Érdemes orvost fogadni problémamentes terhességnél?
Tudom, hogy lerágott csont ez a téma.
Eddig határozottan meg voltam győződve arról, hogy nekem nem kell orvos. A terhesgondozást nálunk megoldják úgy, hogy kijár a védőnőhöz havonta egy orvos, és megvizsgál. Emiatt feleslegesnek éreztem, hogy 10.000-eket fizessek ki. Most vagyok 30 hetes. Viszont annyi rémtörténetet hallok ügyeletben szülésről, hogy meginogtam kicsit. De ha mégis lenne, aki elvállal, így van értelme megfogadni? Alig 10 hetem van hátra, mire számíthatok? Fontos az szülésnél, hogy mondjuk egy ismert arc legyen bent, vagy "egy gyerek sem maradt még bent" alapon úgyis megszületik ügyeletben is?
Mennyire másképp bánnak azzal, akinek nincs orvosa? Én úgy látom, hogy ma már majdnem ciki, ha valakinek nincs orvosa, és amikor elmondom, hogy úgy néz ki ügyeletes szülés lesz, akkor hülyének néznek.
Nyilván szeretném, ha minden rendben menne, de sajnálok azért kiadni 100.000-et, hogy valaki pátyolgasson.
Én szakmabeliként sajnos sok olyat láttam, hogy akinek nem volt orvosa nem foglalkoztak vele annyira, főleg egy hirtelen baj esetén egy orvossal rendelkező kismamát már rég megcsaszároztak volna, akinek nem volt, annak várnia kellett ( a baba nem volt jól már oda bent)...
Én emiatt nem merek csak úgy orvos nélkül menni...
Nekem mindkét terhességem a 30. hét után lett problémás, addig a tankönyvinél is tökéletesebb volt kb.
Volt fogadott dokim, de ez első alkalommal nem sokat segített rajtam, mert mikor beütött a krach, szabin volt, az ügyeletes befektetett, félrediagnosztizált, a dokim meg ezt utólag nem írhatta felül, mert rezidens volt. Pont olyan volt, mintha nem lett volna orvosom, mivel nem volt ott. Olyan is volt az ellátás... senki se figyelt oda igazán, passzolgattak összevissza, be is nézték, mi bajom. Utólag, mikor a második terhességnél előjött ugyanaz a gond, akkor fejtettük meg az új orvossal, hogy mi is volt az elsőnél a helyzet.
Másodjára okosabb voltam, a dokim főorvos, szülőszobavezető, a kórház felszereltebb, felkészültebb, nagyobb. Ez a doki már az első jeleit észrevette a problémának, szorosabb kontroll alá vont, odafigyelt, és mikor kellett, lépett. Minden fillért megért ez a biztonságérzet.
Szóval nekem nagyon nem volt mindegy, hogy ki gondotza a terhességem, és sajnos sosem tudhatod, mikor lesz mégis problémás. Viszont elég későn vagy, a 30. héten már nem egyszerű találni dokit, aki elvállal, ha nem is lehetetlen.
Nekem a 31 héttől lett problémás a terhességem, nem is húztam onnan már túl sokáig. Örülök, hogy volt fogadott orvosom, aki az első jelre szoros kontroll alá vont, és mikor szükség volt rá, azonnal ott volt és lépett. A következő terhességnél meg élből fokozott lesz a figyelem. Nekem megérte.
De azt is megértem ha valakinek nem fontos.
Én is szakmabeli vagyok, de nálunk nem tesznek különbséget az ügyeletben szülő kismamák és a fogadott dokisok közt.
Azért ez sokban függ a kórháztól és a dolgozóktól is. Nem lehet általánosan kijelenteni, hogy mindenhol nyugodtan szülhetsz ügyeletben, úgyis vigyáznak rád, de a fogadott doki se garancia semmire.
A 30. héten viszont szerintem már nem fogsz jó dokit találni magadnak. A legjobb orvosokat a 12. hétig már fel kell kérni, különben nem vállalnak, de a legtöbb dokinak is legalább a 20. hét a lélektani határ.
Szülésznőt lenne érdemes ilyenkor még nézni, mert ők a 30. hét után is vállalnak. Csak sajnos van ahol ez is kórház függő. Nálunk pl nem lehet külön szülésznőt se fogadni, csak orvossal együtt.
Gondold át, nézelődj mik a lehetőségek.
Szintén szakmabeli. Akármennyire hihetetlen, van előnye és hátránya is annak, ha valakinek van kezelőorvosa.
