Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Merre kell indexelni?

BlueNeo kérdése:

Merre kell indexelni?

Figyelt kérdés
Ha a főút mellé párhuzamosan félreállok, megállok, majd utánna újra csatlakozni szeretnék a főútra, úgy hogy továbbra is abba az irányba megyek amerre eredetileg, akkor ilyenkor jobbra vagy balra kell indexelni?

jún. 8. 15:38
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
76%

Tehát az út mellett megállsz, majd elindulásnál jelezni akarod az elindulási szándékod?

Most vagy én nem értem teljesen a leírás alapján a szituációt, be jobboldali közlekedésű országban nekem egyértelmú, hogy balra indexelnék. Jobbra indexeléssel a megállást, lehúzódást jelezném, hiszen jobbra állsz félre.

jún. 8. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
Tök egyértelmű. Arra indexelsz, amerre mész. Ha szerinted megtévesztő lehet, akkor fokozott óvatossággal teszed.
jún. 8. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
67%
Visszamész az útra? Hát balra indexelsz. Onnan tudják, hogy vissza akarsz térni az útra.
jún. 8. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 krwkco ***** válasza:
0%

"Merre kell indexelni?"

A KRESZ nem írja elő, hogy melyik oldalon kell az indexet használni:

"24. § (1)...

(2)Az elindulást, illetőleg az úttestre való ráhajtást irányjelzéssel [29. § (2) bekezdés] jelezni kell."

"29. § (1) Aki járművel irányt változtat (terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat, másik útra bekanyarodik, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér stb.)...

(2) Az irányváltoztatást – ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást – a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni."

Arra kell jelezni, amerre a gyakorlati oktatás során mondta az oktató.

jún. 8. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

Igen megállás után akarom jelezni az elindulási szándékot.

Oktatóm mondta, hogy ilyenkor jobbra kell indexelni, mivel ha merőlegesen lennék az útnak akkor is jobbra indexelnék.

Ha balra indexelek akkor azzal jelezhetem azt is, hogy 180 fokot kanyarodok balra, tehát ellentétes irányba haladok tovább, vagy azt is, hogy az eredeti irányba haladok ezek szerint.

jún. 8. 16:28
 6/23 anonim ***** válasza:
82%

Jobbra indexelni és balra(vissza)húzódni?! Én ilyet nem tennék. Ez nagyon megtévesztő és balesetveszélyes lehet.

Ha az oktatód ehhez ragaszkodik, akkor amíg vele vezetsz csináld így, de utána azonnal felejtsd el!

A busz is, mikor a buszöbölből visszatér a forgaloba merre indexel...?

jún. 8. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:
Igen, én is balra indexelnék.
jún. 8. 16:35
 8/23 anonim ***** válasza:
83%
Ha jobbra indexelsz, a fűre mész, balra, akkor meg az útra vissza.
jún. 8. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
Ez a gondolat hogyan merül fel egyáltalán, hogy jobbra kellene indexelni az elinduláskor? Remélem nem a szembeoldalon akarsz leparkolni!
jún. 8. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 krwkco ***** válasza:

Ha az út jobb oldalán állsz és nem veszel részt a forgalomban a 24. § (2) szerinti kötelezettségednek megfelelően az elindulást jelzed. Balra.

Ha egyidejűleg meg akarsz fordulni és a forgalom ezt lehetővé teszi, akkor ugyanez az irányjelzés jelenthet megfordulási szándékot is. De ettől még nem kell másként jelezned.

Egyetlen irányjelzés többféle dolgot is jelenthet. Pl. egy kereszteződésben egyszerre jelenthet kanyarodási vagy megfordulási manővert.

A vizsgán, ha párhuzamosan megállsz az út jobb szélén és indulnod kell, akkor nehogy jobbra jelezd az elindulást. A vizsgáztató ezt hibának venné.

jún. 8. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!