Csökkenő progeszteron szint a terhesség elején, valami baj lehet?
Sziasztok!
Május 17.-én elmentem HCG + Progeszteron szintet nézetni vérből ahol az eredményeim ezek lettek:
Progeszteron: 88.40 nmol/L
HCG: 132.0
Tegnap ismét voltam vérvételen
Progeszteron: 60.76 nmol/L
HCG: 789.2
Miért csökkent a progeszteron szintem? Enyhe inzulinrezisztenciám van, köze lehet hozzá? Progeszteron pótlásra lenne szükség? Volt már valaki hasonló helyzetben?
Mert a progszteronszint normálisan is fluktuál. Full felesleges nézegetni egy spontán fogant terhességnél.
A sárgatest progeszterontermelése kettő dologtól függ, az LH hormontól és a HCG-től. Ahhoz, hogy megfelelő legyen a ciklus második felében a sárgatest progeszerontermelése, ahhoz az kell, hogy megfelelő legyen a peteérés, és annak végére megfelelő számban legyenek a tüszőt körbevevő sejteken az LH-receptorok és hogy megfelelő legyen az LH csúcs, hogy az ún. luteinizáció megtörténjen. Terhesség létrejötte esetén pedig a progeszterontermelés HCG mediált folyamat, a növekvő szint tartja fent a szükséges progeszterontermelést. Spontán fogant terhességben NEM létezik sárgatest elégtelenség, ugyanis ha nem lenne elég, a terhesség sem jönne létre. Ha valakinek a ciklus második felében alacsony a progeszteronja, akkor az csak következmény, és nem ok. Az ok pedig nem más, mint a nem megfelelő tüszőérés (pl. A petesejtek öregedése miatt), vagy a nem megfelelő LH csúcs (pl. pcos-ben). Tehát nem a hiányzó progeszteront kell pótolni, hanem a peteérésen vagy LH csúcson javítani. Mindezt bizonyítja az, hogy a luteális szakaszban adott progeszteron NEM csökkenti az infertilitás arányát és nem növeli az élveszületést. Mellékesen megemlítendő, hogy valójában nem is tudjuk, hogy mi a “megfelelő” vagy “optimális” szint, ugyanis hiába 40 nmol/l az átlag a 21. napon, 13 nmol/l-es értékkel is leírtak kihordott, egészséges terhességet. Ráadásul a progeszteronszint mind a ciklus második felében, mind a terhesség alatt fluktuál.
Ha pedig létrejött a terhesség, a HCG fenntartja a megfelelő progeszteronszintet. Bizonyított, hogy a profilaktikus pótlás nem növeli az élveszületési arányt. Csak akkor mutatható ki előny, hogy ha valakinek volt min. 2 vetélése ÉS vérzik. De ebben az esetben sem az alacsony progeszteron pótlása segít, hanem a progeszteron feltételezett immunmoduláns hatása. Ha nem volt megelőző vetélés, akkor vérzés esetén a pótlás nem segít, és ha nincs vérzés, de vetélés miatt megelőzésként adnánk, az sem hatékony (ezek tanulmányokkal bizonyított dolgok). IVF esetén más a helyzet csak, ott a progeszterontermelés a kezelés során kapott hormonok miatt károsodik, ezért kell pótolni, de valójában ott is csak a HCG szint megjelenéséig van szerepe, a további pótlás csak “biztos, ami biztos” alapon megy. (Arra is van vizsgálat, hogy lombikkezelésel létrejött terhesség esetén a pozitív teszt után nem nagyobb a vetélés kockázata, ha azonnal elhagyják a progesuzteront, mintha folytatják a 8-10-12. hétig).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!