Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » 21hetes terhes vagyok, köteles...

21hetes terhes vagyok, köteles vagyok elfogadni a munkaadóm által felajánlott "könnyített munkakört", vagy hogy ő elküld táppénzre?

Figyelt kérdés
Kisebb konfliktusba kerültem egy kolléganőmmel, miután a munkaadóm felajánlott egy "könnyített" munkakört vagy, hogy ő elküld táppénzre, de véleményem szerint a munkámat tökéletesen ellátom és nem kívánok más munkakörbe kerülni vagy betegállományba menni. Mit tehetek ilyen esetben? Köteles vagyok elfogadni a felajánlott "lehetőségek" egyikét?
2008. szept. 8. 12:34
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Ő köteles felajánlani a könnyített munkakört v.a táppénzt,mert ha v.mi gond adódik a terhességeddel a munka alatt ő nem fogja vállalni a felelősséget érte.

Kérdezd meg a főnököd v.egy jogászt esetleg.


A munka törvénykönyve 85. §-a szerint: a nőt terhessége megállapításától gyermeke egyéves koráig - munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi vélemény bemutatása alapján - az állapotának egészségügyi szempontból megfelelő munkakörbe kell ideiglenesen áthelyezni, vagy meglévő munkakörében a munkafeltételeket kell megfelelően módosítani. Az új munkakör kijelöléséhez a munkavállaló hozzájárulása szükséges. Előző átlagkeresete természetesen ebben a munkakörben is megilleti. A terhes nőt éjszakai munkára sem lehet igénybe venni.



Sem a tartósan ülő, sem a (statikusan) álló munka nem egészséges, mivel az izmok vérellátása romlik és ez negatív hatással lehet az anyai és magzati szervezet vérellátására. A tartósan ülő munkát végző (pl. szalag mellet dolgozó) anyáknak pusztán emiatt fel szoktam ajánlani a táppénzes állományt általában a terhesség felétől.

Szerencsésebb eset, ha úgy végez ülőmunkát, hogy módjában áll időnként (a legjobb, ha igényei szerinti gyakorisággal) ezt megszakítani és egyszerű testmozgással frissíteni a vérkeringést. Ez optimális megoldás és ez igaz lehet pl. otthoni munkánál (könyvelés, számítógépes munkák, stb.).

A munkahelyek kapcsán egyébként miniszteri rendelet is létezik, amely pihenőidőket ír elő. Persze ezt egy gyártósor mellett a teljességében nem lehet megvalósítani.

2008. szept. 8. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!