Hagyományos nevek vs. "újhullámú" nevek?
Csupán kíváncsiság, mert nyilván Mindenki azt a nevet adja a babájának ami neki tetszik, de tényleg kíváncsi vagyok, hogy Ti mi alapján döntöttek amikor nevet választottatok?
Azon kívül, hogy passzoljon a vezetéknévhez, tetsszen a szülőknek stb...
Mi is névválasztás előtt állunk, az első 3 babának könnyen találtunk, úgymond hagyományos nevet.
Most valahogy hajlok a nem megszokott nevek felé (is) bár van a talonban hagyományos is...de nem tudom...
Mi miatt hajlottatok a hagyományosabb vagy különlegesebb nevek felé?
Kislányom Zselyke lett.
Kb, 15 éve hallottam először ezt a nevet és már akkor is tetszett. Mikor megtudtam, hogy kislányunk lesz, akkor nagyon sokat gondolkodtunk, hogy mi is legyen.
Pont a berkis nagy hullám után estem teherbe. Aztán a férjemmel eldöntöttük, hogy emiatt nem fogunk lemondani a névről.
A vezetéknévhez tökéletesen passzol. És megkérdeztem a védőnőnket még a szülés előtt, hogy itt a körzetben hány Zselyke nevű kislány van, egy kislányt hívnak így de ő már nagyobb.
Nem volt ilyen szempont, hogy hagyományos vagy sem. Ami megtetszett, azt kiírtuk listába. A hangzásán és a szubjektív "tetsziken" múlott. Aztán ezt a listát szűkítettük folyamatosan, míg meglett a befutó.
Azt látom, hogy sokan azért idegenkednek a ritkább nevektől, mert ismeretlen, "idegen". Gyerekkoromban ugyanez ment a Nikoletta, Kitti, Fanni, Szilvia nevekkel, mostanára pedig felnőtt egy generáció, aki teljesen megszokottnak tekinti őket.
A csúfolást vitatnám a név miatt. Akinek olyan viselkedése, áldozattípus, már gyerekként, azon fogást találnak. Kövér, sovány, szemüveges, szeplős, eláll a füle, furcsán beszél, túl szőke, túl barna - és a vezetéknevet is lehet csúfolni.
Engem is megtaláltak gyerekkoromban. Ágnes a nevem, ami egy eléggé ismert, régi név. Mit csináltak? Elkezdtek Tivadarnak csúfolni, vagy a vezetéknevemmel. Addig csavarták, amíg csúfnév lett belőle.
Így nem a néven múlik a dolog.
Én találkoztam gimnáziumban Angyalka nevű nevelőtanárral (napköziszerűség), aki 60-70 körül járt. Senki nem piszkálta, egy-egy visszakérdezés volt bemutatkozáskor, aztán mindenki teljesen természetesnek vette, hogy őt így hívják.
Most egy multicégnél dolgozom, néha számomra is meglepő (olyan értelemben, hogy még nem találkoztam vele) nevek kerülnek elém. Mégis magas beosztásban dolgoznak és soha, senki nem ütközött meg a nevükön. Pedig még egy dr. B (homoszexuálist jelent a neve, csak a trágárságszűrő nem engedi át...) főjogász is dolgozott ott valaha. Rajta a régies Lajos se segített, de mégis magas pozícióba jutott. Pedig az ő neve bőven táptalaj lenne a viccelődésre.
Mi úgy gondolkoztunk, hogy a 3 szótagos bonyolult vezetéknevünkhöz mindenképpen 2 szótagos és egyszerűbb keresztnevet válasszunk. Ezután átnéztük az összes adható nevet és kiválogattuk, ami tetszett és összefésültük az eredményt.
Vannak régebbi, hagyományosabb nevek amik tetszenek és vannak újabbak is. Nálunk szempont volt, hogy a divatneveket semmiképp nem szeretnénk, a top 10-es és felkapott neveket kizártuk.
