Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Az MRI vizsgálat károsíthatja...

Az MRI vizsgálat károsíthatja az embriót?

Figyelt kérdés
Holnap megyek teljes gerinc MRI vizsgálatra, azonban fenn áll a korai terhesség gyanúja (ma reggeli teszt negatív). Ha nem adnak be kontrasztanyagot, akkor a vizsgálatnak van valami hatása az esetleges terhességre?

2012. jún. 3. 18:40
 1/8 anonim ***** válasza:
0%

nagyon erős sugár, erősebb mint a CT, még a te szervezetedre is káros, gondolhatod mennyire káros egy embrióra...

szólj előtte feltétlenül.

2012. jún. 3. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Mágnessel dolgozik az MR,igazából úgy fogalmaznék,hogy nincs bizonyított káros hatása.Kontrasztanyagot semmiképp nem adhatnak,de szólj az asszisztenseknek,hogy lehet terhes vagy.Ők majd eldöntik mi legyen.
2012. jún. 3. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
MR-t elvileg lehet csinálni terhesség alatt, mert az mágneses sugárral dolgozik, ami nem ionizál. (orvos vagyok, tudom) Elméletileg nincs hatással a magzattal, de azért nyilván nem szeretnek terhes nőt MR-ezni csak ha elkerülhetetlen. Ha a ma reggeli teszted negatív, akkor én nem aggódnék. Kérdés, hogy kontrasztanyag nélkül mit látnak.
2012. jún. 3. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Első, sajnos rosszul tudod! A CT ionizáló sugárzás, míg az MR mágneses, tehát míg az első valóban káros lehet a páciensre is, addig az MRI nem az. Itt viszont a kérdés egy éppen osztódó szedercsírára, esetleg egy épp beágyazódó embrióra vonatkozik.
2012. jún. 3. 18:49
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Az MRI semmilyen hatását nem mutatták még ki a magzatra nézve. Ami a leglényegesebb, hogy az MR nem bocsát ki ionizáló sugárzást, amelyre a magzat a leginkább érzékeny. Mégis elővigyázatosságból az általános irányelvek között szerepel, hogy csak akkor vessenek alá várandós anyákat MR vizsgálatnak, ha ez feltétlenül szükséges. Ez különösen igaz a terhesség első trimeszterére, ekkor lévén az organogenezis időszaka, az a periódus, amikor a magzat szervei kialakulnak. Szkenneléskor ugyanazok a dolgok adhatnak okot aggodalomra terhesség idején, mint az MRI-vel kapcsolatban általában is, annyi eltéréssel, hogy a magzat még érzékenyebb az olyan hatásokra, mint a hő és a zaj. Mindazonáltal mégis van egy plusz kockázati tényező ilyen esetekben, mégpedig a kontrasztanyagok használata; a gadolíniumvegyületekről ismert, hogy áthatolnak a méhlepényen (placenta), így bekerülve a magzat vérkeringésébe is, ezért óvakodni kell az alkalmazásuktól, ha az nem feltétlenül indokolt. Mindezen aggodalmak ellenére az MRI egyre növekvő fontosságúvá válik a veleszületett rendellenességek diagnosztizálásában és figyelemmel kísérésében, mivel sokkal több diagnosztikus információt nyújt, mint az ultrahangos vizsgálat, és általa elkerülhető a CT által kibocsátott ionizáló sugárzás. Az MRI kontrasztanyagok nélküli használata lehetőséget nyújt a magzati daganatok sebészeti beavatkozás nélküli, méhen belüli diagnosztizálásra és vizsgálatára, elsősorban teratomák felismerésére, ezen kívül magzati operációk és más magzati beavatkozások megkönnyítésére. Emellett a szülés megtervezését, a baba biztonságos megérkezését és a vele való bánásmódot is könnyítheti, amely folyamatok egyébként végzetesek lehetnének.
2012. jún. 3. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Utolsó kettő, köszönöm! Igazából azért kell megcsinálni, mert gyermekkorom óta csigolyatöréssel és sérvvel küzdök, és azért kell kontrollt csinálni (utoljára több éve voltam), hogy egy későbbi terhességnél engedjék-e a természetes szülést, vagy sem. Eddig sem csinálták kontrasztanyaggal, innen gondolom, hogy most sem fogják.
2012. jún. 3. 18:51
 7/8 anonim ***** válasza:
semmi baja nem lesz.nekem is volt a terhességem alatt és most itt figyel mellettem 6 hetesen :)
2012. jún. 4. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Sziasztok!

Nem tudom, de remélem valaki még olvassa a kérdéseket, válaszokat!

Nagyon régi kérdés, de nekem pont aktuális. Esetleg megkérdezhetem , hogy a kérdezővel vègül mitörtént?

Utolsó válaszoló: hány hetesen volt az MR vizsgálatod?

Köszönöm a válaszokat!

2020. okt. 16. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!