Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ki ismeri ezeket a kézjelzéseket?

Ki ismeri ezeket a kézjelzéseket?

Figyelt kérdés

Ujjal kőrözni: traffipax, rendor

Ökölbe majd kinyujtani az osszes ujjad sokszor egymas utan: kapcsold fel a lampat



Azert kerdezem mert multkor köröztem az ujjammal, mert vilogtatni nem tudtam mert elottem haladtak es nem akartam zavarni, azt vettem eszre h senki nem értette mit mutogatok, senki nem koszonte meg, hülyének néztek.


A masik meg állt szembe velem egy nő a pirosnál este lecsapott lámpákkal, villogtattam neki és semmi, aztán bekapcsoltam a kabin villágítást és mutogattam meg villogtattam, de semmi, zöld lett azt ment tovább a hülye.



2020. dec. 7. 01:51
A kérdező szavazást indított:
Mindkettőt ismerem
Csak a traffit
Csak a lámpásat
Egyiket se
26 szavazat
 1/9 anonim válasza:
Még sosem vezettem, a kreszt nemrég tettem le, de a traffisat ismerem. De manapság én is úgy veszem észre, hogy azt is inkább csak villogtatással jelzik, mint az ujjkörzős módszerrel. Persze látni még olyant is, csak ritkább.
2020. dec. 7. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
27%
Én még sosem láttam volna olyat, aki így mutogatott volna a másiknak. És én se tudtam, hogy ezek a jelzések így léteznek, mostanáig, szóval ha velem összefutnál, és mutogatnál, én is csak néznék, mert fogalmam sincs mit akarsz. :D
2020. dec. 7. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
A lámpát, azt szerintem egyszerűbb úgy jelezni, hogy villogtatsz neki, majd le- és felkapcsolod a saját (külső) világításodat. Ha ebből nem esik le neki a dolog, akkor másból sem fog.
2020. dec. 7. 03:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezek régi jelzések, (az ökölbe szorított, majd kinyújtott ujjakkal a kint felejtett indexet jelezték) amit már sokan nem ismernek, és ezért is meggondolandó, hogy van-e értelme mutogatni, jelezni.

Én nagyon ritkán szoktam, jellemzően inkább nem.

Kint felejtett sebességkorlátozás táblánál mérést jelzem, az pofátlanság, ha ott mérnek, de egy "normál" trafóizáskor elég sok sebességtúllépésért villan csak a traffi (30 helyett 46, 50 helyett 66, 90 helyett 106 km/h eléréséért megy a postás) azt ne lépje túl jelzés nélkül sem, akinek probléma a csekk, meg aki olyan sebességgel közlekedik, annak már valószínűleg úgy is késő, nem a műszer előtt elhaladók sebességét mérik, ha rálát az útszakaszra 600-800 méterről simán be tudják mérni a gyorshajtót.

A jelzésekkel többnyire annyit lehet elérni, hogy 50 helyett 30-ra fognak lelassítani, teljesen fölöslegesen.

Persze, megállíthatnak kisebb sebesség túllépésért is, de az nagyon ritka, nem jellemző.

Kint felejtett indexet, vagy városban rajta hagyott távolsági fényt, fölöslegesen kapcsolt ködlámpát már inkább jelzem, ha van rá mód, de sokan nem értik.

2020. dec. 7. 03:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Mindkettőt ismerem, utóbbit még régebbről, előbbit pedig azóta, mióta vezetek tanultam. Ilyeneket igazán taníthatnának KRESZ oktatásokon, de nyilván nem. Persze ezek nem "hivatalos" jelzések, szóval értem, hogy nem része a tananyagnak, de az oktatók attól még pár percben kitérhetnének rá. Ez kb. ugyanaz, mint a múltkor valaki kérdezte a vészvillogó használatát. Használják megköszönésre, meg használják dugóknál is. Lehet, hogy nem előírás az ilyen, de attól még használják, szóval az újonc sofőrök jó lenne, ha ismernék őket.
2020. dec. 7. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Ujjal kőrözni: traffipax, rendor"

Nem vagyok már egy mai csirke. Ezt a jelzést még fatertól tanultam, amikor a kék villogó még forgókanalas volt, azt szimbolizálta a forgó ujj. Ma már szerintem senki nem asszociál erről a rendőrre, legfeljebb aki a régmúltban megtanulta. Radart inkább villantással szokás jelezni.


