Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Szerintetek a vörösiszap...

Szerintetek a vörösiszap katasztrófa hatással lehet a várandósok babájára? Okozhat sérüléseket? Felröppentek olyan hírek, hogy radioaktív anyagok vannak benne, persze cáfolják, hogy számottevő lenne a hatása. A szél szállítja. Van okunk aggódni?

Figyelt kérdés
2010. okt. 6. 14:13
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%
Te valahol a katasztrófa súlytotta terület közelében élsz? Ha igen, akkor értem az aggodalmadat - bár szerintem is túllihegik -, viszont, ha távol tőle, akkor tényleg ne parázz rá a dologra. Azért ez nem Csernobil...
2010. okt. 6. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 Vilcsianyuja ***** válasza:
100%
Az én férjem még itt Szombathelyen is azon parázik, hogy mi lesz, ha megszárad, és a szél hordani kezdi a port... az biztos, hogy ha por alakban belélegezné az ember, akkor az káros lenne az egészségre. Épp tegnap nyilatkozták a tv-ben, hogy ebből a szempontból jó dolog volt, hogy tegnap esett az eső a térségben, mert nem tudott olyan hamar kiszáradni az iszap. De mi lesz, ha tényleg kiszárad? 20*10 km nagyságú területet nem tudnak máról holnapra megtisztítani... Én nem hinném, hogy ez a téma pánikkeltés. Valódi veszély.
2010. okt. 6. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%
Nos, ha a szél szállítja akkor azt eddig is szállította. Én úgy láttam a képeken, hogy az a hatalmas betonlavór nem volt lefedve semmivel...
2010. okt. 6. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

21 hetes kismama vagyok, környezetmérnök.


Nem akarok én sem pánikot kelteni, DE!

A vörös iszap igenis tartalmazHAT radioaktív anyagokat. Ráadásul ezek úgy nevezett alfa sugárzó izotópok. Ez egyik oldalról jó, a másikról rossz. A jó benne, az, hogy az ilyen izotópok hatótávolsága levegőben pár cm, és már a bőr felső hámrétege is elnyeli őket, így külső sugárterhelés ellen nem kell ez esetben védekezni. A baj akkor van, ha valamilyen módon (belégzés, lenyelés, sérült bőrfelület) be jut a szervezetbe, ugyanis, bár a hatótávolsága kicsi, rendkívül nagy energiájú sugárzás. A szervezeten belül súlyosan károsíthatja a sejteket.

Biztosan mindenki hallott róla, hogy Ajkán vannak olyan házak, ahol a háttérsugárzás az országos átlag többszöröse. Ezeknél a házaknál megpróbálták felhasználni a már említett vörös iszapot. Ez lett az eredmény.

A nehézfémek egészségkárosító hatásait most nem részletezem, szerintem azzal mindenki kicsit jobban tisztába van.


A lényeg: Ott a helyszínen (Kolontár, Devecser) ténylegesen szükség van védő eszközökre, pl: védő ruha, kesztyű, légzésvédő. De akár már a szomszéd faluban erre semmi szükség.


Akire a médiában érdemes figyelni, az per pill. dr. Zacher Gábor toxikológus. Nagyon ott van a szeren a témában. Én még radioökológusokat, vagy sugárvédelmi szakembereket nem hallottam nyilatkozni. Majd, ha dr. Fehér István, vagy dr. Kanyár Béla megszólal. Esetleg más szakember a KFKI-ból, a SOMOS alapítványból, esetleg a BME-ről, vagy a Pannon Egyetemről; na ebben a témában az ő véleményükre lehet adni. Ők szakemberek.

2010. okt. 6. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

21 hetes Környezetmérnök kismama:


A kérdéseire:

- Azoknak a várandósoknak lehet hatással a babájára a vörös iszap, akik közvetlenül érintkeztek vele.

- A vörös iszap lúgos kémhatású erősen maró anyag. Égési sérüléseket okozhat.

- A szél valamilyen mértékben szállítja, de a veszélye akkor már nem jelentős, Mert akkor már száraz por, tehát nem mar.

- Aggódni annak van oka, aki közvetlenül érintkezett ezzel az anyaggal.

Meg persze mindeni aggódik ezekért az emberekért, hisz nem egy helyen egy élet munkája veszett oda. Nem beszélve a súlyos sérültekről, vagy a halottakról. Borzalmas, hogy megtörténhetett. A legfelháborítóbb, szerintem, az EU hozzáállása. Ugyanis az EU jogszabályok szerint a vörös iszap nem számít veszélyes anyagnak. Mondják ezt annak a 72 éves bácsinak akinek a testfelületének több mint 50%-a megégett.

