Ha elkezdünk meddőségi központba járni, mellette ugyanúgy tudok majd dolgozni?
Barátommal szeptember végén megyünk meddőségi központba ez lesz az 1. alkalom úgyhogy kicsit izgulok is miatta. Munkahelyen szabit kértem, nem mondtam el hogy miért, mert nem tartozik senkire és azt sem tudják, hogy szeretnénk babát már egy ideje.
Természetesen remélem, nem kell sok alkalommal meglátogatni a központot és gyorsan összejön minden, de nem tudom mi ennek a lefolyása és gondolom, hogy mindenkinél más.
Ha esetleg inszeminációra és ne adj Isten lombikra is sor kerülne, ezek mellett lehet ugyanúgy menni dolgozni? Mármint, egészségügyileg nem befolyásol semmit?
Egy gyárban dolgozom lassan másfél éve 3 műszakban, ahol viszont nem szeretném, ha kiderülne hogy ilyen problémáink vannak, mert jönne az, hogy ilyen fiatalon nem kéne ez legyen stb. Táppénzt sem tolerálják, szabadságom sincs valami sok, ami van is kell a decemberi leállásra.
Kiváncsi vagyok mások, hogy egyeztették össze ezt a munkával párhuzamosan. :)
22/L
Ha elindul a kezelés, azért elég gyakran kell uh-ra járni meg ilyesmi.
Én 12 óráztam készenléti munkakörben, vagy szabadnapot vettem ki, vagy szabit vagy táppénz. Több mint 1 óra volt a klinika, nem vállaltam be éjszakai 12 órát úgy, hogy ott aznap vagy másnap reggel jelenésem volt.
A munkahelyen előre jeleztem, hogy kezelésre kell a meg nem nevezett betegségem miatt járnom egy ideig. Végül a 2. lombik sikerült.
Munka Törvénykönyvét olvasgasd:
51. § (1) * A munkáltató köteles a munkavállalót a munkaszerződés és a munkaviszonyra vonatkozó szabályok szerint foglalkoztatni.
....
(3) * A munkavállalót csak olyan munkára lehet alkalmazni, amely testi alkatára, fejlettségére, egészségi állapotára tekintettel rá hátrányos következményekkel nem járhat. A munkáltató a munkavállaló egészségi állapotának változására tekintettel köteles a munkafeltételeket, a munkaidő-beosztást – a 6. §-ban foglaltak figyelembevételével – megfelelően módosítani.
55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól
b) * a jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő, egészségügyi intézményben történő kezelés,
c) * a kötelező orvosi vizsgálata tartamára,
(Forrás: [link] - Wolters Kluwer - Minden jog fenntartva!)
Őszintén én pihentetném a baba projektet, amíg nem sikerül emberi beosztásban elhelyezkedned. A 3 műszak megviseli a testet, felborítja a hormonháztartást. Fiatal vagy, most dolgozz ezerrel, vállalj el minden túlórát, hogy tudj egy kis pénzt gyűjteni. Félévnyi tartalékkal, pár év tapasztalattal és gyakorlattal már könnyebben találsz jobb munkát.
Nem fogsz tudni ugyanúgy dolgozni sem a hormonkezelések alatt, sem a terhesség alatt.
Szia, leírom az én példámat, hátha segít.
Az első konzultáció általában maximum 1 óra, beszélgetés. Ha épp nincs menstruációd, akkor ultrahangos + kenetet vesznek, de kb. ennyi.
Vérvételre vissza kell menned legalább 2 különböző időpontban: menstruációd 3-5. napja között, majd a ciklus vége felé, megmondják majd, mikor, de ovuláció után kb. 7-8 nappal. Ez 2 külön időpont, általában reggel. Konkrét napok, nem lehet máskor menni, függ a menstruációtól és az ovulációtól.
(A vérvételeken nézni fognak hormonokat, például ösztrogén, progeszteron, illetve pajzsmirigy, D vitamin stb. Meg immunológia vérképet, véralvadást stb.)
Általában kérnek mammográfia és emlő ultrahang vizsgálatot is, protokoll. Ez szintén napközbeni időpontban, 1 alkalom. Erre sokat kell várni állami egészségügyben, nekem 3 hónap múlvára adtak időpontot.
Később szoktak a nőnek kérni átjárhatóságit. Azt intézheted magánban is, kedved szerinti időpontban, ha van rá 70-80ezred, ultrahangos Hycosy vizsgálatra. Ha nincs, akkor a meddőségiben TB alapon röntgenes fajta átjárhatósági lesz, ez majdnem 1 teljes napot elvesz. Utána lehetnek görcsök, még másnap is. Erre rámehet 1 nap, akár 2 is, ha másnap nagyon görcsölsz.
