Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesés » Leírná valaki hogyan zajlik...

Leírná valaki hogyan zajlik egy inszemináció, és arra is kíváncsi lennék milyen egy andrológia rendelésen végzett vizsgálat? (baba-projekt céljából, sprerma vizsgálaton kívül mást is csinálnak? )

Figyelt kérdés
2010. jún. 27. 12:10
 1/8 anonim ***** válasza:

Szia általában spermavizsgálatot csinálnak, a nőnek meg petevezeték átjárhatóságit.

Nekem ez utóbbi nem volt, mert azt mondta az orvosom, hogy sok esetben felesleges, és ahhoz meg túl fájdalmas, hogy csak úgy megcsinálják feleslegesen. Ezért azt javasolta, hogy az első 2 inszem előtt ne csináljuk meg, majd utána.

Peteérés stimulálót szedtem, UH kontrollra jártam, majd aztán amikor elég nagyok voltaka tüszők, kaptam tüszőrepesztőt. Az injekció után 36 órával volt az inszeminációnk. Felhelyezték a spermát, kicsit ott maradtam nyugiban, aztán hazamentem. Másnap mentem dolgozni, és igyekeztem nem rágörcsölni az egészre, elmentem szórakozni, stb.

A nem rágörcsölés bejött mert sikeres lett az első. Azóta egy éves a kislányunk!

2010. jún. 27. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Az inszemináció méhen belüli megtermékenyítés. Szedned kell előtte peteérést segítő gyógíszert, majd tüszőrepesztő injekciót (közben folyamatosan ellenőriznek hüvelyi UH-gal). Aztán a megfelelő napon a férjed leadja a spermáját, amit megtisztítanak és táptalajba raknak. Azután pedig neked befecskendezik a méhedbe, majd 20-30 percig fektetnek és mehetsz haza.

Előtte kell: petevezető átjárhatósági vizsg., rákszűrés, hormon vizsg., clamydia és a spermiogram vizsg. (ha jól emlékszem ennyi)

Az andrológia: mi két félén voltunk. Az első alkalommal azon kívül, hogy a férjem spermát adott, még meg is mogyorózták és a végbélnyíláson keresztül is megtapogatták. Másodszor (a Kaáliban) csak spermát kellett adnia.

2010. jún. 27. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

12:24-es vagyok.

MESTERSÉGES ONDÓBEVITEL

A méh üregébe történő mesterséges ondóbevitel (intrauterin inszemináció) a megtermékenyítés olyan formája, amely során az egészséges, jó mozgással rendelkező hímivarsejtek (spermiumok) mesterségesen vannak feljuttatva a méhszájon keresztül a méh üregébe.


A meddőség problémájával küzdő pároknál számos megoldás van az áhított terhesség elérésére. A mesterséges ondóbevitel egy lehetőség a mesterséges megtermékenyítés módszerein belül, amelyet megfelelő javallat esetén meg kell kísérelni az olyan nagyobb beavatkozást igénylő kezelések előtt, mint a lombikbébi-kezelés.



Mikor ajánlott a beavatkozás?

A mesterséges ondóbevitel a következő esetekben ajánlott:

– közösülési képtelenség szervi elváltozás vagy pszichés ok miatt,

– a sperma minősége és/vagy mennyisége nem megfelelő,

– a sperma a méhszájon keresztül nem tud feljutni a méh üregébe (nem megfelelő minőségű és/vagy mennyiségű a méhszájat kitöltő nyák, spermiumellenes ellenanyag van a nyákban),

– ismeretlen eredetű meddőség (teljes körű kivizsgálás után a meddőség tényleges okát nem sikerült kideríteni).



Melyek a beavatkozás elvégezhetőségének feltételei?

Az elvégezhetőség alapfeltétele a petevezetők kontrasztanyagos vizsgálattal bizonyított átjárhatósága, mert elzáródott petevezetők mellett a teherbeesés ezzel a módszerrel nem lehetséges. További alapfeltétel a peteérés ultrahangsorozat-vizsgálattal való nyomonkövetése. A kezelt pár tagjainak házastársi, vagy közjegyző által igazoltan élettársi kapcsolatban kell lenniük.



Mi a mesterséges ondóbevitel célja?

A beavatkozás célja a megfelelő minőségű és mozgású hímivarsejtek petevezetőig való feljuttatása, ahol adott a petesejttel való találkozás. Normális esetben az ondókilövellés (ejakuláció) során a hüvelybe jutott hímivarsejteknek csak körülbelül egy százaléka jut fel a méh üregébe és a petevezetőbe. A mesterséges ondóbevitel biztosítja a legegészségesebb, legjobb mozgáskészségű spermiumok méh üregébe történő feljutását anélkül, hogy a méhszájat kitöltő nyákkal érintkeznének. A nyák kóros esetben a hímivarsejteket megbéníthatja, vagy feljutásukat nehezítheti.



