Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség megszakítása » Mi a helyes döntés az alábbi...

Mi a helyes döntés az alábbi szituációban? Komoly etikai kérdésben kérek tanácsot.

Figyelt kérdés
Ha valakiről tudni, hogy 100%-ban súlyosan beteg gyereke születne, genetikai vagy egyéb okokból, akkor azt hiszem egyértelmű, hogy ne vállaljon gyereket. Ha valakiről tudni, hogy mondjuk 50%-ban születne súlyosan beteg gyereke, akkor az már egy igen nehéz dilemma. De az is nehéz, ha 50%-ban örököl egy olyan betegséget, aminek lehet súlyos a kimenetele, de lehet enyhe is a lefolyása. Mi a helyes döntés ez utóbbi esetben? Nem szeretnék önző lenni, sem olyan szempontból, hogy én gyereket szeretnék a boldogságom miatt, vagy testvért szeretnék a már beteg gyerek mellé, szeretném tudni ettől függetlenül, hogy mi a helyes döntés. Nem szeretnék vallási kérdést csinálni belőle, csupán etikai kérdést. Nehéz számomra átlátni, hogy egyáltalán milyen szempontból tekintsek a problémámra, ha ugyanis nem szeretnék önző lenni, akkor máris vessem el a saját nézőpontomat? Ugyanakkor egy még meg nem született élet nézőpontjáról beszélni sem biztos, hogy értelmes. Tekintsem az egészet társadalmi nézőpontból és úgy latolgassak valószínűségeket, amiket egyébként nehezen lehet megbecsülni? Nem tudom mi legyen az irányelvem egy ilyen döntésben akkor, ha nem szeretnék a saját önös érdekem szerint dönteni, és vallási útmutatások szerint sem, csak humánus és etikus emberként szeretnék helyes döntést hozni. Tehát elsősorban nem arra várom a választ, hogy miként döntsek, mert nem ismeritek úgysem a részleteket teljesen, hanem inkább arra várok választ, hogy milyen elvek mentén döntsek.

2016. júl. 14. 09:20
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
79%

Több olyan betegségem van, amire a hajlamot örökölni lehet (IBD, asthma, allergia, PM-alulműködés). És van, ami dominánsan öröklődő (PCOS). Nem vészes külön-külön egyik sem... de akár lehetne is az.

Tehát pl szinte biztos, hogy ha lányom lesz, akkor ő is PCOS-es lesz... senkinek nem kiívánom a baba utáni vágyakozást, várakozást, csalódásokat... főként nem a saját gyerekemnek, mégis küzdök érte, hogy legyen... pedig tudom, hogy as sok szarságból ő is fog kapni.


Egy kisfiam van. Nyilván hajlamos lesz az elhízásra, cukorbetegségre, szív- és érrendszeri betegségekre (ahogy én is "hoztam" ezt otthonról és a párom is), sajnos van esélye, hogy bélbeteg lesz, és most nagyon figyelünk, hogy a pollenallergia ne csapjon át asthmába... azt nagyon szeretném elkerülni, mert még emlékszem rá, milyen fulladni, gyógyszereket szedni, többiekkel nem tudni játszani...


Persze vannak ezeknél sokkal, de sokkal súlyosabb betegségek, amik mellett biztos nem venném ennyire "könnyedén" a dolgot... nekem az volna a döntő, hogy mennyire lehet együttélni vele. életet veszélyeztet közvetlen, vagy "csak" életminőséget ront, közvetve veszélyeztet.

2016. júl. 14. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
86%
Ha szeretnél második gyereket, legyen. Nem tudom milyen tulajdonságú a betegség, de a genetikai betegségeket, ha célzottan keresik, akkor már terhesség alatt kideríthető. Ha ekkor pozitív, és nem szeretnéd, hogy beteg legyen, megbirkózol a megszakítás gondolatával és elengeded a beteg babád. Nem tudom a súlyosságot. Mert más, ha mondjuk vakon születik, de él 80 évet, meg más ha max 10 évet jósolnak neki az orvosok fájdamak közt. Te ismered a betegséget, mennyit bírsz, a család hozzáállását, hogy mennyire boldog így a gyereked, ha ezek kielégítőek számodra, akkor vállalj még egyet.
2016. júl. 14. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
83%

HELYES döntés nincs, ezt mindenkinek saját magának kell eldöntenie.


Az 50% nem azt jelenti, hogy két gyerek esetében az egyik garantáltan beteg lesz, hanem, hogy minden egyes gyerek esetében elöfordulhat a probléma. Elöfordult már olyan, hogy egy párnak 90% valószínüséggel beteg gyereke kellett volna születni, ennek ellenére 6 egészséges gyerekük lett, meg olyan is, hogy elvileg 10%-os eséllyel született 4 beteg gyerekük - szóval ez csak matematikailag az adott %, a valóság ettöl nagyon eltérö.