Előnyei:
- Az esetek 99%-ában a saját dokid vizsgál, nem turkál beléd mindenki, aki épp ott van. (Azért írtam 99%-ot, mert nálunk pl. ha jön egy vajúdó ügyeleti időszakban, akkor első körben az ügyeletes vizsgálja meg, és ő szól ki a kezelőorvosnak, ha valóban szülésnek tűnik a dolog)
- Minél nagyobb rangú az orvosod, annál hamarabb jutsz bizonyos dolgokhoz (kisebb kórterem, VIP szoba, EDA)
Hátrányai:
- Akármennyire is azt hiszik az emberek, hogy értenek az orvostudományhoz és a szülészethez, az igazság az, hogy egy laikus, nem szakmabeli NEM tudja reálisan megítélni az orvos szakértelmét, csak és kizárólag az alapján ítél, hogy az orvosnak milyen a stílusa, mennyire kedves vagy épp közlékeny. (Pl. van nálunk egy doki, aki halálra van hájpolva az interneten, iszonyat mennyiségű terhese van, mindenhol ömlengenek róla, mégsem ismerek közel s távol egyetlen egy egészségügyi dolgozót sem, aki hozzá járna.)
- Az orvos, pláne, ha sok kismamája van, azért igyekszik úgy alakítani a dolgokat, hogy neki a lehető legkényelmesebb legyen. Emiatt esetleg nem várja meg, hogy egy neki kedvezőtlen időpontban induljon be a szülés, inkább megindítja akkor, mikor ügyeletes, pedig esetleg nem annyira alkalmas még a dolog egy indukcióra. Ugyanígy előfordul, hogy beesik egy vajúdó 8 centivel, épp csak annyi kellene, hogy megrepesszük a magzatburkot és már repülne kifelé a gyerek, de mivel az orvosa még megnézne 5 beteget a magánrendelőben, húzzuk a dolgot...
Az ügyeletes lehet, hogy egy kicsit lassabb vajúdás végét is kivárja türelmesen, míg a kezelőorvos inkább a családdal lenne, szóval cervixdystociára vagy egyéb mondvacsinált okra hivatkozva megcsászározza.
Szerintem nálunk egyáltalán nem jellemző az, hogy akinek nincs orvosa, az szarabb bánásmódban részesül. Úgy gondolom, hogy minden orvos normálisan áll a betegekhez. Ugyanúgy megkérik az EDA-t az ügyeleti betegnek is. De tény, hogy volt már olyan, hogy amikor 4 vajúdó is várt EDA-ra, akkor természetesen az ügyeleti volt a legutolsó...Vagy mondjuk az ügyeleti először szülő beteget 7 centinél már nem szúrták meg, mert "úgyis mindjárt szül", aztán szenvedett még vagy 3 órát, míg az xy főorvos úr másodszor szülő asszonyának még 8 centinél is, holott kb. lefektették a szúrás után és 3 perc múlva kint volt a gyerek.
Nekem a fogadott orvos nem azért fontos, hogy pátyolgasson. Ő így is a fontos dolgokat mondja, én meg kérdezek ha van kérdésem. Azért sztk-ba vagy feltehetem vagy nem. Úgy gondolom nekem nagyobb megnyugvást ad az, ha kérdésem van felhívhatom, akkor kapok időpontot amikor nekem is jó stb. A fogorvosnál sem feltétlen van különbség az sztk-s és a magán között hisz ez is meg az is betömi a fogat.
És ez a szülésre is igaz, könnyebben megyek így neki, hogy ismerem a doki stílusát, nagyobb biztonságban érzem magam stb.
Persze ügyeletben is lehet ugyanazt kapom, de lehet lefossák a fejem.
Nem kell lenézi azt, aki nem fogad, pláne nem dicsekedni azzal akinek van. Van akinek megér ennyit, van akinek nem, mert ahogy írtad sajnálod rá a pénzt. Ezzel szerintem nincs gond, te ilyen beállítottságú vagy és ezek szerint akkor jobban el tudod engedni az sztk-s zsákbamacskás kellemetlenséges dolgokat. Viszont, ha normál szülés van, akkor egy jó szülésznő aranyat ér.
Nekem nincs fogadott dokim, nem is lesz. Számomra ez olyan, mintha megvenném a saját gyerekem.
Anyukám 5gyereket szült fogadott doki nélkül, sose volt semmi gond.
Mot járok 36.hétnél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!