Mennyi az esélye annak, hogy a megtermékenyített petesejt túléli a menstruációt?
Sziasztok!
Nyilván ez így elég hülye kérdésnek hangzik.. De tegyük fel a következőt:
Bekövetkezik egy spontán ovuláció a menstruáció előtt egy nappal. Tudtommal ilyen lehet, hiszem elvileg bármikor megtörténhet az ovuláció.
Megtermékenyül a petesejt, és elindul útjára, de közben megjön a menstruáció is, ami 3 napig tart. Mire a megtermékenyült petesejt odajut, hogy beágyazódhasson, addig a menstruáció már lezajlott.
Na de ekkor mennyi egyáltalán az esélye, hogy meg tud tapadni? Gondolom nem tud bármikor megtapadni, biztos ezzel is el kell jutni egy megfelelő állapotba.
A kérdés felvetés, nem próbálkozunk, vagy ilyesmi, csak felvetődött bennem a gondolat annak kapcsán, hogy "a menstruáció ideje alatt is teherbe lehet esni".
Ez így hülyeség, már bocsánat.
Nézzük a normális nemi működést:
Ciklus elején (igazából még korábban, de ezt most hagyjuk) elkezd érni egy petesejt, ami -mondjuk 28 napos ciklus esetén a 14. napon- kiszabadul. A petesejt helyén kialakul a sárgatest, ami elkezd szépen progeszteront termelni, hogy ha megtörténik a megtermékenyítés, akkor a nyálkahártya megfelelő legyen a beágyazódáshoz. Ha nem történik meg, akkor a sárgatest elsorvad, a progeszteron szint lecsökken és a PROGESZTERONSZINT ESÉSE miatt következik be a menstruáció. (Ezen alapul az is, hogy gesztagénekkel el lehet tolni a vérzést. Ha valaki azzal megy dokihoz, hogy életbevágóan fontos lenne valami miatt eltolni egy kicsit a vérzését, akkor a doki progeszteron készítményt fog vele szedetni a ciklus második felében addig, míg nem szeretné, hogy megjöjjön.).
Tehát ha véletlenül olyan történne, hogy egy ciklusban nem egy petesejt érik meg, hanem mondjuk egy a 14. napon, meg egy rá 10 napra, akkor mi történik?
Hát az, hogy a második petesejt helyén is kialakul a sárgatest, ami szintén elkezd progeszteront termelni, azaz a progeszteron szint nem fog lecsökkenni és így a vérzés sem fog megjönni!
Egyébként tudtommal ha több ovuláció történik egy ciklusban, az akkor sem 10 nap különbséggel, hanem majdhogynem egyszerre történik, mert utána a hormonszinten már nem fogják lehetővé tenni az ovulációt.
Tehát aki azt mondja, hogy "én menzesz előtti aktusból lettem terhes", az valószínűleg úgy történt, hogy eltolódott az ovulációja. És akkor sem jött volna meg időben a vérzése, csak ugyanannyi késéssel, mint amennyivel az ovu tolódott, ha amúgy nem esett volna teherbe.
A terhesség korai szakaszában jelentkező vérzésnek (amit esetleg összekeverhetnek a menzesszel) ált. az az oka, hogy a beágyazódás során a trophoblast sejtek benőnek a méhnyálkahártyába, és az okozhat vérzést. Plusz előfordul, hogy haemetoma alakul ki és abból ered a vérzés, ami meglepően erős tud lenni úgy, hogy egyébként vígan éldegél az embrió.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!