"Ökölbe majd kinyujtani az osszes ujjad sokszor egymas utan: kapcsold fel a lampat"

Na ezt meg még sosem hallottam. Ez a jelzés az irányjelzőre vonatkozik: vagy azt jelenti, hogy kint felejtetted, vagy azt, hogy használdazirányjelzőtbazegvagylegközelebbbelédmegyekkirángatlakéseltörömakezedteparéj.

2020. dec. 7. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Sőt, ide vehető még a motorosnál az, ha a kezével a bukósisakja teteje fölött mozgatja le-fel a kezét, "csapkodja" a bukósisakot. Az is rendőrt jelent. Ismerem ezeket a jelzéseket, de az ökölbe szorított kéz-kinyújtott újak legtöbbször talán indexet jelentik. Kint felejtett index, vagy "légyszi indexelj már legközelebb".
2020. dec. 7. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

#6 és #7: igaz, hogy a mozdulat alapvetően a kint felejtett, vagy elfelejtett indexet szimbolizálja, de szerintem akibe szorult egy picike kis józan paraszti ész, az rá tud jönni, hogy az a világítást jelenti.


A villantás több okból is problémás: egyrészt, mert igazából bármit jelenthet, pl. trafi miatt is szoktak. Másrészt igazából csak akkor megbízható, ha mögötted villog valaki, mert ha előtted megy, akkor nyilván nem látod, ha pedig szembe jön, akkor max egyszer tud villogni, amit könnyen figyelmen kívül lehet hagyni. Sőt, ha nagy a forgalom és előtted/mögötted is vannak, akkor azt sem lehet tudni, hogy kinek szól a villantás.


Az a probléma, hogy a villantás sokkal egyszerűbb és kényelmesebb, ezért boldog-boldogtalan elkezdett bármilyen indokkal villogni, így az teljesen elvesztette a jelentését, jelentőségét. Vissza kellene szokni a kézmozdulatokra és nem csak villogni, mint egy karácsonyfa. Persze a kézjelet nehezebb lehet észrevenni, ezért figyelemfelkeltés gyanánt jól jön a villantás, de ne tudjuk le ennyivel. A villantás miatt valószínűleg belenéz a tükörbe és akkor látni fogja a kézjelzést.


Ui: 25 éves vagyok, nem tanította vagy mondta senki, mégis rájöttem, hogy mi az ujjal körözés. Nem kell a fiatalabb korosztályt kapásból idiótának nézni. Egyrészt forgókanalas lámpák mai napig léteznek, mégha nem is rendőrautókon, de attól még mindenki ismeri a fiatalok körében is, ha máshonnan nem is, de filmekből biztosan. Másrészt még ha a rendőrautókon nincs is már olyan lámpa, a mai ledes villogási forma is direkt úgy van kialakítva (jobbra-balra felváltva), hogy a forgókanalas lámpát imitálja, szóval ha valaki nem is ismerné azt, azért fejben ki tudja rakni a kirakóst.

2020. dec. 8. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 b1812567 ***** válasza:

Mint írták, a kitárt-összezárt kéz az index jelzése.

A körzés a rendőrre figyelmeztet, de a megfejtés nem a kék fényben van, hanem a KRESZ II. 6. 2.-ben:


*****

(2) *

Megállapította: 104/1997. (VI. 18.) Korm. rendelet 2. §. Hatályos: 1997. IX. 15-től.

Ha a rendőr a forgalmat nem útkereszteződésben irányítja,


a) a járművek megállítására


aa) karjának vagy fehér szegélyű piros tárcsának függőleges feltartásával, piros vagy fehér fény körbeforgatásával, illetőleg síppal ad jelzést

*****


Ezt a lámpával körzést utánozza a kézjel. Abból is látszik, hogy függőleges síkban mutatod, ahogy a rendőr is köröz.


És jól is van így, hiszen a vízszintes síkban körzés, felemelt ujjal vagy kézzel azt jelenti, indítsd be a motort, készülj az indulásra.

2020. dec. 21. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!