/N


2012. márc. 22. 14:37
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Ahogy pontokba szedted az jó, de törzskönyvet az eredetiségvizsgálaton adnak, nem az okmányirodában, ide csak el kell majd vinni. Természetesen az állandó lakcímedet kell a biztosításhoz is és a forgalmiba is megadnod.

A súlyadót külön nem kell a nevedre íratni, mivel ha bejelented, hogy Te lettél az új tulaj, automatikusan Te fogod kapni a csekkeket.

2012. márc. 22. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:

Ha vissza lett fizetve a teljes hitel a bank felé akkor a bank pár héten belül kipostázza anyukádnak a törzskönyvet. Kérni kell a bankot, hogy küldjön egy igazolást arról, hogy törölve lett a hitel az autóról! (ez nagyon fontos)

Ezt követően szabadon lehet adni-venni az autót.


Írtok egy sima adás-vételi szerződést (papírboltban lehet beszerezni az épp aktuális formanyomtatványt!). Anyukád lesz az eladó te pedig a vevő.


Ezt követően el kell vinned az autót egy eredetiségvizsgálatra (kb 20-21 000ft).

Majd az adásvételi szerződéssel és az eredetvizsgán kapott papírokkal el kell menned az okmányirodába ( a gépjármű ügyintézésre) ahol kiállítanak egy csekket a vagyonszerzési illetékről (ez kb 40 -50 000ft) + az új törzskönyv és forgalmi engedély díjáról (ez 12 000ft).

Miután ezeket a legközelebbi postán befizetted, visszamész az okmányirodába ahol kiállítják a nevedre az új forgalmit. A új törzskönyv postán érkezik a te címedre kb 1 hónapon belül.

Ja, mindenekelőtt kötelező biztosítást kell kötnöd az autóra. (ez feltétele az átírásnak...)


Anyukádnak annyi a dolga, hogy amikor megírtátok az adásvételit akkor bemegy az okmányirodába, leíratni a nevéről az autót! Ha nem teszi meg akkor szabálysértést követ el!

Valamint be kell vinnie az adásvételit ahhoz a biztosítóhoz is akinél jelenleg a kötelező biztosítása van. A biztosító törli a jelenlegi kötelezőt és a díj hátralevő részét kifizeti anyukád részére. PL: Dec 31.-ig szól a biztosítás de Okt 1.-én eladja az autóját akkor a fennmaradó 3 hónap arányosan kiszámított díját visszakapja.


A éves súlyadó megállapításánál egy valamit vesznek figyelembe: Kinek a nevén van az autó tárgyév január 1-én.

Tehát ha 2013 január 3.-án írjátok meg az adásvételi szerződést akkor is anyukád kapja a 2013-as súlyadóról szóló csekket.

Ha 2012 dec.21.-én átírod akkor viszont már te kapod a 2013-as súlyadó csekket.

2012. márc. 22. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat.


Kedves Második. Nem az autó hitelét szeretném visszafizetni. Azt már letörlesztettük 2007-ben, akkor telt le az 5 év, amire vettük az autót. Ekkor került anyu nevére az autó. Én egy banktól kapott hitelt szeretnék visszafizetni anyukám helyett. Kérlek, ennek ismeretében olvasd el mégegyszer, amit írtam az elején, és úgy is adj nekem tanácsot. Kíváncsi vagyok ebben az esetben a tanácsokra.

2012. márc. 22. 15:11
 4/20 anonim ***** válasza:

Jó százezer forintos költség lenne ez az átíratás.

A korodból ítélve anyukád nem lehet még túl idős, jó eséllyel még életében túladnál ezen az autón. Ebben az esetben az a 100ezer forint az ablakon kidobott pénz lenne.

Én a helyedben miután kifizetted neki az összeget, kötnék vele egy megállapodást (akár írásba fektetve) hogy az autó a te tulajdonod, esetleg a hugod lemondása is szerepelhetne benne, ha aláírja.

Ilyen közeli hozzátartozók közötti adásvételnél ennyi költséget vállalni szerintem butaság.

Arról nem beszélve, hogy a biztosításod is jóval drágább lenne, az eddig megszerzett bónuszod (ami nem a tied) elúszna.

2012. márc. 22. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
túrórudi: lehet, hogy magasabb lenne a kötelező+casco, de ha soha nem kezdem el, akkor később is sokba fog kerülni, mivel nem mennek a b/m kategóriák a nevemen. Nekem nem lenne pénz kidobás, mert így biztosan tudom, hogy nem kellene feleznem a tesómmal. Anyukám 52 éves, de szellemileg nem kiszámítható. Akár mikor kárt tehet magában. A nővéremnek pedig csak akkor vagyok a "világ legjobb tesója", ha kisegítem anyagilag (adok neki kölcsön pár ezer forintot, vagy feltöltöm a telefonját). De amúgy mindig én vagyok a rossz anyukám szemében. Na de ez már egy másik téma.
2012. márc. 22. 15:20
 6/20 anonim ***** válasza:

Elnézést. Néhány lényeges mondaton átsiklottam.