Emellett nagyon nem mindegy, milyen betegségröl van szó, a gyerek életét mennyire korlátozná be.


A kérdésedet úgy kellene megközelíteni, hogy egyrészt ha beteg gyerekkel lenne terhes valaki, akkor vállalná-e ennek ellenére öt, vagy nem. HA eleve biztos lenne benne, hogy "beteg gyerek nem kell", akkor az egyetlen etikailag helyes döntés a maximális védekezés, azaz sterilizálás lenne. Ha a beteg gyerek "vállalható", akkor a kérdés az, hogy a gyerek érdeke mi lenne. Ha a betegség miatt képtelen lenne önálló életre, akkor jobb lemondani a gyerekválallástól, ha csak kisebb mértékben bekorlátozza az életét, akkor vállalható, de bele kell kalkulálni, hogy nehéz így vállalni a gyereket, részben a környezet hozzáállása miatt, részben pedig a nagy(obb) lelki megterhelés miatt.


Nekem az lenne a legfontosabb, hogy a gyerek érdekei mit követelnek, olyan gyereket, akinek a betegség miatt az élete erösen bekorlátozott, akár testi, akár pszichikai szempontól, nem vállalnék, amennyiben elkerülhetö a dolog. (Ilyen esetben - ha a gyerek súlyosan károsodott -, az abortusz is indokolt a szememben.)

2016. júl. 14. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Én szélsőségesnek számítok bizonyos értelemben, mert beteg gyereket is vállaltam volna, életnek tekintem a magzatot, sőt az embriót is, de mások döntéséről nem formálok soha véleményt. Mivel szerencsére egészséges a gyerekem, nem is lenne fer.

A magzati vizsgálatok, néhány betegségtől eltekintve, nem tudják pontosan megmondani, hogy beteg-e a gyerek, csak valószínűséget állapítanak meg, például 1:6000. Arról nem is beszélve, hogy születés után is bármikor megbetegedhet, megsérülhet vagy merokkanhat bárki, ezt teljesen kizárni nem lehet. Ugyanakkor a legnagyobb dilemma ilyenkor, hogy mi lesz a gyerekkel, ha mi már nem leszünk.


Én megmondtam a férjemnek, hogy nem lennék képes elvetetni a gyerekemet, csak hogyha 100%-ban megállapítják, hogy életképtelen. Nekem ez a döntés jön belülről, mást nem tudok vállalni. De nem hősködöm ezzel, csupán elfogadom. Azt, hogy belőled milyen döntés jön belülről, csak te tudod.

2016. júl. 14. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
59%
Örökbe kell fogadni egy egészséges, eldobott gyereket.
2016. júl. 14. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Ez nagyon komoly és nehéz döntés. Az sem mindegy, milyen betegségről beszélünk, milyen lenne a gyermek élete, ha örökli.

Nálunk a férjem asztmás, és mivel a családjában halmozottan előfordul ez a betegség, várható volt, hogy a gyermekeinknél is kialakul. 3 gyermek közül kettő asztmás lett, de az első sokk után már úgy állok a dologhoz, hogy ennél nagyobb bajuk az életben ne legyen. Ha kinövik, akkor jó, ha nem, akkor is élhetnek teljes életet (ahogyan most is azt teszik) a gyógyszer mellett is.

2016. júl. 14. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
65%
Olyan betegség esetén szakíttatnám meg, ami a gyereknek fájdalmat vagy kellemetlenséget okoz.
2016. júl. 14. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
38%

"Olyan betegség esetén szakíttatnám meg, ami a gyereknek fájdalmat vagy kellemetlenséget okoz."


azért ez elég durva így... ezek szerint, ha előre tudható lenne, akkor egy inzulinfüggő cukorbeteg babát is elvetetnél? vagy egy lisztérzékenyt? vagy egy bélbeteget?

2016. júl. 14. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
82%
Nyilván nem, egy diabatessel vagy egy aliglátással járó albinizmussal simán együtt lehet élni, azért ne túlozz. De egy rendszeres nagyrohamokkal járó epilepszia, egy állandó műtétekkel járó, pöttöm korban halálhoz vezető epevezeték-hiányos gyermeknek csak szenvedés lenne az élete.
2016. júl. 14. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Nem akartam részleteket írni, mert mint mondtam nem a döntés kimenetelére kértem volna konkrét tanácsot, hanem arra, hogy mi alapján döntsek. De akkor annyit még leírok, hogy esetünkben a súlyos nem csak azt jelenti, hogy kényelmetlen élet, hanem akár agydaganat vagy hasonló is lehet. 50%-al öröklődik genetikailag, és a lefolyása teljesen lutri, lehet enyhe vagy súlyos, ráadásul majd az ő gyerekénél is 50%.
2016. júl. 14. 11:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!