Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Kérdésem a császáros anyukákho...

Kérdésem a császáros anyukákhoz szól, epidurál vagy spinális?

Figyelt kérdés
Sajnos császárral szültem ahol epidurált kaptam, rosszul sikerültek a dolgok a műtőben,(de nem is ez a lényeg) de férjemmel elhatároztuk hogy kistesót szeretnénk. Annak idején az orvos mondta hogy a következő baba is császárral születne. A volt szobatársaim mind spinális érzéstelenitésben szültek. Kiváncsi volnék mennyivel jobb a spinális mint az epidurál! Segitsetek!
2012. nov. 24. 16:30
 1/6 anonim ***** válasza:

A spinálist adják császárnál, ennél elveszted a lábad érzékelését.

Az epidurált hüvelyi szülésnél alkalmazzák.

Ezt találtam:

"Az epidurális érzéstelenítést a gerincoszlop lumbális, azaz deréktáji szakaszán történő behatolásból végezzük, olyan magasságban, ahová a gerincvelő már nem ér le semmilyen körülmények között sem. Másfelől célunk a gerincet (és természetesen az agyvelőt is) burkoló kemény agyhártya (dura) körüli keskeny tér (epidurális tér) felkeresése, tehát optimális esetben csak a gerincet védő agyhártyarétegek körül lévő térbe hatolunk, és semmiképpen sem a gerincvelőig (az orvostudomány más területein ugyanis magasabban, tehát még a gerinc magasságában is alkalmazhatnak epidurális érzéstelenítést)


A spinális érzéstelenítés az epidurális érzéstelenítéstől több lényeges ponton eltér. Az érzéstelenítő oldatot az ún. spinális térbe, vagyis az agyvízbe adjuk be, legtöbbször egy dózisban. A szúrás technikai kivitelezése sokban hasonlatos az epidurális érzéstelenítésnél leírtakhoz, azzal a különbséggel, hogy spinális anesztézia esetén a beteg ülő testhelyzetben, hátát kidomborítva helyezkedik el, és nem kerül sor katéter bevezetésére sem, hanem a gyógyszert egy adagban juttatjuk be egy vékony tűn keresztül az agyvíz-térbe. Ezt követően az érzéstelenítő hatása perceken belül kialakul, és ami igen lényeges, nemcsak az érző, hanem a mozgató funkciót is gátolja a teljes érzéstelenítés időtartamára, ami többnyire 2-2,5 óra. Az érzéstelenítő eloszlása az agyvíztérben a gravitáció által befolyásolható, így a beteg műtőasztalon történő megdöntésével az érzéstelenítés "magassága", vagyis az érzéstelenített terület nagysága befolyásolható. Az érzéstelenítő hatás kialakulásával a vérnyomás átmeneti esése következhet be, melynek megelőzése céljából a műtétet megelőzően minimum 1,5 liter intravénás infúzió alkalmazása jelent megoldást. Császármetszésnél végzett spinális érzéstelenítés megelőzi a magzat altatószer okozta születés utáni légzési zavarát, illetve lehetővé teszi az "együttszülést" műtét esetében is, hiszen az édesapa jelen lehet a műtét során mindvégig ébren lévő, és a születés élményét ily módon átélő párja mellett. Kiknél nem javallt epidurális vagy spinális érzéstelenítés? Legfontosabb szabály: ha a szülő nő nem kéri, illetve ha orvosi javallat alapján terveznénk elvégzését, de a vajúdó nem egyezik bele, semmilyen körülmények között nem szabad alkalmazni. Milyen szövődményeket rejthet magában az epidurális érzéstelenítés? A lehetséges szövődmények leggyakrabban technikai problémára vezethetők vissza: az epidurális tér felkeresése nehézségekbe ütközik vagy egyáltalán nem kivitelezhető (szűk csigolyaközök, meszes gerinc), illetve az epidurális tér túlzottan szűk volta miatt a szúrás kapcsán a keményagyhártyán (dura) nyílást ejtünk. Ez utóbbi esetben néhány csepp agyvíz a tűn keresztül szinte mindig távozik, és ez egy-két napig fejfájást okozhat a szülés után, de más veszélyeket nem rejt magában. Elvileg előfordulhat, hogy a beadott gyógyszer az epidurális térben érpályába jut és általános tüneteket okoz: ennek kivédésére a beavatkozás során számos óvintézkedés szükséges minden esetben."

2012. nov. 24. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
1. vagyok. Nekem spinálist adtak. Nagyon sz@r érzés volt, ahogy pakolták a lábaimat, mintha rongybaba lettem volna. Na és ahogy ment ki belőlem az érzéstelenítő, az nem volt semmi. Szerintem semmivel nem jobb.
2012. nov. 24. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Tervezett császárnál van spinális. Nekem természetesnek indult, egy idő után kértem epidurálist, végül császár lett a szülésből, így mivel már epidurálisan érzéstelenítve voltam nem kaptam másik érzéstelenítést. Ellenőrizték hogy teljesen érzéketlen vagyok-e ott lent és műtöttek. Nem volt fejfájásom utána, mozoghattam is. Szóval az epidurális ilyen szempontból jobb.
2012. nov. 24. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
3.! Nem csak tervezett császárnál van spinális. Sürgősségi császárom volt, mégis azt kaptam. Másik 2 barátnőmnek is az volt, ők is spinálist kaptak.
2012. nov. 24. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Első fiamnál sima szülésre készültem,epidurált kaptam.Miután látták nem tudom megszülni,mélyítettek rajta(lábamat sem éreztem) és toltak császárra .Másodiknál szintén sima szülésre készülve,epidurál nélkül 10 óra vajúdás után toltak császárra akkor sürgösségi volt, spinálist kaptam. Eda után nem volt fejfájás,spinális után 3 napig szenvedtem.mindkettőnél ülnöm kellet a beadáskor,és homorítanom.Az eda hatása lassabb,a spinális (már kitolásnál)1-2 perc alatt hatott. Mivel mindkettőt már komoly fájásoknál kaptam,a szúrást nem is éreztem,csak az volt nehéz,h fájások között szinte nem volt szünet,talán 1 perc és ennyi ideje volt a dokinak,h be tudja adni.Hiszen el kell lazulni és mozdulatlannak kell lenni ilyenkor.
2012. nov. 24. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Én az elsőnél epidurálist, a másodiknál spinálist kaptam. Őszintén szólva csak annyi különbség volt, hogy nagyon bizarr volt, ahogy láttam, hogy a lábam a műtősfiú kezében van, de nem éreztem semmit. Amúgy ugyan olyan volt.
2012. nov. 24. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!