2010. okt. 6. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Én ezt találtam neked:


Azok a fém-oxidok, amelyek ebben az iszapos vízben vannak, könnyebben felszívódnak a felmaródott bőrön keresztül és krónikus fémmérgezést okozhatnak. Az iszapban egyebek mellett a vas oxidjai, vanádium-pentoxid, kalcium és magnézium-oxidok vannak. A mérgezés, amit ezek okozhatnak, veseelégtelenséggel és a vérképző szervek károsodásával járnak.


Az, hogy mit hoz a jövő, nehezen meghatározható, ugyanis sehol nem történt még ilyen jellegű baleset a világon, így tapasztalatok még a nálunk fejlettebb országokban sem állnak rendelkezésre - mondta Zacher Gábor. Ha az anyagot nem távolítják el tökéletesen, és az iszapos víz megszárad, pora a széllel eljuthat bárhová, vagy felszabadul a talajból, a házak faláról, a fákról. A vörösiszapos víz száraz pora nagy mennyiségben tartalmaz fémeket, belélegzése egyértelműen krónikus fémmérgezést okoz - mondta a toxikológus szakember.


Ezenkívül fontos kiemelni, hogy magzati korban a fémek a placentán átjutnak, így fémmérgezés jöhet létre a magzatban, illetve a gyermekben, valamint az anyatejen keresztül is átadható. A mérgezett anyai szervezet a magzatot, mint a leggyorsabban fejlődő életállományt, friss sejtet - a kiegyenlítődés szabályai szerint, és az anyai szervezet védelmében - feltölti a méreganyaggal, s teszi ezt egészen addig, amíg vagy az anyai szervezetben és a növekvő embrióban az egy sejtnyi állományra ki nem egyenlítődnek a méreganyagok, vagy, amíg a magzat el nem hal, esetleg, mind az anya, mind a magzat együtt el nem halnak. Általában mérgezések állnak az állandó elvetélések, és a meddőségnek látszó embrionális napokban való elhalások mögött is. Ezek esetén a megtermékenyülés létrejön, de az elhalás már a női cikluson belül megtörténik, vagyis az embrió elhal és a ciklus végi menstruációval el is távozik, vagy maga az immunrendszer falósejtjei letisztítják a szervezetből. Ugyancsak mérgezés van a petesejtek életképtelensége mögött is, hisz azok is, mint a legfrissebb, érett szövetállományok, mérgeződnek.


A férfi szervezetekben is lejátszódik ugyanez a folyamat, ugyanis a férfiaknál a spermaképzés a rendszeresen megújuló legfrissebb szövetállomány. Így a férfi meddőség mögött is szintén 95%-ban mérgezés mutatható ki.


A fent említett esetek már a szervezet alacsony mérgezési szintjén is lezajlódhatnak, súlyosabb esetben azonban magának a teljes reproduktív szervrendszernek a lényegét is megtámadhatja és elsorvaszthatja a mérgezés. Ekkor már teljes sterilitásról beszélünk.


Fontosabb fémek betegségei és kombinációs hatásaik:


Alzheimer-kór: alumínium+amalgám

Parkinson-kór: higany, alumínium

Multiplex-sclerosis: ólom

Rák: arzén+amalgám, amalgám+formaldehid

Pszichés zavarok: amalgám+formaldehid

Idegbénulás: ólom+amalgám

Leukémia: ólom+benzol

Csontritkulás: kadmium+amalgám;

Allergia: arany+amalgám, kadmium, higany, réz, nikkel, titán

Májproblémák: réz+amalgám

Reuma: palládium+amalgám

Hormonzavarok: amalgám+ pentachlorophenol

Ízületi fájdalom: ezüst+higany, palládium

Érelmeszesedés: amalgám+dohányzás

Agyműködés zavarok: pyrethroid+oldószer

Epilepszia: cin+amalgám

Fáradékonyság: higany, alumínium, kadmium, réz, ólom, palládium

Hasfájás: higany, palládium

Depresszió: higany, alumínium, kadmium, réz, ólom, palládium

Feledékenység: alumínium, higany, ólom, palládium

Fertőzésekre érzékenység: higany, réz, ólom, palládium

Csecsemőhalál: higany, kadmium

Fejfájás: réz, palládium

Bénulás: higany, ólom

Izomfájdalom: kadmium, higany, palládium, réz, ólom

Idegesség: higany, ólom, alumínium, palládium,

Szédülés: higany, kadmium, palládium

Látás, Hallás zavar: higany, palládium

Alvászavar: higany, kadmium, palládium

Szívritmuszavar: higany

Meddőség: kadmium, higany, alumínium, réz, ólom, palládium

Reszketés: réz, higany, ólom, kadmium

Hiperaktivitás: ólom

Látszólagos élelmiszer érzékenységek: higany+bélgomba

Autoimmun betegségek: fémtömések, és bármely egyéb fémmérgezés, vagy radioaktív hatás

2010. okt. 7. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2010. okt. 7. 11:28
 18/18 anonim ***** válasza:
Megszilárdult állapotban kis mértékben a por sugárzik.
2010. okt. 8. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!