Az USA-ban nem képesek megtanulni a "KRESZ" szabályokat?
Azt mondja ismerősöm, hogy röhej, hogy nem képesek megtanulni a táblákat. Szószerint kivan írva, hogy speed limit(sebesség korl.) meg One way (egy irány.) Azt mondja azért, mert lusták tanulni a táblákat, meg a szabályokat.
Tényleg így van?
kint azért működnek ilyen 4-es stop táblás dolgok, mert a társadalom normálisabb mint itt, az emberek szabálykövetőek. Itt nálunk ebből valóban verekedés lenne.
De hozzáteszem itt megint az jön be, hogy az amerikaiak nem hülyék, hanem praktikusak. Szerinted hirtelenjében melyiket könnyebb eldönteni? Hogy ki jött jobbról, vagy ki ért oda először? Nyílván azt hogy ki ért oda először. Sokkal egyszerűbb és logikusabb, nem kell azon gondolkodnod hogy most akkor ki kinek melyik irányba van, és akkor most keresztezitek-e egymást, és akkor ha igen akkor így, ha nem akkor úgy....
Ez a jobbkéz egy nagy baromság úgy ahogy van itt nálunk...
Szerintem azért betűvel írják ki, mert egyrészt kevés korlátozás van náluk (miért kéne egyirányú út, amikor mindenhol van hely 3-4-5 sávra), másrészt így teljesen egyértelmű. Nézd meg nálunk hány "nyilas" tábla van:
- kikerülési irány
- kötelező haladási irány
- egyirányú forgalmi út
és ezeket csak apróbb eltérések különböztetik meg (milyen alakú a háttere... illetve épp merre áll az a szerencsétlen nyíl...)
Amerikában törekednek arra hogy minden annyira egyértelmű legyen amennyire csak lehet, egy másodpercig se okozzanak neked felesleges gondolkodást. És nem feltétlenül azért mer hülyék. Praktikum: minek nehezítsük a helyzetet feleslegesen. Off: Nézz meg egy mekit: totálisan praktikusan van kialakítva úgy, hogy minden kézközelbe essen, és ne kelljen semmin se gondolkodni. Rutinból menjen minden. Mert a rutin időt, energiát spórol.
Érdekes módon a hülye amerikaiak rájöttek arra, hogy a sárga útburkolati jeleket jobban látni mint a fehéreket. Nálunk (amikor itt hó is van, nem úgy mint pl a sivatag közepén) valahogy erre még nem sikerült rájönni, csak a veszélyes helyeken alkalmaznak sárga felfestést. Leesett az első hó, annyi is a fehér színnek.
Szóval a véleményem az hogy lehet hogy hülyébbek, de hogy pratikusabbak az biztos. Nálunk meg még arra sem képesek hogy egy rohadt kereszteződést egyértelműen kitáblázzanak mi a szitu... (lsd. hidas baleset, de még sorolhatnánk nagyon sok helyet Bp-en)...
Amerikában a STOP és elsőbbségadás kötelező tábla kivételével mindegyiknek más a formája vagy festése, mint az európaiaknak.
A betűs kiírás nem azért van, mert lusták tanulni, hanem mert logikusabb, és még a hülye is megérti. Ha Európában egy nyelven beszélne mindenki, szerintem nálunk is betűvel írnák ki a legtöbb táblát. Amúgy Németországban az egyirányú utca tábla ugyan olyan, mint az USA-ban (oldalra mutató nyíl, nem egyenesen, mint nálunk), csak one way helyett Einbahnstraße van ráírva.
A jobbkéz szabályt én se kedvelem, pláne úgy, hogy a kereszteződések 90%-ánál nincs erre utaló tábla (háromszögben X), így a nem mindig jelen levő főútvonal táblákra és a keresztutca tábláinak hátára kell hagyatkozni.
A wrong way (rossz irány) tábla adott esetben életeket menthet, a Lágymányosi hídi baleset után el kéne szerintem gondolkozni a bevezetésén. Ausztriában (vagy Németországban, nem tudom pontosan) is kint van a lehajtóknál.
Németben minden felhajtónál a két behajtani tilos tábla van, A a kereszteződésnél és mielőtt rámennél az autópályára.
Az USA-ba pedig ezek után főleg ellátogatok, főleg vezetni.
"Szerinted hirtelenjében melyiket könnyebb eldönteni? Hogy ki jött jobbról, vagy ki ért oda először? Nyílván azt hogy ki ért oda először. Sokkal egyszerűbb és logikusabb"
Ezzel csak egy gond van. Hogy az emberek nagy része ilyenkor ezen szabály miatt gyorsítana, és sokkal nagyobb sebességgel hajtana bele a kereszteződésbe. És ha egy másik ugyanilyen barmot kap akkor... inkább nem részletezném.
A válasz írója 86%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: tegnap 21:10
vagyok.
Pontosan, de épp ezért írtam, hogy kint más a társadalom, és normális embereknél ez működőképes csak sajnos nálunk nem.... :(
Az USA-ban sokminden praktikus.
Mondjuk én úgy vagyok vele, hogy egy egyenrangú kereszteződést szempillantás alatt fel lehet ismerni, és megfelelő döntést hozni. Ja, és egy esetleges baleset esetén nincs abból gond, hogy "pedig én voltam ott hamarabb". Ő jobbra volt tőled, nem engedted el. Ennyi. És nem kell semmilyen térfigyelés az utólagos ügyvitelhez.
A körforgalom is praktikus, mégse használják. Pedig kevésbé veszélyes, mint a kereszteződés (ha karambolozol is, nem fognak 80-nal oldalba/szembe kapni). Ja, és itt nem kell n-1 fele figyelni, hanem csak közvetlen balra.
Az amerikaiak sok hasznos dolgot találtak ki. Az más dolog, hogy elbutítják az embereket azáltal, hogy nem használják az agyukat. Sokkal többet is ki tudnának hozni magukból.
"Mondjuk én úgy vagyok vele, hogy egy egyenrangú kereszteződést szempillantás alatt fel lehet ismerni, és megfelelő döntést hozni."
Sajnos rengeteg ember képtelen felismerni! Sőt, azt sem tudják, hogy mit jelent az "egyenrangú kereszteződés" tábla.
Ezért lenne jobb egy stoptáblát rakni az orruk elé.
Ha valaki élni akar, akkor muszáj benézni balra. Rengetegszer mentek el az orrom előtt jobbkezes utcában 50-70km/h-val, és baleset esetén pont a vétlen fél húzza a rövidebbet.
Van olyan kereszteződés Bp.-en ahol 10-ből 7 autós nem adja meg az elsőbbséget, ráadásul még nekik áll feljebb...
A múltkor én is majdnem felmentem a városban egy kihajtón(Bevásárlóközpont). Direkt visszamentem, és megnéztem, hogy mit szúrtam el, mit nem vettem észre. Nem volt záróvonal, behajtani tilos, nem volt kötelező haladási irány tábla, semmi sem volt..
...hát igen.
Néhányszor jártam az USA-ban...
Azért inkább szeretnék ott lenni "hülye",
mint itt "okos" !!!!!!!!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!