Nincs bejelentett lakcímem mert albérletben lakom az orvosok nem nagyon akarnak fogadni mit tegyek?
Nem feltétlenül ez a magyar eü, csak te nem ismered a jogaidat.
1.)Szabad orvosválasztás van. Én Pest megyében lakom, a 18. kerületi sztk-ba járok nődokihoz és terhesgondozásra - ingyen.
2.) A védőnőnek kötelessége ellátni, hiszen úgy szól a történet, hogy aki a területén életvitelszerűen tartózkodik, azt kötelessége ellátni.
3.) Háziorvos: lásd 1. pont
4.) Fogorvos esetében azt gondolom, hogy egy egyszeri látogatásra ki lehet bírni a magánorvos díját. Bár ez nem jár semmilyen szankcióval ha kihagyod. Itt nem mindenhol érvényesül a szabad orvosválasztás, mert a legtöbb sztk-ban a fogorvosok külön szerződést kötöttek az önkormányzattal, így csak a területükön lakó vagy a területi háziorvoshoz tartozó betegek ellátását kell ingyenesen végezniük. De ez is csak a fogmegtartó v. húzó kezelésekre vonatkozik.
A második válaszadót egészíteném ki annyival, hogy:
Fogorvos - amennyiben pesti vagy, a Szentkirály utcai fogászati központot tudom ajánlani (Szentkirályi utca 47 azt hiszem), ott teljesen ingyenes az ellátás (minden ellátás, én éppen múlt hét csütörtökön húzattam a fogam), nem pampognak a lakcím miatt, korrektül ellátnak, szóval megéri oda menni. (A SOTE-hoz tartozik, mindig rengetegen vannak, de megéri kivárni a sort.)
A védőnő köteles fogadni, nekem ezzel nem volt problémám. Én is SZTK-ba járok (kispesti), senki nem szólt eddig még egy árva szót sem, hogy mi a manót keresek én ott.
Amennyiben nem akarnak fogadni, nyugodtan hívd fel a figyelmüket arra, hogy a jogaidat sértik (szabad orvosválasztás), és amennyiben tovább szívóznak veled, felkeresed a kórház/rendelő betegjogi képviselőjét. Valamint hivatkozhatsz az Orvosi Etikai Kódexre is, amely korrektül leírja a beteggel szembeni elvárt orvosi viselkedés etikai szabályait.
Kedves második!
Én vidéken laktam, és a belvárosba jártam évekig nőgyógyászhoz sztk-ba. Mikor bejött a vizitdíj, akkor azt mondták, hogy csak a területi sztk-ba mehetek nőgyógyászhoz, mert most már így van.
(Nem mellesleg először a vizitdíjat azért nem fogadták el, mert nem tudtak visszaadni, másodszor azért, mert "maga megbolondult, mi vagyok én, fémkereskedő?" címszóval miért adok olyan aprót - két ötös volt benne, a többi 10-es, 20-as. Na ez Magyarország.)
Lehet, hogy azóta változott, mert ez elég rég volt, de mondom, én is jártam így. Bár ha ideiglenesen be vagy jelentkezve, én nem hagynám magam.
"A betegnek joga van az állapota által szakmailag indokolt szintű egészségügyi szolgáltató és - választott orvosa egyetértésével - az ellátását végző orvos megválasztásához. Nem választhat azonban szabadon orvost és kórházat, ha azt egészségi állapota, az ellátás sürgőssége szakmailag nem indokolja, vagy az ellátás igénybevételének alapjául szolgáló jogviszony kizárja."
Ha a beteg nem a beutalón feltüntetett, vagy területileg illetékes egészségügyi fekvőbeteg intézményben kívánja igénybe venni a szükséges kezelést, megteheti, az orvosválasztás joga itt is megilleti a beteget. Ebben az esetben azonban vagy magasabb összegű napidíjat kell fizetnie, vagy pedig akár a kezelés teljes költségét állnia kell.
A betegek szabad intézményválasztásának azonban létezik egy további feltéte. A kórházak és a szakrendelések ugyanis csak abban az esetben fogadhatnak területi illetékességükön kívüli beteget, ha ez nem veszélyezteti feladataik ellátását, azaz van annyi kapacitásuk, hogy mind a hozzájuk beutalt betegeket, mind az illetékességi területükön kívülről érkező betegeket ellássák."
Ergo a szabad orvosválasztás nem azt jelenti, hogy oda mész, ahová akarsz. Ezt a tb-től szedtem! Csak azoknak, akik azt hiszik, mindenkit mindenhol kötelező minden esetben ellátni.
Ettől függetlenül nem tudom sajnos, hogy ideiglenes lakcímmel miért nem látnak el rendesen.
Hasonló a helyzetem, én Pesten lakom immáron 7 éve, ez az ideiglenes lakcímem, nekem be is van jelentve, rajta van a lakcímkártyámon, az állandó lakcímem 250km-re van.Több okból sem szeretném állandó lakcímmé tenni a pesti lakcímemet, ráadásul ez nem is albérlet.
Az SZTK-ban egyszer engem sem akartak vizsgálni, konkrétan 12. heti uh, mert mi a francot keresek én vidéki lakcímmel Pesten, miért nem oda megyek vizsgálatra. Aztán szépen felvilágosítottam a telefonban a pattogó asszisztens, hogy mi a helyzet, és nézzen utána, mielőtt nem hajlandó időpontot adni. Majd hátulról gondolom felettese, vagy valaki szólt neki, hogy mi a baj, a csaj elmondta, és a főnök meg helyretette, hogy adjon időpontot.
Amúgy ha problémáznak mondd a dokid nevét, hogy ő küldött ide,én is mindig ezt csinálom, akkor húznak egyet a szájukon, de megvizsgálnak.
A védőnő és a háziorvossal nekem ebből még sosem volt problémám,ők megvizsgálnak, fogadnak, fogorvoshoz pedig magánhoz járok.
Mondjuk a védőnőmnek a magándokim írt külön egy papírt,esetleg próbáld meg ezt te is a te dokiddal.
Amúgy sajnos, csak egy dolog mi van a törvénybe, abból neked lesz több kellemetlenséged, ha nem vizsgálnak meg. Persze fel lehet jelenteni bárkit, de mondjuk pont terhességnél nem mindegy mikor végeznek el egy egy uh-t, vagy vérvételt, és mire bizonyítod az igazadat a bürokráciának köszönhetően lehet már a babád is megszületik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!