Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Vércsoporttal kapcsolatosan...

Vércsoporttal kapcsolatosan valaki? Mit jelent? SOS?

Figyelt kérdés
Ellenenyagszűrés eredménye: pozitív Direkt Coombs vizsgálat: negatív. Egyéb vörösvérsejt antiigének: C+E-c-e+K Mit jelentenek? Jövő hétre vagyok kiírva.
2011. márc. 17. 19:23
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
Az vagyok, aki szülés után szólt... Persze, lehet szólni szülés előtt is, hasznos is biztosan, de én azért nem úgy indultam neki a szülésemnek, hogy biztosan kell majd vért kapnom. Ja, és ha vért kell, hogy kapj, akkor MINDENKÉPPEN ellenőrzik a leleteidet (mondás nélkül is), egyrészt a vércsoport miatt, másrészt, mert egy kismamánál/anyukánál bizony előfordulhat ellenanyag a vérben, ami miatt tényleg nem mindegy, milyen vért kapsz. Legkorrektebb esetben pedig ott és akkor azonnal megnézik a véredet, hogy változott-e valami az ellenanyagokkal, mert csak így 100 %-os, hogy megfelelő vért kapsz. Úgyhogy ezek miatt az óvintézkedések miatt nem a szülés előttöt írtam. Ha transzfúzióra kerül a sor, azt biztosan nem vaktában csinálják. Amiért én szülés utánt írtam, az az anti-D szuri, amit az Rh negatívok kapnak, de a biztonság kedvéért szóltam. Bocsi, hogy hosszú lett, de mindenképpen meg akartam indokolni, miért így válaszoltam. Megnézem én azt az orvost, aki csak úgy vért ad, anélkül, hogy meggyőződne a vércsoportról és a kapható vérről...
2011. márc. 21. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Utolsónak.... tényleg nem vita, csak sajnos otthon vagyok benne. A vörösvértest antigének teljesen más kategória... hogy megnyugtassalak, azt nem lehet fél óra alatt megnézni. Azért nézik meg a terhesség során, hogy akinek vörösvértest antigénje van annak a véréből felkészül a kórház. Hiába néznék meg, ha éppen nincs olyan faktorszámú, mert bizony ha valaki nem klinikán szül akkor nem feltétlenül van... Vérátömlesztésnél ha hirtelen kell a vér két lehetőség van...

1- Ha negatív volt az ellenanyagszűrésed akkor adnak ami a kezükbe kerül, és így elképzelhető ugyan hogy később lesznek ellenanyagok, de legalább élsz.

2- Ha pozitív volt, akkor szülés után előre felkészülnek abból a vérből és nem nézegetik újra, hanem azt adják.


Amiről te beszélsz, az a vércsoport ellenanyag, amit egy két perces vizsgálattal néznek, és igen... minden esetben. DE VÖRÖSVÉRTEST ANTITESTET NEM TUDNAK NÉZNI HA SÜRGŐSEN KELL. Az pedig egy dolog, hogy te úgy mész neki, hogy nem kellhet vér, ez jó, így is kell... De nem véletlenül nézik ám! Azóta nincs annyi szövődmény a véradástól amióta rájöttek nem csak vércsoport van, hanem faktorszám... és hogy bizony össze-vissza faktorszámot csak egyszer lehet kapni az életben "büntetlenül". Az pedig egyébként nem ritka, hogy egy szülés után, vagy császár után/közben kell egy-két egység vér... Nem mondom hogy gyakori, de nem is ritka.


Tehát, a kérdésnek semmi köze a te szülés utáni szuridhoz, meg az Rh-, Rh+ kérdéshez. Nem ez volt a kérdés.

