Hogyan készültetek fizikailag a szülésre?
Kérlek az válaszoljon, aki készült rá valahogyan, bármilyen mozgással. Tudom, hogy sokan szerencsések és erősek, és egyáltalán nem készültek sehogyan, és könnyű volt a szülésük, őket csak simán irigylem :) Tudom, hogy valaki meg sokat sportol, és mégis nehéz a szülése, ezt pedig előre sajnos nem lehet tudni.
Mégis kíváncsi vagyok, aki készült, hogyan készült?
Kismama torna? Gátizom erősítő torna? Vagy csak simán folytattátok önmagában a sportot, amit már terhesség előtt is csináltatok?
(Természetesen akinek valamilyen okból feküdnie kellett, veszélyeztetett volt, őt nem szeretném megbántani, vagy lelkiismeret furdalást okozni, hogy "ménemsportoltááá", nyilván számukra a pihenés, óvatosság volt a legfontosabb!)
Szerintem erre nem lehet rákészülni. Max véletlen egybeesés lehet. Az első gyereknél nem készültem rá. Nem jött, császár lett. A másodiknál se készültem, de ő könnyen megszületett természetes úton. A Harmadiknál nagyon rákészültem, mert nem akartam még egy császárt. Végig jártam kismama tornára, kismama jógára, meg mindent csináltam. A szülésnél semmi sem segített. Nem váltak be a vajúdást könnyítő technikák, légzés technikák, semmi sem lett könnyebb. Brutálisan fájt és nem is sikerült, így a sok szenvedés után még elvittek egy császárra.
Arra jó, hogy ráhangolódj a témára, közösségbe jársz, és a mozgás is jót tesz. De a szülés vagy könnyű lesz vagy nem 🤷🏽♀️
Az elsővel kismama tornát csináltam (a thai boxot értelemszerűen abba kellett hagynom, azt sportoltam korábban), és gátizomtornát emellett bicikliztem, sétáltam, mikor mit. A másodikon lakunk, nincs lift. A szülésem rettentő kínlódás volt.
A másodikkal örültem, hogy nem pusztulok meg, többet voltam beteg terhesség alatt, mint amennyit nem, folyamatosan hoztam/vittem a nagyobbikat mindenhova, mert muszáj volt, sokszor még a lépcsőn is cipeltem, mert aktívan ment a dackorszak. Semmit nem tudtam készülni, mégis csak besétáltam a kórházba és kb 2 órával később mentem is a gyerekágyra a babával vígan.
Ezek alapján vagy nem számít semmit, vagy célszerű betegen egy 2 évest gondozni 7/24 és akkor könnyen szülsz. Viccet félretéve, szerintem az intimtorna nem árthat.
Inkabb lelkiekben keszulj. Nekem pl az oromteli szules tanfolyam nagyon sokat adott. Helyes legzestechnika, meditacio.
Az mar mas kerdes, hogy engem is bedaralt a rendszer es indokolatlanul oxit kaptam, akkor mar csak orditani tudtam, nem befele fordulni, de amig ez nem tortent meg, addig nagyon szepen ment a vajudas :D
Babai szulesfelkeszito is hasznos.
Mozogj, mert egeszseges es jot tesz, de a szulesre inkabb mashogy keszulj. Mintha csataba mennel kb. Legyel tisztaban a jogaiddal es allj ki magadert, ha tudsz.
Elsőnél youtube-ról néztem terhestorna videókat, elsősorban hátizomra, mert nagyon fájt a derekam, sosem sportoltam előtte, szóval ilyen kíméletes tornás dolgokat néztem, nem rendes edzést.
Könnyű, gyors szülésem volt.
Másodikkal nem néztem semmit, nem tornáztam, éppen elég edzést adott az akkor 1,5-2 éves nagyobb, 38 hetes terhesen még futottam a kismotoros ámukfutó után, mert ki akart menni az autók közé, na az NAGYON szar volt :D Az orvos még valahol a 27. hét környékén javasolta, hogy kicsit kíméljem magam, hát mondtam neki, hogy a 2 évessel beszélje meg, nekem eszem ágában sem lett volna annyit rohangálni meg kézben cipelni meg minden. Cserébe fizikailag a terhességet sokkal jobban viseltem, kevésbé fájtam itt-ott, nem volt különösebben probléma a mozgás, mint az elsőnél, ahol covid lezárások is voltak, nem is csináltam semmit, csak a kanapén krumpliskodtam és esténként 5-10 percet kicsit átmozgattam magam, aztán nyávogtam, hogy fáj járni.
A második is könnyű és gyors szülés volt.
Mentálisan készültem inkább, szerintem ez is rengeteget számít. Fizikailag mindenképp fárasztó egy szülés, de teljesen más izmokat kell mozgatnod, megfeszítened, mint a mindennapokban, esetleg az általános állóképesség javítása ami segít, mert nem merülsz ki olyan hamar, de még ez sem feltétlenül biztos. Intimtorna segít, első sorban a regenerációban. Én már szülés másnapjától ismét újrakezdtem, szuperül helyrehozott odalent is mindent hamar. Előtte meg hát, csak a gyakorlás kedvéért jó, ha csinálja az ember, meg mert sosem árt :D A kismedence izmait egyébként is jó, ha terhesen/utána megedzi az ember, kevésbé lesz kitéve a tüsszentéskori pisicseppeknek meg önkéntelen pukiknak.
Én kismama tornázni jártam, amit otthon is sokszor végigcsináltam. Nem is a szülésre készülés miatt, hanem mert jól esett, kevésbé fájt a derekam és melléktermésként edződtek kicsit olyan izmaim, amikről jó közelítéssel nem is tudtam, hogy vannak. Szülés után is pont ezek durrantak be. :D Gátizom tornát is csináltam végig, plusz igyekeztem mentálisan készülni, de elsőszülőként én utólag ezen kb. csak nevetek. Lehet olvasni, hallgatni, szülésfelkészítőre menni, stb., meg is tettem mindet, engem mégis annyira pofán csapott a helyzet, hogy utólag azt mondom jobb lett volna tudatlanul odamenni.
Most a második előtt ugyanúgy tornázom, lelkileg pedig már teljesen máshogy készülök. Most magánkórházba megyünk, megnéztük, találkozunk, ismerkedünk a szülésznőnkkel, stb., hogy bármi is történjék majd, megmaradjon a biztonság érzetem és jobban éljem meg. Bizalommal tudjam elfogadni a szükséges beavatkozásokat, stb.
A tornának egyébként annyi jelentősége van, hogy megtanulod az alsó izmaidat tudatosan szorítani és lazítani. Ez jól jöhet, ha támogató közegben odatudsz rá figyelni (nekem nem ment), illetve szerintem gyorsíthatja a regenerációt. A gyógytornász azt javasolta, hogy amint tudatomra ébredek, nyugodtan mehet szülés után a gátizom torna, meglepően jól is regenerálódtam, sokkal durvábbra számítottam anno gátmetszést hallván. Illetve én nagyon vizesedtem szülés után, ehhez is jól jött, hogy a tornán tanultam rá pár mozdulatot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!