Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Ki igényelheti a TGYÁST?

Ki igényelheti a TGYÁST?

Figyelt kérdés

20 éves vagyok,az első babánkat várjuk!Eddig suliba jártam,a pici érkezése elött végzek!Január óta viszont regisztrálva vagyok a munkaügynél,viszont juttatást,csak 2 hónapja kapok!

A párom dolgozik,és volt munkanélküli járadékon is,ő igényelhetné a TGYÁST?vagy ezt csak én mint az anya igényelhetném?

Fontos lenne,ha tudtok segítsetek!


2009. máj. 14. 20:18
 1/3 anonim ***** válasza:

TGYÁS azoknak a kismamáknak jár, akik a szülést megelőző 2 éven belül minimum 180 napot biztosítva voltak.

Amikor a TGYÁS (168 nap) lejár, onnantól a kismamát GyED illeti meg. Mind a TGYÁS, mind a GYED számításánál a szülést megelőző teljes naptári év keresete adja az alapot. Például aki 2009. január 1-én szül, annál ugyanúgy a 2008. évet veszik alapul, mint aki 2009. december 31-én. A TGYÁS összegét kétféle módon számolják.

Ha a szülés előtt 180 napon át biztosított voltál, akkor az összege annyi lesz, mint a táppénzzé (kb. a fizetésed 70%-a). Ha nem voltál biztosított (táppénzen voltál, megszűnt a munkaviszonyod legfeljebb 42 nappal korábban), akkor a dupla minimálbér harmincad részét számolják napi keresetedül.

A GYED-et bármelyik szülő igénybeveheti, míg a TGYÁS-t csak az anya.

2009. máj. 14. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Tehát a TGYÁShoz nem kell a 180 nap munkaviszony?Lehet kicsit butácskának tűnök,de annyira összezavarodtam a sok változtatás,megvonás stb miatt!

Ha volt saját tb-m akkor már igényelhetem?Vagy ennek semmi köze a tb-hez?

A védőnőtől is kérdeztem,de ő annyira kesze-kusza dolgokat beszélt felváltva a gyes-gyed-tgyás-családipótlék is volt a mondókájában.....

Bocsi,de tényleg nem nagyon értem!

:)

2009. máj. 14. 20:43
 3/3 anonim ***** válasza:

Annyi kell, hogy az elmúlt két évben 180 napon át biztosított voltál: tehát ha nappali tagozaton tanulsz, akkor biztosítási jogviszonyod is van! Szerintem kérdezd meg az illetékes megyei egészségbiztosítási pénztárat, ők biztosan többet tudnak segíteni, addig is itt van még egy link! Sok szerencsét!

[link]

2009. máj. 14. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!