Milyen vizsgálatokat végeznek el az egész terhesség alatt?
Első megjelenés
A terhesség tényének megállapítása (ultrahanggal kontrollálva). Rákszűréshez kenetvétel, a terhességről szóló igazolás kiadása, mellyel a területileg illetékes Védőnői Szolgálatot kell felkeresni a gondozásba vétel céljából. A gondozásba vétel alkalmával történik a kórelőzmény felvétele is (előző betegségek, műtétek, terhességek, stb.).
Első vérvétel
A terhesség megállapítását követően, de legkésőbb a 12. hétig.
Mit vizsgálunk? Vérkép, éhgyomri vércukor, vizeletvizsgálat, vércsoport, ellenanyag, Wassermann (vérbaj-szűrés), esetleg TORCH vizsgálat (Toxoplasmosis, Rubeola, Chlamydia, esetleg Cytomegalo vírus, kanyaró elleni védettség vizsgálata).
Helye: A családorvos vagy a szülész orvos beutalójával, kórházi, vagy lakhelye szerinti laboratóriumban, vidéken rendelőből beküldve.
Első ultrahang
Időpontja: 12. héten (11. - 13. hét végéig).
Mit vizsgálunk? Az embrió életjelenségét, fejlődési ütemét, méretét, valamint a nyaki bőrredő vastagságát is megmérjük (bizonyos kromoszómális rendellenességeknél vastagabb az átlagosnál).
Második vérvétel
Időpontja: Terhesség 16. hetében. Itt nagyon fontos a pontosság.
Mit vizsgálunk? AFP (lásd bővebben itt), hepatitis, esetleg cukorterhelés (terhelő kórelőzmény esetén).
Második ultrahang:
Időpontja: Terhességének 19-21. hete között, az AFP eredmény birtokában. Ezt szokták az ún. �genetikai ultrahang� vizsgálatnak nevezni.
Mit vizsgálunk? A fejlődés ütemét, a magzati méreteket. Keressük az anatómiai rendellenességeket, fejlődési rendellenességeket, a méhlepény helyzetét, a magzatvíz mennyiségét. Ebben a korban ideális esetben már megállapítható a magzat neme.
Harmadik vérvétel:
Időpontja: A váradósság 24. hetében.
Mit vizsgálunk? Vérkép ellenőrzés, máj- és vesefunkció, Rh-ellenanyag szűrés (csak Rh negatív anyáknál), terheléses vércukor vizsgálat (OGTT). A terheléses vércukor vizsgálat nagyon fontos, a látens terhességi cukorbetegséget szűrjük vele. Egy éhgyomri vércukor és 75 gramm cukrot tartalmazó szirup megivása utáni két órás vércukor eredmény összehasonlításából tudunk következtetni a szénhidrát anyagcserére.
folyt. köv.
Harmadik ultrahang vizsgálat:
Ideje: 29-31. héten.
Mit vizsgálunk? Elsősorban a magzat méreteit, fejlődési ütemét, helyzetét, a méhlepény érettségét és a magzatvíz mennyiségét. Az anatómiai eltérések vizsgálatára ilyenkor már kisebb hangsúlyt fektetünk, hiszen a genetikai ultrahang idején a magzat mérete ideálisabb a fejlődési rendellenességek szűrésére és ekkor már lényegi eltérés nincs a 2 hónappal korábbihoz képest.
Negyedik vérvétel:
Ideje: 36. héten.
Mit vizsgálunk? Vérkép, vizelet, vércukor, máj- és vesefunkciók, ellenanyagszűrés.
Negyedik ultrahang vizsgálat:
Ideje: 38. héten.
Mit vizsgálunk? A magzat méreteit (becsült súlyát), elhelyezkedését, a magzatvíz mennyiségét, valamint a méhlepény állapotát, előző császármetszés hegvastagságát. A magzati ereken áramlásmérést (ún. flowmetriát) is végzünk.
többet megtudhatsz:
sok egyéb érdekes dolgot is találsz itt.
Boldog karácsonyt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!