Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Ha november 30-án lejár a...

Ha november 30-án lejár a szerződésem, addigra kb.14 hetes terhes leszek, elmehetek táppénzre vagy ha megszűnik a szerződés nincs alapja a táppénznek sem?

Figyelt kérdés
2011. okt. 3. 08:12
 1/3 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy csak passzív táppénzre mehetsz így el!Azt most nem tudom pontosan hogy hány nap, én év elején voltam, akkor 30 nap volt!A háziorvos írhat ki,ha jó fej a háziorvosod, akkor simán kiír, ha nem, akkor papír kellene szerintem arról hogy miért nem vagy munkaképes (mondjuk mert veszélyeztetett vagy, ahhoz meg úgy tudom a nőgyógyásztól kell papír) Majd a háziorvos által adott táppénzes papírokat be kell vinni az OEP-hez, ők elbírálják és utalnak pénzt. A háziorvosnál nekem anno hetente kellett megjelennem a táppénzes papírokért. Ezt egyenként és összegyűjtve is le lehet adni az OEP-nek.

Úgy tudom, ez megszűnik 2012-től, úgyhogy én kihasználnám a helyedben, pont ki is tudnád használni!

Annyi még, ha megszűnik a munkaviszonyod, a háziorvosnál 3 napon belül jelenj meg, mert különben nem tud kiírni passzív táppénzre!

A sima táppénznek így szerintem nem lesz jogalapja!

2011. okt. 3. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Első vagyok!

Munkanélkülire nem akarsz elmenni? Vagy csak táppénz után akarsz?

Nem tudom pontosan annak hogy megy most az igénylése, de idén ugye még az eddig ledolgozott napjaidat osztják 5-el és annyi napra mehetsz el, de 2012 januártól már csak maximum 3 hónapra!

Ja ha meg se a passzív táppénz se a munkanélküli nem játszik, vagy lejárnak, akkor az önkormányzattól tudsz segélyt kérni, asszem ez havi 28000Ft (de ebben nem vagyok biztos!)Illetve az önkormányzattól lehet még egyéb támogatásokat is igényelni, azt ott kell megkérdezni,hogy miket, ahol laksz!


Szerintem érdemes a dolgoknak utána járni, mert egy kis pénz is pénz, főleg ha babát vár az ember!

Jó babavárást kívánok!


19 hetes, az összes szemét munkáltatót kifogó kismama

2011. okt. 3. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Atroposz ***** válasza:

Táppénzre jogosultság a biztosítás megszűnése után


2011. július másodikát megelőzően kezdődő keresőképtelenség esetén passzív táppénz annak jár, aki a biztosítás fennállása alatt, vagy a biztosítás megszűnését követő első, második, harmadik napon keresőképtelenné válik, és a Tbj.-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett (Eb.tv. 43. §).


A biztosítás megszűnését követő első, második vagy harmadik nap megállapításánál minden naptári napot figyelembe kell venni.


A biztosítási jogviszony megszűnését követően legfeljebb 30 napon át jár táppénz. (Eb.tv. 46. § (1).)


Ha a biztosítás megszűnt, ebben az esetben is vizsgálni kell a folyamatos biztosítás időtartamát és a táppénzelőzményt, mert a biztosított csak ezek figyelembevételével jogosult legfeljebb 30 naptári napra táppénzre.



A passzív táppénz naptári napi összegének megállapítása


a) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem alapján kell megállapítani, ha legalább 180 naptári napi jövedelemmel rendelkezik a biztosított.


b) Amennyiben a jogosultnak a táppénzre jogosultságot közvetlenül megelőző naptári évben nincs 180 naptári napi jövedelme, akkor a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző (visszafelé számított) 180 naptári napi jövedelme alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos.


c) Ha a jogosult nem rendelkezik a táppénzre való jogosultságot megelőző évben, sem közvetlenül megelőzően 180 naptári napi jövedelemmel, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 30-ad részének alapulvételével kell a táppénzt megállapítani. Kivéve, ha a biztosított szerződés szerinti (a megszűnt biztosítási jogviszony alapjául szolgáló szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni), vagy tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapjának megállapításánál a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem az irányadó.


A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának hatvan százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt ötven százaléka, azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a biztosítási jogviszony megszűnését követően a minimálbér 150 százalékának harmincad részét.


Az OEP a biztosítási jogviszony megszűnését követő táppénzfolyósítást legfeljebb 30 nappal méltányosságból meghosszabbíthatja. A méltányosságból folyósított táppénz időtartama nem minősül sem biztosítási, sem jogfenntartó időnek. A méltányosságból folyósított táppénz, a jogszerűen járó táppénz jogosultság időtartamának megállapításánál előzménynek minősül.


Ezt a választ te írtad.


A válasz írója 89%-ban hasznos válaszokat ad.

2011. okt. 7. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!