2011. márc. 22. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Egy dologban nem értünk egyet, kedves Utolsó, mégpedig abban, hogy nincs köze a válaszomnak a kérdéshez. Ugyanis a kérdésből tulajdonképpen nem derül ki, hogy mire kíváncsi a krédező (arra, hogy mi van, ha vért kell kapnia, illetve arra, hogy kell-e ilyenkor szuri). Nem másolom be a kérdést, te is látod, a kérdés annyi, hogy mit jelentenek ezek vvsejt antigének. Nem vitatkozni akarok, de szövegértési problémáim nincsenek.:)

Viszont tök jó, hogy leírtad, amit tudsz, szerintem ez nagyon sok mindenkinek hasznos - többek között nekem is. Ha van időd válaszolni, akkor lenne egy kérdésem - és bocsánat az offért...

Mikor én szültem, az utolsó vérvételem pénteki napra esett (ellenanyagszűrés), és vasárnap szültem. Mivel ezeket az eredményeket tényleg nem kórházi laborban nézik - nálunk pl. a véradó állomáson csinálják meg, és nem egy helyen van a kettő -, így a pénteki vérvételem eredménye még biztosan nem állt a kórház rendelkezésére vasárnapra. Viszont megjelent - a kérdező által felsorolt antitestek mellett - egy újabb is, méghozzá vörösvérsejt ellenes antitest, és csupa nagy betűvel szerepelt a leletemen (amit szülés után egy héttel kaptam kézhez...) a transzfúziós javaslat. Ilyenkor mi van? Mi lett volna, ha vé

2011. márc. 22. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

Bocsi, kisfiam közbelépett.:) Szóval azt akartam volna kérdezni, hogy mi van, ha így kell esetleg sürgősen vért kapnom? Akkor jól megszívtam volna, ha jól sejtem...

Merthogy azt a leletet senki nem látta volna - feltételezem, készen sem volt még addigra.

Na, a lényeg, hogy nem kellett vért kapnom, de amiket írtál, azok fényében én is azt mondom, hogy érdemesebb előre szólni, de azért ne aggódj emiatt, kedves Kérdező, mert ezekből az ellenanyagokból baj biztosan nem lesz, csak Te tarsd észben, hogy ott vannak!

2011. márc. 22. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:
Rendben, holnap kell befeküdnöm, mindenképpen megmutatom egy orvosnak. Köszönöm!
2011. márc. 22. 11:17
 16/21 anonim ***** válasza:

Elnézést, nem bántani akartam senkit! Csak amiatt írtam, hogy nehogy a kérdező ne szóljon időben és gond legyen... Hááát ha vért kellett volna kapnod, nem haltál volna bele természetesen, de akár egészen súlyos következményei lehettek volna. Lehet, hogy évekkel később, de az is lehet, hogy szerencséd lett volna... Biztos hallottatok róla, hogy 30-40 évvel ezelőtt milyen "veszélyes" pálya volt a vérátömlesztés... Amióta szűrik így az ellenanyagokat azóta jobb a helyzet. Ellenanyag egyébként sok mindentől termelődhet, pl a terhesség alatt, ha az apának más faktorszáma van, és az anyai vér így reagál, vagy életmentő műtét során kapott sürgősségi vérátömlesztés pl. (nekem így volt, ilyenkor csak a vércsoportot nézik, és minél többféle vért kapsz, több embertől, több faktorszámút, annál nagyobb az esély, hogy a véred elkezd termelni ellenanyagokat, ezt tehát "büntetlenül" egyszer lehet megcsinálni) Ha már ellenanyag van a szervezetedben, és mégis sürgősen vért kapsz, tehát előfordulhat, hogy a szervezeted rosszul reagál és beindulnak bizonyos autoimmun vérbetegségek, de persze nem törvényszerű!!!

Az utóbbi években, tervezett előre tudható műtéteknél, már szokták javasolni, hogy saját vért vesznek le, és adják vissza műtét után. Ez ugyanis a legjobb, legbiztonságosabb dolog. Nem tudom érthető voltam e?! Ha van mér kérdés szívesen válaszolok.

