A nőgyógyász végez ultrahang vizsgálatot a terhesgondozás során?
Amikor sztkba jártam terhesgondozásra, akkor igen, csak a 3 kötelező ultrahang volt és csak az utolsó hetekben volt méhszáj vizsgálat, semmi más. Általában csak megnézte a papírjaim (labor és Uh eredmények) és mehettem..
A magán dokim minden egyes alkalommal végez hasi ultrahangot, méreteket vesz és figyeli amit kell (arányosan nő-e, jó-e a keringés, szívhang, stb.).
Havonta megyek. Minden alkalommal manuális vizsgálat + ultrahang van. Ezenkívül a kötelező ultrahangokat magzati diagnosztikai centrumban végezték a kezelőorvosom tanácsára.
Amúgy meg milyen orvos az aki csak a hüvelyi ultrahanghoz ért?
Normális terhesség során nincs szükség hetente meg kéthetente UH vizsgálatra. Ez azért lett divat, mert egyrészt így több pénzt lehet elkérni, másrészt anyuka örül, hogy láthatja a gyereket.
Nem véletlen van a protokollban csak terhességmegállapító, 12, 20 genetika és 32 hetes UH. 36. héten még azért van értelme egynek, de ennél több -amennyiben nincs speciális indok- baromira felesleges.
Külföldön (tőlünk Nyugatabbra, nem Afrikában...) még ennyi UH sincs.
Második vagyok.
Én úgy tudom, hogy a magán orvosoknál ez a sok Uh amiatt is jó, mert a méhszájat is nyomon tudják követni, nem kell folyton “felnyúlniuk” (ez akár gondot is okozhat) és a lepény érettségét is figyelni tudják. Na most ha a 18 és a 30 hét között történik valami baj, az sztk nem segítene időben, hisz nem is látják a gondot.
5: Normálisabb helyen megnézik a méhszájat 20 hetesen UH vizsgálattal. Ha azon nincs gond, akkor csak magasabb kockázat esetén (megelőző koraszülés stb) javasolnak kontrollt, de akkor már nem beszélhetünk problémamentes terhességről.
Az, hogy a lepény hogy néz ki az UH-n, tök mindegy. Ugyanis az a lényeg,hogy ellátja-e a funkcióját, arról meg a CTG sokkal jobban tájékoztat. Rutin vizsgálatokban nem is szerepel flowmetria, az emelt szintű vizsgálat, amit csak bizonyos esetekben kellene végezni.
És a 18 meg 30. hét között mi baj lenne? Ha rátekeredik a zsinór és méhen belül elhal, azt úgy sem tudja kivédeni egy UH vizsgálat. És nyilván észre fogod venni, mivel 20. héttől még az első babások is érzik a magzatmozgást, és ha 1-2 napig nem érzi valaki, logikusan el fog menni orvoshoz. De mint mondtam, ez nem megelőzhető probléma.
Ha fokozott a kockázat, akkor az úgy is a laborokból, vérnyomásból, OGTT-ből derül ki, akkor persze indokolt a fokozottabb vizsgálódás.
A növekedési retardáció (amennyiben nem fejlődési rendellenesség okozza) pedig általában 30. hét környékén vehető észre, azért is van benne a protokollban a 30-32 hetes UH. Ennél hamarabbi retardáció mondjuk toxaemia meg HELLP esetén van, ami megint csak nem UH diagnózis ugyebár.
Hidd el, nem hülyék találták ki a szülészeti protokollt sem, és mint mondtam, a magyar még kifejezetten sok vizsgálatot tartalmaz más országokhoz képest.
Ismerősöm Svédországban van, két genetikai UH volt össz-vissz. A szülésznő méregeti a haskörfogatát, stix-szel néz vizeletet, de még labort is csak ujjbegyből néznek. OGTT nincs, csak annak, aki alapból magasabb kockázatú ilyen téren.
És érdekes módon se több retardált gyerek, se több koraszülés, se több újszülötthalálozás nincs.
Én végig magánrendelőbe jártam a dokimhoz. Csak hasi uh volt végig, nézte mindig uh-val a méhszájat is.
Manuális vizsgálat csak a terhesség megállapításakor volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!