Külföldre akarok menni terhességmegszakításra, mert egészségügyi okok miatt nem engedi az orvosom most megcsinálni a műtétet, de utána már kicsúszom. Véleményeket írnátok nekem a gynmed klinikáról?
És mit mondott az orvos, mikor tudja megcsinálni? Hangsúlyoztad neki is, hogy kifutsz az időből, hogy semmiképp sem szeretnéd megtartani? Nyilván kockázatosabb a dolog ha van valami szervi bajod, de ha aláírod, hogy érted, elfogadod, hogy esetleg szövődmény lesz, akkor elvileg nem problémázhatnak ennyit. Nem úgy van azért, hogy hát most kicsit rizikós megcsinálni, ezért szüld meg azt' majd add örökbe...
Amúgy másoknál meg komoly szívbetegség stb. miatt a terhesség kihordását nem szokták javasolni, és ilyenkor ha mégis teherbe esik, nyilván megcsinálják az abortuszt is, pedig akkor az abortusz alatt is megvan a szívbetegség stb., nem várhatnak, míg elmúlik (nem is fog). Az is rizikósabb nyilván, mint egy egészséges nőnél. Mégis el tudják végezni.
Mindenképp kérd ki több orvos véleményét is.
Utóirat: és kérdezd meg, hogy konkrétan mi fog történni, ha most végzik el, mi az amitől annyira félni kell? Konkrétan! A "szövődmény lép fel", "leáll a veséd", stb. pl. nem konkrét válasz. Kérdezz rá, milyen szövődmény, mitől állna le a veséd stb.
Amúgy az egyetlen rizikó, amit látatlanban el tudok képzelni, hogy ha még baktériumok vannak a véredben, fertőződhet a műtött terület is. De végülis nem arról van szó, hogy felvágnak, szóval ez is kérdéses, illetve gondolom antibiotikum védelemben végeznék amúgy is.
Mi láttunk gyakorlaton 20 éves lányt abortusz után olyan elgennyedt hasi gyulladással, hogy végül belehalt. Ha vesegyulladásod van, én nem reszkíroznám a helyedben, hogy egy terhességmegszakítás kedvéért elpatkoljak, mert az a legjobb kórházban is szóródhat ilyenkor. Nem véletlenül ellenjavallt, ha ez a baj áll fent nálad (nekem ez tűnik sanszosnak a leírás alapján.)
Ha nem tudod/akarod felnevelni a gyerekedet, még mindig vannak más módok, pl. az örökbeadás. Tudom, hogy lelkileg nehezebb, mint az abortusz, de ha a műtét az életedet veszélyeztetné, akkor mégis érdemesebb.
#14 Egy esetet láttál. A szülésbe is halnak bele emberek, a császármetszésbe is. Én is láttam császár után elfertőződött sebbel kismamát intenzív osztályon, a fertőzés szétterjedt a hasizmokat borító hártya mentén (ilyen fertőzés esetén végtagnál még amputáció is szóba jön, de a hasfalat nem lehet amputálni ugye.) Na és? 99 másik nő meg császár után gond nélkül hazamegy.
A fertőzés miatt nyilván kockázatosabb a beavatkozás, de nem arról van szó, hogy 80% hogy belehal, hanem ha mondjuk lenne 0.1% esélye belehalni az abortuszba, akkor a fertőzés miatt esetleg ennek az ötszöröse (ami ijesztően hangzik), még mindig csak 0.5%. Ezt most csak hasraütésre mondtam. De itt vannak konkrét számok is:
A "complications" résznél. 1 a 100000-ből az esélye, hogy belehaljon egy abortuszba (nyilván vesegyulladás nélkül), ehhez képest a szülési halálozás alapból ennek 14-szerese. A magyar adatok szerint is 100000-ből 17 nő hal bele a szülésbe ( [link] ).
Nem igaz, hogy szülni biztonságosabb, az is kockázattal jár.
Az egyetlen indok, ami miatt az orvos húzódozik az abortusztól, mert azt utólag a nyakába varrhatják, hogy minek végezte el, míg ha a szülésbe hal bele valaki, az nem az ő sara. Senki se perel amiatt, hogy miért nem javasoltak abortuszt 8 hónappal ezelőtt, ha váratlan komplikáció lép fel a szülés során. Őt is meg lehet érteni, az is lehet, hogy a közelmúltban volt rossz tapasztalata ezzel. De a gyereket se neki kell megszűlni, felnevelni.
Kérdező, kérdezz meg más orvosokat is, nem mindenki ennyire kockázatkerülő. Egy gyógyulófélben levő vesegyulladásnál sokkal súlyosabb állapotú betegeknél is végeznek sokkal nagyobb műtéteket is, általában azért sikerrel. Elmagyarázzák a kockázatot, aláírod, hogy értetted, tudomásul vetted, aztán hajrá.
Ja, végül is neki kell végiggondolnia, hogy mennyire befolyásolja a gyerek az életét. Van, aki úgy érzi, inkább a halál, annyira nem akarja. Van, akinek meg beleférne, csak annyira nem jókor jött.
Bár gyanús, hogy a kérdező az első kategória inkább.
Nem fog belehalni egy vesegyulladásba, nem egy szívinfarktusról, vagy tüdőembóliáról van szó! Nem is a műtött terület van gyulladásban, nem a gyulladt részt piszkálják, kicsi az esélye, hogy szóródjon. És a méh egy jó vérellátású szerv. Nem egy ízületi műtét, ahol nem nagyon hatnak az antibiotikumok. Magasabb a kockázat, igen, de még így is minimális az esélye, hogy belehaljon. Nagyobb óvatosságot igényel, igen, de nem ekkora parát.
Nyilván ez egy speciális eset, nem lehet rá statisztikát találni, de itt van akkor a vakbélgyulladás. Ott van aktív gyulladás, a gyulladt területet műtik, altatásban, felnyitják a hasat. A halálozás: 0.8/1000 fő (0.08%) ha nem lyukadt át (nem perforált) vakbélgyulladás. Ha perforált a vakbégyulladás, akkor meg tényleg folyik a genny a hasüregben, a halálozás ekkor 5.1/1000 fő (0.5%).
Szóval a félig gyógyult vesegyulladás, ahol nem a gyulladt területet műtik, és nem is nyitják fel a hasat, annyira lehet rizikós, mint egy nem perforált vakbélműtét, vagy inkább annyira se.
Nyilván a kérdező élete, ő dönti el, megéri-e neki vállalni a (maximum) 0.08%-nyi kockázatot. Ez nem azt jelenti, hogy nem lehet belehalni. Bele lehet, pár ezerből egy belehal, őt nem vígasztalja a statisztika. De azt se tudod garantálni, hogy a szülésnél egészséges lesz. Terhesen is lehet vesegyulladást kapni, és lehet, hogy a mellett kell császározni. Akkor mi van?
De kizárt, hogy csak emiatt a műtétet ne lehessen elvégezni. Csak mint mondtam, az orvos nem akarja vállalni a macerát, mert manapság divat utólag minden miatt perelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!