Ez esetben teljesen felesleges lenne az átírást megcsinálni. (minimum 100 000ft-ba kerülne!)


Szóval a te helyedben én megállapodnék anyukáddal az autó piaci értékéről (a hasznaltauto.hu- oldalon keress rá hasonló autókra), amit te átadsz. Ebből lenne visszafizetve a hitel.

Innentől kezdve az autó a tied. Elég lenne írnotok egy sima kölcsönadási szerződést, hátha belefutsz egy okostojás rendőrbe...


Ennek a szövege:


*** Alulírott xy1 (édesanyád) a továbbiakban mint meghatalmazó, meghatalmazom xy2-t(te) a továbbiakban, mint meghatalmazott, hogy a tulajdonomat képező ABC-123 forgalmi rendszámú Opel Corsa típusú autót bel-és külföldön egyaránt korlátozás nélkül használhatja. ***


aláírás, dátum, tanú 1, tanú 2.


Ez esetben természetesen a súlyadó továbbra is édesanyádnak fog jönni, ahogy a biztosítás is az ő nevén marad. Bármikor jön valamilyen csekk az autóval kapcsolatban akkor azt te fizeted be!

2012. márc. 22. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:

Anyukád eladja neked az autót. Erről kell írnotok egy adásvételi szerződést (visszterhesen! nem ajándékozással). Azzal az adásvételivel ő elmegy az okmányirodába, hogy eladta. Ott ezt ráírják, mehet a biztosítóhoz felmondani szerződés(eke)t.

Te elmész az adásvételivel egy biztosítóhoz vagy alkuszhoz megkötni a számodra legkedvezőbb biztosítást (nem az lesz a legolcsóbb, mint anyudnak). Kell még egy eredetvizsgálat, kb 15-20000Ft-ért, amit elég sok helyen csinálnak, akár házhoz is mennek (igaz az drágább). Ha megvan a biztosítás és az eredetvizsga, akkor irány az okmányiroda átíratni. Itt kell majd illetéket fizetni (idéntől teljesítmény alapján), illetve új forgalmi, új törzskönyv. Összesen kb 40-60000Ft lesz. A papírokhoz az állandó lakcímed kell, biztosításnál megadhatod levelezési címnek az ideiglenest. Súlyadóval nincs teendő, azt jelenti az okmányiroda, a helyi önkormányzat meg majd jövőre küldi a csekket. Casco - szíved rajta, 10 éves autóra nem nagyon szoktak kötni, persze lehetséges, és jó ha van, de drága.


Így nem örökség lesz az autó, hanem a te sajátod. A nővéred így járt, szerintem egy szava sem lehet ez ellen.

2012. márc. 22. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

Hú. Úgy tűnik nem valami egyszerű ez a családi szitu. Ez esetben mégiscsak érdemes lenne átíratni a fentiek szerint az autót... A későbbi félreértések elkerülése végett!


Viszont muszáj megkérdeznem, milyen típusú és évjáratú autóról van szó és mennyi a hitel amit vissza kellene fizetni az autó árából?

2012. márc. 22. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

A140L: Mint már említettem, nem az autón van hitel! Azt már letörlesztettük 2002-től 2007-ig. Ezekbe a törlesztőrészletekbe nem adott a tesóm, csak én meg anyu fizettük (5éven keresztül). Az autó 10 éves, de jó állapotú, mert nagyon vigyáztunk rá. Típusa Suzuki Swift 1.3Gc, de légyszi ne fújjogjon senki, mert nekem tökéletesen meg felel ez az autó.


Casco-t azért szeretnék rá kötni, mert eddig is volt rajt (a hitel miatt kellett rá kötni, és anyu is kötött rá, amikor levették a bank nevéről az autót.)

2012. márc. 22. 15:34
 10/20 anonim ***** válasza:

OK értem a szitut. Nos ennek az autónak a piaci értéke kb. 650 000ft... Mivel már nincs rajta hitel ezért szabadon lehet adni-venni.

Írtad, hogy 700 000ft lenne az az egyéb hitel amit ki szeretnél törleszteni anyukád felől abból amit az autóért fizetsz.

Tegyük fel átadod a 700 000ft-ot. Amiből visszafizetitek azt a bizonyos kölcsönt.


Ezt követően írtok egy sima visszterhes adásvételit (papírboltban lehet megvenni az aktuálisat).


Kitöltitek. Anyukád az eladó te a vevő.

Eredetvizsga, kötelező biztosítás utána okmányiroda (ahogy fent leírtuk)


Az állandó lakcímed kell megadnod a biztosítóban de kérheted, hogy a levelezési címedre jöjjenek a csekkek stb.

2012. márc. 22. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!