A mesterséges ondóbevitel lehetőségei

Amennyiben a férj vagy élettárs ondója hímivarsejtet tartalmaz, a beavatkozás kizárólag a férj, vagy élettárs ondójával végezhető el. A felhasznált hímivarsejtek közvetlenül a feljuttatás előtt maszturbációval nyert ondóból származnak. Ezt a beavatkozást homológ inszeminációnak nevezzük. Ha a férj, vagy élettárs ondója hímivarsejtet nem tartalmaz és életképes spermium valószínűleg a hereszövetben sincs, a pár kérésére megfelelő jogi előírások betartásával idegen (donor) spermával donor inszemináció végezhető. Ez jelenleg hat hónapig mélyhűtve tárolt hímivarsejtekkel történhet, miután az ismeretlen donor személy 6 hónap elteltével újra elvégzett laboratóriumi szűrővizsgálatai a fertőző betegségek (főleg HIV) lehetőségét kizárják. Az ismeretlen (anonim) donor személy szűrése kiterjed a szexuálisan átvihető, valamint az öröklődő betegségekre.



Hogyan történik a beavatkozás?

A kezelés lényege, hogy szájon át szedendő tablettával és/vagy injekcióval történő petefészek-serkentő kezelést követően a laboratóriumban mosott és megfelelően előkészített hímivarsejteket tápoldat kíséretében egy finom műanyag csövön (katéter) keresztül a méh üregébe juttatják. Hagyományos eljárásnál a hímivarsejtek 0,5 milliliternyi tápoldat kíséretében kerülnek a méh üregébe. A lombikbébi-kezelésnél alkalmazott speciális tápoldatok és optimális környezetet biztosító tenyésztőszekrények („boxok”) felhasználásával lehetőség van arra, hogy a hímivarsejteket 4 milliliternyi tápoldatban juttassák fel. A spermiumok ilyenkor rögtön a petevezetőbe, illetve a hasüregbe kerülnek, a terhesség esélye közel kétszer nagyobb. A kezelés akkor járhat sikerrel, ha a spermiumok feljuttatását a petesejt petefészekből való kilökődése (ovuláció) idejében végzik. Az ideális időpont kiválasztása hüvelyi ultrahangvizsgálatok segítségével történik. A beavatkozás után legkevesebb harminc percig alápárnázott csípővel vízszintesen kell feküdni. A továbbiakban a megszokott életmódon nem kell változtatni. A beavatkozás után a terhesség létrejöttét további hormonális kezeléssel lehet segíteni.



Mennyi az esélye a terhesség létrejöttének?

Ha az ondófeljuttatást megfelelő javallat mellett megfelelő időpontban végzik, akkor a teherbe esés esélye egy beavatkozásra számítva 15–20 százalék, hat beavatkozásra számítva 30–40 százalék. Az ikerterhesség esélye az átlagosnál nagyobb, körülbelül 5–10 százalék. Amennyiben a kezelés hat alkalommal sikertelen, további próbálkozástól eredmény nagy valószínűséggel nem várható, emiatt a betegnek fel kell ajánlani a lombikbébi-kezelést.



A kezelés mellékhatásai és veszélyei

A beavatkozást megelőző petefészek-serkentő kezelés csak hüvelyi ultrahang-ellenőrzés mellett lehetséges a petefészek túlserkentésének veszélye miatt. Amennyiben az inszemináció megfelelő laborháttérrel, steril körülmények között történik, a méhüreg fertőződésének esélye minimális. A beavatkozást követően ritkán enyhe alhasi fájdalmak jelentkezhetnek, amely fél-egy órán belül magától megszűnik.



Dr. Boga Péter szülész-nőgyógyász szakorvos (Kaáli Intézet, Győr)

2010. jún. 27. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Ha ez a hónap sem volt sikeres, a férjem 5-én megy vizsgálatra. Én már voltam az általános vizsgálatokon, hormon vizsgálaton, koponya-röntgenen. A nődokim látta az uh-on, hogy van peteérésem. Két éve próbálkozunk, így augusztusban mindenképpen szeretnénk továbblépni, ezért tettem fel a kérdéseket. Nektek mennyire jött könnyen össze (ha össze jött már) a baba-projekt, mióta próbálkoztok?
2010. jún. 27. 13:48
 5/8 anonim ***** válasza:

12:24-es vagyok.

Nekünk még nem jött össze. :( Több, mint 3 és fél éve próbálkozunk. Túl vagyunk 5 inszemen és tegnap előtt volt a 2. lombikom.

2010. jún. 27. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Huhhh... Akkor most nagyon nagy dologba vágtatok, és nagy lehet benned a kétely és az izgalom. Kívánom, hogy minden jól alakuljon! Mikor lehet megtudni, hogy hogyan sikerült?
2010. jún. 27. 14:28
 7/8 anonim ***** válasza:

Köszönöm szépen, aranyos vagy!

A beültetés napjától számítva két hét múlva kell tesztelni. Ha negatív, akkor egyértelmű, ha pozitív, akkor pedig majd UH-gal és szívhanggal fogják megerősíteni a terhességet.

Ha nem felejtem el (mert már annyi mindenkinek ígértem), akkor írok az eredményről.

2010. jún. 27. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Próbáld az agyad csupa jóra beállítani. Tudom nem lehet könnyű, és így rosszabb a csalódás is, de azt mondják minden az agyban dől el. Kívánom, hogy gyönyörű egészséges kisbabátok legyen!!!
2010. jún. 27. 20:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!