Pontosan hogyan van az megfogalmazva a KRESZ-ben, hogy nem kényszeríthetek mást a sebességének megváltoztatására szándékosan?
1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet
a közúti közlekedés szabályairól
"III. A közúti forgalommal kapcsolatos fogalmak"
"b) Elsőbbség: továbbhaladási jog a közlekedés más résztvevőjével szemben. Azt a járművet, amelynek elsőbbsége van, az elsőbbségadásra kötelezett nem kényszerítheti haladási irányának vagy sebességének hirtelen megváltoztatására. Azt a gyalogost, akinek elsőbbsége van, az elsőbbségre kötelezett nem akadályozhatja és nem zavarhatja áthaladásában."
A KRESZ 1. számú függeléke III/b) pontja, továbbhaladási jog a közlekedés más résztvevőjével szemben:
az elsőbbségadásra kötelezett az elsőbbséggel rendelkezőt a haladási irányának vagy a sebességének a hirtelen megváltoztatására nem kényszerítheti.
A fenti mondatban a hangsúly a "hirtelen" szón van. Vagyis igenis kényszerítheted a sebességének, vagy irányának megváltoztatására, csak arra nem, hogy ezt hirtelen, megfelelő mérlegelés nélkül, reflexszerűen kelljen megtennie.
Példa:
Áthaladhatsz a jobbkéz felől érkező jármű előtt akkor is, ha emiatt neki fékeznie kell, vagy ki kell kerülnie téged. De ezt csak akkor teheted meg, ha van ideje ezekre, tehát nem vághatsz be hirtelen előtte, véstfékezésre, vagy a kormány félrerántására kényszerítve.
(Bár sokan sértésként veszik, ha a gázpedálról le kell venniük a lábukat.)
"nem válthatunk úgy sávot, hogy abban a másik sávban haladó autót akadályozzuk, és emiatt lassítania kelljen."
Itt a másik sávban haladó autónak elsőbbsége van. Azt is az 1-es hozzászólás szerint kell megadni.
"nem előzhetünk meg úgy senkit, hogy utána beállva elé lelassítunk mondjuk a fele sebességre és azzal haladunk tovább?"
Ezekre nem az elsőbbségadás vonatkozik. Közvetlenül az előzés végrehajtása során:
"34. § (1) Előzni abban az esetben szabad, ha
e) a vezető az előzés befejezése után a járművel a megelőzött jármű elé, annak zavarása nélkül vissza tud térni."
Ha már előtte haladunk:
"27. § (3) A jármű sebességét hirtelen fékezéssel csökkenteni csak abban az esetben szabad, ha ezt a személy- vagy vagyonbiztonság megóvása szükségessé teszi."
"26. § (1) Az egyes járművekkel - ha e rendelet másként nem rendelkezik - legfeljebb a következő sebességgel szabad közlekedni:
(5) Nem szabad a járművel indokolatlanul olyan lassan haladni, hogy az a forgalmat akadályozza."
Ellentétben azzal, amit egyesek az autópályákon gondolnak, a hátul jövőnek nincs elsőbbsége. Kivéve a megkülönböztető jelzéseket használó jármű.
"A fenti mondatban a hangsúly a "hirtelen" szón van."
Igen azt a bizonyos szót szeretik kihagyni az emberek és szimplán azt hangoztatni, hogy senki nem kényszerítheti őket a sebességük megváltoztatására. Holott ez szimplán nem igaz.
Sőt valahol a legalapvetőbb közlekedés-etikai feladatukat rúgják fel, miszerint segítsd a másikat. Bár ez már nem a segítség elmaradása,hanem sok esetben szándékos veszélyeztetés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!