Engem egyébként annak idején igen "leszúrtak", hogy a 34.héten még nem volt ellenanyagszűrésem... aztán negatív lett, tehát "bármilyen" 0Rh+ vért kaphattam... Aztán császármetszés közben megtörtént a baj, kaptam egy rakás vért, és a 6 hetes kontrollon már mondta is a doki, hogy kb. 2-3 hónap múlva a "vérátömlesztés" miatt el kell mennem ellenanyagszűrésre. Az eredménye annak már ugyanolyan lett mint a kérdezőnek, pont ugyanazok az ellenanyagok benne voltak. Most egy következő terhességnél 3x nézik, hogy hogyan alakulnak, és a kórház a 30.héten már "betároz" abból a vérből nekem.

DE AMI A LÉNYEG! Alapvetően ez sem a mi sem a babáink egészségére nem ártalmasak ezek az antitestek!!! Egy papírt kell hordani a Tb kártyában, ha véletlenül sürgősen vért kell kapni, akkor csak ilyet kaphatunk.

2011. márc. 23. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Köszönöm a választ, ismét hasznos volt.:) Amit nem értek, hogy az én vérembe vajon hogyan kerülnek ellenanyagok... Ugyanis a férjem vércsoportja is pozitív (már ha faktorszám alatt ezt érted), csak ő A én meg B, ennyi. Ja, és természetesen 1000%, hogy ő az apuka is egyben. Már az első kicsimmel is volt a véremben ellenanyag, és most ismét babát várok, persze, ismét van. Vérátömlesztést soha nem kaptam, arról tudnék. Szóval fogalmam sincs, hogy hogy került a vérembe ellenanyag.:( Csak halkan jegyzem meg, egyáltalán nem is örülök neki, leginkább amiatt, mert ezek azért be is tudnak kavarni. Minden további dolog (transzfúzió) úgyis csak az után érdekel, hogy a babával minden rendben legyen... De azért az sem mellékes, hogy mennyire cs***ik el a vérátömlesztést, ha esetleg szükséges. Tényleg, azt honnan tudhatom, hogy feltankolnak-e olyan vérrel, amilyenre nekem szükségem van? Vagy egyáltalán mikor szóljak, hogy ezt időben jelezzem? Merthogy vért kapni nem szeretnék ugyan, de abban teljesen igazad van, hogy bármikor szükség lehet rá sajnos.:(

Ha válaszolsz, előre is köszönöm, és bocsi, hogy ennyire igénybe veszlek.:)

2011. márc. 23. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

Igazából nem vagyok szakértője a témának, csak kényszerből utána jártam....

Szóval egyszerűen fogalmazva, úgy van, hogy Az alap vércsoporton belül is vannak további "faktorszámok", illetve a vérben előforduló antigének...

ezt kimásoltam neked.... én nem sokat értek belőle :)


Az Rh D (RH 1) antigénen kívül az Rh rendszer fontos antigénjei (004, ISBT terminológia szerint) a következők:

C (RH2), Cw ( RH8), E (RH3), c (RH4), e (RH5). Issit szerint [1] gyakoriságuk a kaukázusi populációban az alábbiak

szerint alakul:

C. . . . . . . . . . . . . . . 70%

Cw. . . . . . . . . . . . . . . 1%

c . . . . . . . . . . . . . . . 80%

E . . . . . . . . . . . . . . . 30%

e. . . . . . . . . . . . . . . 98%


És ezek ellen a szervezet el tud kezdeni ellenanyagot termelni... tehát egyszer találkozik vele, és "idegen", többet nem akar.

Hogy ezt mi válthatja ki?

Pl. nőknél leggyakoribb a terhesség, hogy az apának más antigénjei vannak és a szervezet így reagál (ez a babát, sem a mamát nem érinti egészségileg)

vagy vírusos, vagy egyéb fertőzéseknél... amikor a szervezet "becsapódik" és a vírus ellen termel antitesteket amik esetleg a vérben is egy ideig jelen vannak ilyen formában.

Vagy vérátömlesztés esetén... vagy bizonyos allergiás folyamatok esetén.

