Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség megszakítása » Mi a helyes döntés az alábbi...

Mi a helyes döntés az alábbi szituációban? Komoly etikai kérdésben kérek tanácsot.

Figyelt kérdés
Ha valakiről tudni, hogy 100%-ban súlyosan beteg gyereke születne, genetikai vagy egyéb okokból, akkor azt hiszem egyértelmű, hogy ne vállaljon gyereket. Ha valakiről tudni, hogy mondjuk 50%-ban születne súlyosan beteg gyereke, akkor az már egy igen nehéz dilemma. De az is nehéz, ha 50%-ban örököl egy olyan betegséget, aminek lehet súlyos a kimenetele, de lehet enyhe is a lefolyása. Mi a helyes döntés ez utóbbi esetben? Nem szeretnék önző lenni, sem olyan szempontból, hogy én gyereket szeretnék a boldogságom miatt, vagy testvért szeretnék a már beteg gyerek mellé, szeretném tudni ettől függetlenül, hogy mi a helyes döntés. Nem szeretnék vallási kérdést csinálni belőle, csupán etikai kérdést. Nehéz számomra átlátni, hogy egyáltalán milyen szempontból tekintsek a problémámra, ha ugyanis nem szeretnék önző lenni, akkor máris vessem el a saját nézőpontomat? Ugyanakkor egy még meg nem született élet nézőpontjáról beszélni sem biztos, hogy értelmes. Tekintsem az egészet társadalmi nézőpontból és úgy latolgassak valószínűségeket, amiket egyébként nehezen lehet megbecsülni? Nem tudom mi legyen az irányelvem egy ilyen döntésben akkor, ha nem szeretnék a saját önös érdekem szerint dönteni, és vallási útmutatások szerint sem, csak humánus és etikus emberként szeretnék helyes döntést hozni. Tehát elsősorban nem arra várom a választ, hogy miként döntsek, mert nem ismeritek úgysem a részleteket teljesen, hanem inkább arra várok választ, hogy milyen elvek mentén döntsek.

2016. júl. 14. 09:20
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Igen, van olyan vizsgálat, amivel kideríthető, és megszakítható a terhesség igen késői fázisban, de ezt nem szeretném. Nem vagyok vallásos, de egy késői embriót, vagy magzatot, aminek kialakultak a szervei, mozog és érzékel a méhen belül én egy életnek tekintek, amit nem szeretnék megölni, azt legfeljebb zigóta fázisig tartom elfogadhatónak. És pláne nem akarnám megölni, ha a súlyosság csak valószínűsíthető, de egyáltalán nem biztos, tehát akár még egy szép élete is lehetne.
2016. júl. 14. 11:36
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

Hát... a vastagbélrákra való hajlam is öröklődik, aztán az volt a családban. Én bélbeteg vagyok, így ez plusz kockázat a rákra. A gyerekem is (ugyanúgy, mint én) mindkét hajlamot örökölte...

Az, hogy LEHET, hogy rákos lesz, nekem NAGYON-NAGYON NEM ELÉG ahhoz, hogy ne legyen gyermekem.

2016. júl. 14. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

Ez attól függ a szülő hogy érzi, van aki úgy érzi ő nem alkalmas egy beteg gyerek nevelésére és ezért fél vállalni, én ezt teljesen megértem, van aki úgy érzi ő elfogadja amit elé tesz az élet és megküzd vele, őket tisztelem, az egyetlen akit nem tudom az az, aki annak ellenére vállalja a beteg gyereket hogy vagy nem képes gondozni vagy a gyerek olyan súlyosan károsdott hogy az élete egy szenvedés és ha tudna, megkérne hogy öld meg, sajnos van ilyen aki többre tartja az egóját hogy elmondhassa "igen, én ilyen szuper szülő vagyok, én egy ilyen gyereket is bevállaltam" miközben szegény gyerek "élete" abból áll hogy gyógyszerek tartják életben és lehet hogy soha a büdös életben még csak járni vagy beszélni se fog tudni.

Amit felvázoltál jó kérdés. Pl hogy ez csak ennél a gyereknél van így vagy akármelyik vállalt gyereknél meglenne-e a kockázat. Előbbi esetben én őszintén szólva nem tartanám meg, mert tudom hogy nem vagyok alkalmas egy beteg gyerek nevelésére, és ha csak az esély megvan, nem akarom hogy miattam szenvedjen. Ha az utóbbi, akkor pedig inkább örökbe fogadok.

2016. júl. 14. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
28%

Jól van, itt egy döntési, gondolati séma:


Inkább kockáztatom meg, hogy szülök egy gyereket, aki LEHET, hogy beteg lesz és HA az lesz akkor LEHET, hogy súlyos kimenetelű lesz a betegsége, semmint megkockáztassam, hogy elveszem az életét egy gyereknek, aki KÖNNYEN LEHET, hogy teljesen egészséges! (Ha már voltam olyan botor, hogy akaratán kívül megfogant... tehát a helyzet kialakulásáról nem a gyerek tehet, ezért nem kell őt büntetni érte, főleg nem így)

2016. júl. 14. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%
A helyes döntés az, amivel együtt tudsz élni.
2016. júl. 22. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!