Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ki a felelös? A minap történt...

Ki a felelös? A minap történt egy balesetem. Az hogy az adott helyzetben ki is volt a hibás vita tárgyát képezi. Ez ügyből kifolyólag fordulok önökhöz.

Figyelt kérdés
A helyszín egy kétszer két sávos főútvonal, aminek közepén villamos sín fut. Én a mellékútról érkeztem és balra szeretem, volna a főútvonalra kanyarodni. Bal oldal felöl nem jött senki, illetve villamos se volt a közelben így a villamos sínekre hajtottam és megálltam mivel jobbról a belső sávban egy furgon közeledett és kanyarodási szándékát jelezte. Villantással jelezte, hogy maga elé enged. Én kifordultam elé a belső sávba. Ekkor a furgon mellől egy autó vágott be a furgon elé a belső sávba. Mivel én már jóformán a sávban voltam nekem csapódott illetve egymásnak mentünk a lökhárítónál. A furgonos szerint ö lemondott az elsőbbségéről így én szabályosan fordultam a belső sávba és az ö elé bevágó autós volt a hibás mert nem győződött meg hogy szabad e a belső sáv így sávot válthat e. Én a furgontól nem láthattam, hogy onnan valaki ki fog vágódni. Megjegyzem hogy az álltam hibásnak vélt autó vezetője elismerte szóban, hogy sokkal többel ment, mint az 50Km/h megengedett sebességnél. A helyszínen elismerte a felelősségét de a biztosítója vitatja az esetet. Az önök véleményére lennék kíváncsi, hogy ebben az esetben ténylegesen ki a felelős.
2009. jan. 19. 20:29
 1/6 anonim ***** válasza:

A helyzetben, ha a sebesség túllépése nem igazolható, akkor tulajdonképpen az egyedüli hibás TE leszel.

Ugyanis a furgonos valóban lemondott elsőbbségéről, azonban neked meg kellett volna győződni arról, hogy ezt minden közlekedő - akinek elsőbbsége van veled szemben - megtette-e.

Utólag azt bizonyítani, hogy te szabályos voltál igazából elég nehéz lesz - pláne, ha ott nem hívtatok rendőrt, aki igazolja a dolgokat.

A helyzet az, hogy a furgon mögött közlekedő gépjárműnek semmi nem tiltja azt, hogy sávot váltson. Amennyiben a sebessége olyan mértékben haladta túl az útszakaszra megengedettet, hogy te a sebességtúllépés miatt nem észlelhetted, akkor az "ütköző" autó felelőssége is megállapítható. De alapesetben nem igazán fogják ŐT vétkesnek kihozni. Te nem adtad meg számára az elsőbbséget. Neki nem kellett tudnia azt, hogy a furgon azért állt meg, mert számodra elsőbbséget ad. Kétsávos úton a belső sávból tud "szabályosan" elsőbbséget adni számodra. Ez kb. olyan, hogy van egy vasúti kereszteződés, amely után én balra akarok kanyarodni. A vasúti jelző pirosan villog, de a másik oldalon álló autó villog, hogy ő beenged engem. Ez nem teszi számomra lehetővé azt, hogy a piros jelzést figyelmen kívül hagyjam.


Sajnos, a biztosító jó eséllyel, jogosan kérdőjelezi meg a biztosítottja felelősségét. Még akkor is, ha ő a helyszínen elismerte.

2009. jan. 19. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ.

A helyzet az hogy ha végig gondoljuk nekem esélyem se volt arra hogy lássam azt hogy egy auto be fog vágni a furon elé mivel takarásbol érkezett.

A tanuság ezekszerint soha ne fogadjuk el azt ha valaki lemond az elsőbbségéről?

2009. jan. 19. 21:33
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

nagyon határeset ez a dolog..


Mert valóban, több sávos úton nem elég, ha csak az egyik sávban lévő mond le az elsőbbségéről, viszont itt nem kifejezetten emiatt történt az ütközés, hanem mert valaki bement a belső sávba és utolérte az éppen előtte odakanyarodót.(ha jól értelmeztem a dolgot)


Ellenben ,ha valaki a főútról jelzi a kanyarodási szándékát, az elé ,mellőle elévágni teljesen szabálytalan, ugyanis kereszteződésben nem lehet kikerülő, előző műveletet végrehajtani.

ráadásul a megengedett sebességet túllépve.


Mindezeket figyelembe véve, Ön szerintem vétlen a balesetben.

2009. jan. 19. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Többsávos úton sávváltás van, nem előzés... Ha az útburkolati jel vagy tábla nem tiltotta a sávváltást, én még mindig azt mondom, hogy vétkes a kérdező a balesetben.

De előfordulhat, hogy megosztott lesz a felelősség. De vétlennek szinte biztos, hogy nem fogják kihozni.

Amúgy az előttem szóló abban téved, hogy ezért nem szabad útkereszteződésben előzni. Már hogyne szabadna. Főút-mellékút kereszteződésében - ha tábla vagy útburkolati jel nem tiltja - bizony, hogy előzhet bárki. És pont ezért kell a balra kanyarodni szándékozónak ODAFIGYELNI erre.

2009. jan. 19. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
5 kivétel pedig van amikor nem lehet, ezek közül például egyenrangú útkereszteződés, zebra, stb..
2009. jan. 19. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az előzés pedig, még ha nem tltja semmi, nem egyenlő a cikázással.

bevágódni egy láthatóan lekanyardni akaró, és indexelő álló autó elé, hát ez is is nagy felelőtlenség, mert nem láthatja, hogy éppen van előtte. Ugyanúhgy meg kell győződjön arról, hogy féktávon belül nincs előtte autó. Már csak azért is, mert az autó mellette nem a forgalom ritmusában haladt, hanem lassitott s feltehetően megállt.

2009. jan. 19. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!