Mikorra érdemes időzíteni a második babát, hogy anyagilag jól járjak?
Szeretném kérni azoknak a véleményét, akik benne vannak ebben a dologban! Még csak az első babánkat várjuk, 2010. augusztusra vagyok kiírva(már 6éve vagyok ugyanannál a cégnél, év elejétől táppénzen vagyok munkahelyi ártalmak miatt)!
Arra lennék kíváncsi, ha szeretnénk kistesót, mikorra kellene időzítenünk majd, hogy anyagilag jól járjunk?
Nem tudok eligazodni a "rendszerben", hátha van aki okosabb ez ügyben! Előre is köszönöm!
Köszönöm a választ!
Akkor ,ha összejönne és gyed alatt megszületne a második babánk, akkor az idei év elei táppénz nem csökkenti le a következő gyedemet?
Kicsit helyesbíteném az első választ.
Nem feltétlenül muszáj gyed alatt megszületnie a másodiknak, ahhoz, hogy ugyanannyi gyedet kapj - elég annyi, hogy az igénylést megelőző évben nagyobbrészt gyedben vagy táppénzben, vagy tgyásban részesülj - így neked megszülethet a babád 3 éves koráig, csak az a lényeg, hogy addig maximum 5 hónapot legyél gyesen.
Pl. 2012. augusztusban születik a babád. 2013 augusztus. 2014 május között valamikor teherbe esel, és elmégy táppénzre, akkor az igénylést megelőző évben vagy gyeden leszel nagyobbrészt, vagy táppénzen - így a gyed alapood az utoljára kapott ellátás, (a tgyás) alapja lesz. Mivel a tgyást a szerződéses béred alapján számolják (vagy ha akár egy napot is dolgozol, akkor a tényleges béred után), így a gyeded nagyjából annyi lesz, mint az elsővel (max több lehet, ha volt közben általános béremelés a cégednél).
A legjobban akkor jársz, ha a két baba között dolgozol 180 napot (nem egy évet, nem kell annyi), mert akkor a 180 nap alatt kapott béred lesz az ellátások alapja.
Úgy is megcsinálhatod, hogy kiveszed a szabikat, a bérezett napokba azok is beleszámítanak.
Ja, és még valami: a táppénz nem csökkenti le a gyededet, mert nem számít bele az alapjába - a táppénz nem bérezett nap, és csak a bérezett napokat veszik figyelembe.
Ha nem kéred hamarabb a tgyást, akkor a gyededet nem a tavalyi béred alapján számolják majd, hanem mivel idén nem volt 180 bérezett napod - így az lesz az alapja, ami a tgyásé volt (igazából összegszerűen ez nem változtat semmin, csak azért írtam, hogy lásd a mechanizmusát)
Már kezdek megvilágosodni! :)
A két baba közötti 180 nap gondolom csak akkor jó, ha nem megyek el gyesre, hanem gyed után rögtön jön a 180 nap munka?
Jól értem?
Szakértők mondták nekem a következőket, én is tervezgetem, már a másodikat. Tehát:
Az lenne optimális, ha az első baba 2 éves lesz, ekkor visszamész dolgozni 180 napot - ebbe az addig ki nem vett szabik is beletartoznak!!! Tehát gyakorlatilag 4 hónapot kellene dolgoznod - de ekkor jó lenne, ha már terhes lennél, és 4 hónapra rá elmennél táppénzre. Fontos! Csak annyi időre mehetsz táppénzre, amennyit itt ledolgoztál! 4 hó munka esetén 4 hó táppénz lehet!
Így a második babánál kapod a korlátlan tgyást! Tehát ugyanannyikat, mint az első babánál.
Ha nincs meg a 180 napod, akkor korlátozott a tgyás, a minimálbér kétszeresében!!!
Ha munkahelyi ártalmak miatt nem akarsz terhesen dolgozni, akkor viszont csak akkor kéne teherbe esned, ha megvan annyi ledolgozott időd, amennyit táppénzbe ki akarnál venni! Ha 9 hónapot akarnál tápin lenni, akkor 9 hót dolgozz le!!!
MEgint előző vagyok :-)
Mi kicsit ott akadtunk meg, hogy ez így szép és jó, de mi lesz az elsőszülött babával, míg dolgozom: irány a bölcsi! Így ha a második megszületik, több időd is lesz az újszülöttel foglalkozni - bár erre pipák lesznek azok a dolgozó anyák, akiknek foglalod a helyét a bölcsiben...
Abban az egyben tévedtek, hogy nem a ledolgozott napok függvénye a táppénz ideje, hanem a biztosításban töltött napoké, ha a biztosításban töltött idő egy éven túl folyamatos volt.
Eb törvény:
Az, aki keresőképtelenségét közvetlenül megelőző egy évnél rövidebb ideig volt folyamatosan biztosított, táppénzt csak a folyamatos biztosításának megfelelő időn át kaphat.
A táppénzfolyósítás időtartamának megállapításánál biztosítási időként csak a gyermeknevelési támogatás, az ápolási díj, a korhatár előtti ellátás, a szolgálati járandóság, a balettművészeti életjáradék vagy az átmeneti bányászjáradék folyósításának időtartama alatt biztosítási jogviszonyban töltött napokat lehet figyelembe venni.
Ez azt jelenti, hogy amennyiben a tygás, gyed, gyes ideje alatt élt a biztosítotti jogviszony, úgy a biztosítási idő folyamatos, vagyis nincsen a táppénz ideje lekorlátozva.
És köszönöm a lepontozást. Kíváncsi lennék, kinek fáj ennyire, hogy más ért ezekhez a dolgokhoz:(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!