Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Jár a bent maradt szabadság?

Jár a bent maradt szabadság?

Figyelt kérdés
Párom várandós, 9 hetes jelenleg. Viszont ápolóként dolgozik a kórházban 12 órás műszakokban, embereket kell emelni, meg hát minden ami ezzel jár. November 1.-tol már úgy látja, hogy táppénzre szeretne jönni mert azért ez veszélyesebb munkakör. Addig bent maradt szabadságok november 1-ig, azokkal mi történik? Főnővér olyanokat beszél neki, hogy idő arányosan nem tudja már neki kiírni de még 9 napja lenne december 31-ig, ebből nyilván 2 hónapnyit ne vegyünk alapul mert azon táppénzen lenne, de Október 31-ig ami jár szabadság azt ki kellene adni jól gondolom?

szept. 16. 12:47
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
92%
Szerintem nem feltétlen ugye alapvetően az ember Terhes nő se tudja hogy mikortól megy táppénzre… na de ha ezen tul lépünk minden bent maradt szabi (szabi akkor is jar ha tp-n van) kifogjak adni neki ha visszamegy dolgozni szabadság jar tp alatt Csed alatt és a gyed első fél évébe. Legalábbis az én munkahelyemen igy számoltak.
szept. 16. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Tehát most nem tudja az idei évet előre kivenni? Mármint úgy értem, hogy ami hónapot ledolgozott nem írhatják ki neki? Úgy értve, hogy októberben kiírják az addig ledolgozott hónapjai alapján, mert PL Június július augusztus szeptember meg az októberre nem vett ki szabit és javarészt le dolgozta már ezeket a hónapokat.
szept. 16. 12:53
 3/19 anonim ***** válasza:
84%
Egész évben nem volt szabadsagon? Hány eves? Van már gyerek?
szept. 16. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
A legtöbb munkahelyen, nem ez nem kivitelezhető. De jól fog jönni majd neki később ha vissza megy dolgozni. 1 es válaszoló
szept. 16. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
10%

#1


Nem fogják kiadni, ami szülési szabi előttről marad:


A munkavállalót az igénybe vett szülési szabadság (legfeljebb 24 hét) időtartama és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság első 6 hónapja alapján számított szabadság illeti meg.

szept. 16. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
74%

#5 De, ki kell adják a szülési szabadság előtti szabadságokat is!! Az, hogy a szülési szabadság idejére és a fizetés nélküli szabadság első 6 hónapjára jár, az nem szűnteti meg azt, hogy a munkavégzés idejére és a táppnez alatt is jár. Ha nem tudják kiadni adott évben a visszatérés utáni 60 napon belül ki kell adniuk.

Nem veszik el szabadság.

(Én műtét miatt voltam egyszer egész decemberben táppnezen, az ünnepekre tartogatott szabadságom bent maradt, januárban ki kellett adják. Ha a táppénz után felmondtam volna ki kellett volna fizetniük a bent maradt napokat. Szabadság soha nem veszhe el.)


A munkavállaló évi 7 nap szabadsággal rendelkezik saját maga, ennyit vehet ki akkor, amikor szeretne, a többit a munkáltató adja ki. Ha a feleséged kivett már ebben az évben 7 nap szabadságot akkor amikor ő szeretett volna, akkor ezt már "eljátszotta", innentől kezdve a munkáltató dönti el mikor mennyi szabadságot ad, ha november 1-ig nem ad semennyit, akkor nem ad semennyit. Viszont a táppénz idejére is jár szabadság és a táppénz előtt benn áradt szabadságokat is ki kell adnia a munkáltatónak, ahogy visszatér dolgozni 60 napon belül.

szept. 16. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
14%

#6


Nekem a védőnőm is mondta, hogy most már x éve nem jár az összes visszamenőleg.

Egy ismerősöm is panaszkodott, hogy a menyének milyen kevés járt, bezzeg neki 20x éve mennyivel több jár.

szept. 16. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
87%

#7 A fizetés nélküli szabadság első 6 hónapja UTÁNI időszakra nem jár. Magyarul nagyjából a gyerek 1 éves korától addig, ameddig vissza nem megy dolgozni addig valóban nem jár. De az az előtti szabadságok járnak, olyan szabadság, ami a jogszabály szerint megilleti nem veszhet el.


Másrészt az sem mindegy mit dolgozik valaki és mikor megy táppnezre. Ha a munka törvénykönyve alá tartozó átlag, huszonéves alkalmazott és nem megy egyáltalán táppnézre, decemberben szül és előtte kiveszi az összes szabadságát, akkor nyilván amikor visszatért csak nagyjából 1 évnyi szabadsága lesz, ami olyan 23-25 nap.


Ha valaki pedagógusként dolgozik, júniusban pozitívat pisil és rögtön elmegy táppnézre úgy, hogy egy darab szabadságot sem vett ki, a neki járó évi 50 napból, mert mondjuk tavaszi szünetben ő volt az ügyeletes, akkor neki jár az az évi, a következő évi és még valószínűleg az az utáni évből is egy kicsi, azaz kB. 100-110 nap szabadság.


Aztán utána rácsodálkozhat, hogy az egyes verzió szerint dolgozó menyének mennyivel kevesebb járt...

szept. 16. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
70%

Két éve szültem,nekem is azt mondta a HR-es, hogy ha nem tudom/akarom kivenni a bentmaradt szabikat, akkor kivehetem akkor is, mikor visszamegyek dolgozni, remélem nem vert át... (Állami cég, úgyhogy csúnya lenne, ott nem tudnák csak úgy elkummantani 🙂)

Persze lehet, hogy azóta változott a jogszabály, mindenesetre nekem szerintem jobban jön majd az 5 nap, mikor visszamegyek dolgozni, és kínlódunk a beszokatással.

szept. 16. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
27%

#8


Akkor köszi, ebben félreinformáltak! Nekem sok szabim bentmaradt, lombik miatt 1 napot sem dolgoztam terhesen.

szept. 16. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!