Mi a menete egy lombiknak?
Nagyon gondolkodok rajta, először is beszelni fogok a dokimmal, hogy küldjön el hormon vizsgálatokra. Utána lombik. De nem tudom mi a menete ennek az egésznek. Egyáltalán engednek a lombikot? Az első tb alapon megy? És csak a gyogyszerekert kell fizetnem? Milyen hosszú ennek az egésznek a lezajlasa? Van esetleg megszabva kor a lombiknal? Kérlek írjatok le mindent, nagyon köszönöm
Volt már vetelesem, és az a sanda gyanúm valami nem okes azota. Egyszerűen nem tudok teherbe esni, nagyon el vagyok keseredve. Meg adok magunknak egy kis időt, de nem akarok ki futni..
Mindkettőtök kivizsgálásával kezdődik: neked vérvételek, rákszűrés, átjárhatósági; párodnak spermavizsgálat és vérvétel. Ezek eredményétől függ, hogy mi a következő lépés (pl. ha IR vagy PCOS, akkor azt kezelni kell, alacsony AMH-t megpróbálják emelni, spermagondoknál további vizsgálat stb.). Jobb esetben, ha minden eredményt a lehető legjobb szintre hoztak, akkor kezdik inszeminációval (kivéve, ha csak lombik jöhet szóba). Ebből max. 6 alkalommal próbálkoznak.
Ha nem jár sikerrel, akkor jöhet a lombik, hosszú vagy rövid protokollal. Az orvos utasításai szerint kell gyógyszert és hormoninjekciólat használni, megadott mennyiségekkel és időpontokkal. Közben ultrahangos követés, majd az első gyógyszeradagtól számolva rövidnél kb. 10-14 nap után, míg hosszúnál 20-30 nap múlva petesejtleszívás. Ezen a napon párod ad mintát, majd megtermékenyítik. Ha sikerrel jár, másnap mondják meg, hogy 2,3 vagy 5 nap múlva beültetés. Beültetés után kb. 12-14 nappal HCG vérvétel.
Az egész procedúra az első konzultációtól kezdve lehet akár 2-3 hónap is, de nagyobb gond esetén akàr 8-12 hónapot is igénybe vehet.
Ha államilag támogatott intézménybe mentek, akkor a legtöbb vizsgálat ingyenes, a gyógyszerek dobozárasak (300 forint), viszont magánintézményben mindenért fizetni kell. Akadhat olyan vizsgálat is, amit tb-re nem csinálnak.
5 alkalmat fizet a tb, felső korhatár ehhez a nőnél 45 év. 45 év felett csak fizetős jöhet szóba.
Köszönöm szépen a részletes választ.
És ha esetleg kiderül hogy van pl pcos akkor azt elkezdik kezelni? És ha elég jó már az eredmény utána lehet belekezdeni?
Az inszem mit takar?
Egyébként Nyíregyházán lenne ez.
Férfiaknál van korhatár? Ferjem már 45 éves.
Ha normális az orvos, akkor igen, elkezdi kezelni, vagy beutal a megfelelő helyre (pl. endokrinológushoz). Ha olyan, mint az én előző orvosom volt, akkor csak durr bele a közepébe, lesz, ami lesz alapon. Ha problémát találnak, mindenképpen járj utána, hogy lehet-e javítani az értékeken, mert sajnos van pár lombokis orvos, aki nem veszi ezeket komolyan.
Vannak Facebookon lombikos csoportok, ott sokat tudnak segíteni, akár ha visszaolvasol régebbi bejegyzéseket is, rengeteg hasznos tanács és vizsgálatot írnak, miket érdemes elvégeztetni. Plusz a te általad választott intézménynek is biztosan van csoportja, ott az orvosokról is olvasgathatsz véleményeket.
Az inszemináció akkor lehetséges, ha a párod eredményei szinte tökéletesek, és neked nincsenek elzáródva a petevezetékeid csak pl. nincs rendesen tüszőrepedésed. Az számodra kevesebb hormonnal jár, mint egy lombik. Lényegében figyelik, hogy a kapott hormonok hatására mikor történik a peteérés, majd a tüszőrepedés, és a doktor "fecskendezi beléd" a megfelelő időpontban a párod előkészített anyagát. (Na, ez most nem volt túl hivatalos megfogalmazás :-))
Férfiaknál egyébként nincs korhatár. Még annyi, hogy bármilyen kezeléshez közjegyzező által hitelesített élettársi kapcsolatról szóló papír vagy házsassági anyakönyvi kivonatt szükséges. Bár te azt írod, hogy férjed van, ebből nem lesz gond. :-)
Szerintem minél előbb jelentkezzetek be, mert sok helyen az első konzultációria is várni kell 2-3 hónapot, plusz sok vérvétel ciklushoz kötött. Ráadaásul most a covid miatt úgy tudom, hogy tb-re sok helyen nem is csinálnak átjárhatóságit.
Az, hogy lombik kell-; azt nem te döntöd el (jobb helyeken).
A menete a dolgoknak az, hogy bejelentkezel egy meddőségi centrumba, ahol kivizsgálnak Benneteket, és az alapján, valamint az életkorotokat figyelembevéve eldöntik, hogy melyik az a legkisebb megterheléssel járó kezelés, amitől nálatok még siker várható. Ha minden rendben, vagy könnyen kezelhető problémát találnak, és a korotok sem vészes, akkor előbb cikluskövetéssel/ ovuláció indukcióval/ hormonpótlással próbálkoznak; ha ez sikertelen lenne, akkor inszeminációval; ha ez is, akkor a lombik csak legutoljára jön szóba.
Törvényi szabályozás is létezik arról, hogy mikor, milyen esetben, milyen kezelés az elsődlegesen választható.
Mivel nem tudtam ezekről, így nem tudtam hogy működik ezért kérdeztem mi a menete. De mivel tudok már a menetéről, ezért nem durr bele lesz, hanem amit a doktor mond!
És higyjetek el, nem szeretnek eljutni a lombikig, örülnek ha hamarabb fény derülne mi a bajom, és megúszni mondjuk egy inszemmel, de lesz ahogy lesz
Köszönöm a válaszokat!
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy a lombik program VESZÉLYEIRŐL tájékoztatják-e a leendő szülőket az orvosok, mely veszélyek a sok-sok hormon következtében károsítják az anya és a kis baba egészségét????
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!