Ez későbbi hónapban szokott kenni, nem rögtön az első konzultáció után. Egyébként menstruáció letelte után kell pár nappal, de még ovuláció előtt, tehát konkrétan meg van mondva, ciklus hányadik napján lehet menni, 8-10 ciklusnap körül, eléggé be van határolva.
Párodnak, férjednek vérvétel és spremium minta adás, ez általában 1 napon. Majd az eredményekkel neki andrológiai konzultáció egy másik napon, ezeken nem kell ott lenned.
Kb. harmad az esélye, hogy a férfinél van a gond. Harmad, hogy a nőnél. Harmad, hogy mindkettőtöknek.
Az eredményekkel lesz egy konzultációs időpont, szintén 9-15 óra között, napközben, maximum 1 óra hossz. Ott mindent átnéz az orvosod, vérvételek, kenet stb. Ott megbeszélitek a továbbiakat. Például időzített együttlét ovulációkor, vagy iszemináció. Ha olyan gondot találnak, amit kezelni kell, például hormonális, akkor azzal kezdik, azt helyre kell tenni, hónapokig eltarthat. Csak azután jöhet az iszemináció.
Szóval nekem például még iszemináció előtt ennyi időpontra kellett mennem, de ez csak egy darab példa.
Első konzultáció + kenet
Vérvétel
Vérvétel
Mammográfia, emlő ultrahang
Átjárhatósági
Konzultáció
Ez eddig 6 különböző időpont.
(Nekem találtak dolgokat, mennem kellett immunológus konzultációra is. Plusz endokrinológushoz, és pajzsmirigy ultrahangra.)
Már nem számolom, mennyi szabadnap, és csúsztatott munkaóra volt eddig. Nekem szerencsére jófej a főnököm, annyit tud, hogy orvoshoz járok, azt nem, hogy meddőségibe.
És csak most jön az első iszeminációnk szeptember végén. Azt sem tervezem elmondani a munkahelyemen, semmi közük hozzá, szabadnapokat veszek ki, vagy lecsúsztatom. De sajnos nem mindenkinek ilyen jófej a munkahelye, tudom.
Inszeminációról ennyit tudok eddig: menstruációkor ultrahang, ekkor megkapom az utasítást, mikor kell gyógyszert bevenni/injekciót szúrni, majd 2-3 naponta ultrahangra vissza kell menni. Tüszőrepesztőt otthon beadni. Majd maga az iszemináció. Minimum 5 látogatással számolok. És ez még csak az első inszem, sokaknak nem sikerül elsőre, fel vagyok rá én is készülve...
3: csak szólok:
“ Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 167. § (1)-(4) bekezdései alapján reprodukciós eljárás házastársi vagy különneműek közötti élettársi kapcsolatban álló személyeknél végezhető el (élettársak esetén reprodukciós eljárás csak abban az esetben végezhető, amennyiben az élettársak egyike sem áll házastársi kapcsolatban és az élettársi kapcsolat fennállásáról az élettársak közokiratban nyilatkoznak).”
Forrás: neak.gov.hu
Konzultálni konzultálhattok, de a kezelést nem kezdik el, amíg a fent említett papírok egyikét be nem mutatjátok. Nálunk már a konzultáción kérték a házassági anyakönyvi kivonatot.
Egyrészt megerősítem, amit a többiek írtak: a konzultációt, vizsgálatokat lehet, hogy elkezdik igazolás nélkül a házasságról/élettársi kapcsolatról (közjegyző), ez úgy látom intézményfüggő, de a kezeléseket nem.
Másrészt: a lombikról tudok nyilatkozni, a stimuláció alatt többször kell menni UH-ra, vérvételre, egyéntől, orvostól és protokolltól függ hányszor, de ha jól emlékszem én 4x voltam, állami kórházban volt, hogy 9-re volt időpontom és 11-kor még ott ültem. Persze lehet mindig szabit kivenni, de előbb-utóbb rá fognak kérdezni, főleg egy gyárban szerintem nem szeretik az ilyen "holnaputánra kérek egy szabadnapot" típusú igényeket, de ezt persze te tudod. A leszívás félnapos kisműtét, utána 1-2 napot ajánlott pihenni, a beültetés után is. Túlstimuláció ha előfordul akkor pihenni kell, rossz esetben kórházba is visznek. Utána lehet normális életet élni, kifejezetten nem ajánlják, hogy otthon feküdj, de mondjuk egy gyári 3 műszakos meló azért nem a legideálisabb.
Egyébként pedig törvény szerint a munkáltató ezekre el kell, hogy engedjen, elegendő ha a HR-nek adsz igazolást, a főnöködnek meg elég annyit tudnia, hogy eü problémáid vannak és kivizsgálásokra jársz. Mondjuk műszakos melóban ezt nem tudom (nem ismerem az idevágó jogszabályt) hogy kötelesek/tudják megoldani, hogy mondjuk nem 6kor kezdesz hanem csak 10re érnél be a reggeli vérvétel után vagy ilyesmi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!