Viszont én előre is gondolkodtam, hogy ha lesz mégegy baba, akkor tudjak mellé hasonló stílusú nevet választani.
pl.:tetszik a Miron, de nincs más modernebb férfinév, ami tetszene, így inkább elvetettem.
Ahogy írtad te is, hogy első 3 babátok hagyományos nevet kapott és a legújabb jövevénynek is hagyományosat választanék. Valahogy így érezném fairnek a többiekkel szemben, plusz szeretném, hogy harmonizáljanak a neveik. :)
Pl.: ha van egy Anna, Katalin nevű lányom és egy János nevű fiam, akkor nem tudnék a következő gyereknek Dzsesszikát vagy Brendont adni.
De azért nem csak ilyen szélsőségek léteznek. Megírod milyen nevekről van szó? :)
Semmiképp nem hajlottam a különlegesebb/ritka nevek felé mert legtöbb rettentő hülyén hangzana az egyszerű,magyaros vezetéknevünkkel ami nagyon rövid is, 2 nevet meg nem akartunk.
Névválasztásnál így fő szempont volt hogy ne legyen így rövid és jól becézhető legyen.
Aztán kb a fele nekünk tetsző név kiesett mert már te is tudod, úgy is párosítasz valakit a névhez akaratlanul, és általában tuti negatív személy lesz.
Amúgy névválasztásnál derül ki hány embert utálsz a nagyvilágba.
Aztán fiú név úgy dőlt el hogy néztünk egy filmet és a főszereplőt így hívták és nagyon megtetszett mind a becézése mind a teljes alakos név, férjemnek is nagyon tetszett ez egyszerű is volt.
Lánynál már nehezebb dolgunk volt, de érdekes módon itt gyakorin emlegették sokat és megtetszett sokadik hallásra, és ez is hosszú és jól becézhető és ami fontos nincs olyan személy az életünkbe :D
Így lett Dominik és Boglárka a kiválasztott nevünk, ami aztán múlt héten "leszűkült" Dominikra ;)
Csúfolni meg bármi miatt tudnak a gyerekek nem kell hozzá egy név.
Sőt, most mikor a mostani gyerekek mennek majd oviba/iskolába egyiknek sem lesz meglepő, hogy 2 Hanna meg 3 Zoé nevű kislány lesz az osztályban.
Idén szült ismerősi körből 4 kislányt neveztek el Zoénak.
Nekik ezek lesznek a megszokott nevek, mint a régi időbe a Mária, Béla, János stb.
Hú, ez nehéz kérdés, mert mi számít hagyományosnak, és mi újhullámúnak? Mert sok, elvileg régebbi, hagyományos név lett felkapott mostanában.
Mi amúgy valahol a kettő között állunk, nem akartunk sem túl hagyományos, sem túl új, sem túl ritka nevet, hanem egy egyszerű, külföldön is használható, vezetéknévhez passzoló nevet akartunk, ami mindkettőnknek tetszik. Így esett a választásunk az Ádám és a Viktória névre.
Sokan emlegetik a top 10 neveket.
Egyszer átnéztem őket. Az első tíz nevet adott nemből, nevenként 5-800 gyerek kapta. 25.000 szülésből. Ha feltételezzük, hogy fele-fele arányban születtek fiúk és lányok, akkor 12.500 adott évben született kislányból kb 600-at hívnak például Zoénak. Ez kb. 5%.
Azaz, aki a leggyakoribb 10 névből választ, az adott évben született gyerekeknek csak 5-7%-át fogják úgy hívni.
Emellett jellemző a földrajzi tömörülés is. Hogy a Zoé példánál maradjak, főleg kisebb településeken jellemző, hogy megtetszik a név, mert X már ezt választotta és divathullámként több kislány is ezt a nevet kapja.
Nagyvárosban már ritkább, mert ott nem annyira jellemzőek a szoros, földrajzi alapú közösségek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!