Ha ilyen ellenanyag van a vérünkben, az elképzelhető hogy később eltűnik...


Egyébként rászokták piros filccel írni a kiskönyvre, és sokszor szoktak még egy vizsgálatot csinálni a 36.hét körül.


És hogy van e olyan vér a kórházban? Nyugodj meg, biztosan van!!!, ha nincs, nagyon gyorsan hoznak... Ez lehet, hogy egy kicsit "rosszul" hangzik, de éppen az a jó, hogy az elmúlt évtizedekben már erre is rájöttek, hogy nem lehet csak úgy össze-vissza vért kapni... Mert előfordulhat (de ez sem törvényszerű), hogy későbbi rossz reakciókat vált ki. De egyébként ettől sem kell félni!!! Ha ez akkora végzetes gond lenne, akkor mindenkinek ellenőriznék évente... Csak gondoljunk bele, mondjuk van egy autobalesete valakinek, akinek ezeket nem tudják, nem foglalkoznak vele... csak kapja a vért. Aztán majd megnézik utána.. ha a vére nagyon "megbolydul" a mai orvostudományban még azt is meg lehet oldani. Csak egy újszülöttel akit el kell látni, nem biztos hogy jól jön egy hosszú és fáradságos folyamat... , míg egy életmentő műtét után, ez legyen e legkisebb baj.

Neked tehát, lehet, hogy a terhesség váltotta ki, hiába azonos a vércsoportotok... De lehet, hogy a második baba is megszületik, és 2 év múlva megnézik, már nyoma sem lesz.

Na de foglalkozzunk azzal, hogy boldog legyen a babavárás!!! Nem lesz semmilyen probléma, nem kell majd vért kapnunk! Minden rendben lesz!

2011. márc. 24. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Bocsi az offért. Azt a válaszolót kérdezném ,aki ennyire spíler ebben a témában:

Hogy lehet, hogy nekem pozitív volt az ellenanyagom (illetve most is az, nemrég műtöttek úgyhogy nézték), úgy hogy B RH- vagyok, első terhességem volt, és soha nem volt vérátömlesztésem? Esetleg ezt el tudod nekem mondani? :)

Egy korábbi válaszoló

J aés nem volt se vetélésem se abortuszom, tehát nem első kihordott, hanem tényleges első terhesség (a védőnő rám fogta hogy Biztos volt abortuszom csak titkolom :((( )

2011. márc. 24. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Kedves Utolsó, én faggatom annyit az egyik válaszolót, bocsi, hogy helyette "kontárkodok". Csak nálam is ugyanez a helyzet, csak annyi különbséggel, hogy nekem Rh pozi a vércsoportom, szerintem kár is ezen agyalni, mitől van ellenanyag a vérünkben, úgysem tudjuk meg...

A védőnőt meg nem is minősítem, ha így is lenne, ahhoz sem lenne semmi köze...

Kedves mindig válaszolóm.:) Köszi a kimerítő infókat, sajna nekem is alaposan utána kellett járnom a témának, de bevallom, nekem nem a transzfúzióra van kihegyezve a dolog, ugyanis pont beleestem az egyik legritkábbik ellenanyagba, ami sajnos okozhat gondot alaposan a Babánál. Én meg erről az oldalról jártam körül a témát rendesen, ezért is nem annyira érdekelt a transzfúziós oldala a dolognak. Sajnos vannak ellenanyagok, amik árthatnak is, és mivel ellenanyag, nem lehet ellenük tenni semmit, nincs rá gyógymód. Csak figyelni tudják. Ja, és pont emiatt nekem nem két vagy három ellenanyagszűrésem van, hanem elég sok. Volt, hogy kéthetente kellett mennem, most egyelőre havonta. Úgyhogy persze, érdekel a transzfúziós oldala is, de az sokkal jobban, hogy ne kavarjon be semmit a Kicsikémnél.

2011. márc. 24. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!