Állatok veszélyesek lehetnek a terhességre?
Az állatok veszélyforrást jelenthetnek. Abban az esetben viszont, ha a várandós nő betartja az alapvető higiéniás rendszabályokat, véleményem szerint szükségtelen bármelyik házi kedvencet kiköltöztetni a lakásból, vagy örökbe adni.
Én 10 éve dolgozom állatorvosként és gyermekkorom óta állatok vesznek körül. Most várandósan meglepve értesültem róla, hogy még nem estem át Toxoplasma fertőzésen. Pedig ha valakinek jó esélye volt rá, az én vagyok! Folyamatosan volt és van is cicám, emellett a rendelőben nemcsak cicákkal, hanem alkalomadtán a székletükkel és alomtálcájukkal is dolgozom. Nagyon sok állatorvos kollégámról tudok, aki a mai napig szeronegatív és mindenféle probléma nélkül kihordtak terhességet úgy, hogy közben végig dolgoztak. Olyat nem is tudok felidézni, hogy valakinél szakmai ártalomként vetélés, vagy bármi egyéb jelentkezett volna!
Nyilvánvalóan tisztában kell lenni a lehetséges veszélyekkel, de azért túlzásokba nem kell esni.
Gyakori, alapos kézmosás, a macskawc takarításának kerülése, ha nagyon muszáj, akkor gumikesztyűben is meg lehet oldani. Egy rendszeresen ,,karbantartott" oltott, 3 havonta féreghajtott, külső élősködőktől mentes, egészséges kutya, vagy macska nem jelent akkora veszélyt egy várandós nőre, hogy meg kelljen tőle válni, ha a hölgy betartja a higiéniás szabályokat!
Gondoljunk egy picit bele ,,nagymamáink helyzetébe", akik végigdolgozták a földeken a terhességet, emellett naponta fejték a tehenet, kecskét, trágyáztak, stb. Mégis itt vagyunk!
Kissé túldramatizáltnak látom a helyzetet, de az a szomorú, hogy nem tárgyakról, hanem élőlények sorsáról beszélünk, akiket bizony megvisel egy esetleges gazdaváltás.
Nekem is volt cicám, amikor terhes voltam. Mondtam a dokinak, azt mondta, semmi baj, csak ne takarítsam az almot, és fontos a rendszeres kézmosás. És igen, a toxoplazmózist nem csak macskától, hanem zöldségtől, gyümölcstől is be lehet szerezni, ennyi erővel akkor azt sem szabad.
Szóval igen, én vagyok az, aki azt mondja, hogy tartsd meg nyugodtan az állatokat, nekem sem lett semmi bajom.
Két gyereket szültem, kutyám is, macskám is van. Az első babánál elvégeztettem a toxoplazma vizsgálatot, kiderült hogy sosem estem át rajta, ezért nem vagyok védett. Rendszeresen jártam szűrésre. A második gyereknél is csináltattam egy szűrést, akkor már annyira nem aggódtam. A terhességem alatt a párom cserélte az almot.
Mindkét baba egészségesen született, a fiam azóta majd két éves, imádja az állatokat.
Egyébként ezt a betegséget a nyers hústól vagy mosatlan gyümölcstől ugyanúgy el lehetne kapni.
Miért kell egyből azt javasolni, hogy a terhes nő szabaduljon meg az állataitól?
Egyszer volt egy hasonló kérdés, ott a kismama ki akarta dobni az állatot, számomra döbbenet volt, mert a macska bent élt velük a lakásban, és 6 éves volt. Persze mindenkinek a magánügye, de én nem tudnék megválni egy állattól, ha tudom, hogy megoldható a tartása a terhesség mellett.
Bármikor - még a teherbeesés előtt is - el tudsz menni csináltatni egy vérvételt, hogy átestél-e már a toxoplasma fertőzésen. Ha igen, akkor abszolút nincs mitől félned. Ha nem, akkor óvatosan kell a cicával "közeledned" terhesen. Macskaalom környékét kerüld el messze, ill. ne puszilgasd össze a macskát. (a macska széklete a fertőző, de mivel nem steril lény, hiába mosakszik, elvileg lehetnek a szőrén ilye-olyan maradványok).
Nekünk több mint 10 éve van cicánk, és amikor terhes lettem, eszünkbe nem jutott volna megválni tőle. Én amúgy átestem a toxoplasmán, de még így is volt néhány "hozzáértő", aki kidobta volna a cicát a helyemben.
A kutyával kapcsolatosan tudomásom szerint nincs ilyen veszély sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!