Mennyi időnek kell eltelnie 2 lombik között?
Nekem május 19-én volt a beültim, és úgy tűnik, nem sikerült... :(( Pénteken kell tesztelnem, de tegnap óta sajnos rózsaszínes folyásom van. :(((
Szerintetek augusztusban már visszakaphatom a fagyibabámat, vagy meg kell várnom a szeptembert?
ismerősömnek 3hónapot mondtak.
decemberben volt és márciusban mehetett vissza
Ismerőseimnek is 3 hónapot mondtak ha nem sikerül nekik!
Remélem a kis fagyibabátok mihamarabb összejön!!:-)
Nagyon szurkolok nektek!!!
Fagyibabánál azt hiszem kicsit más a helyzet, mert akkor nem kell annyi hormont tolni, és ha a fizetős verziót választod (érdemes, hogy az igazán drága teljes lombik lehetőség ne ússzon el emiatt), akkor talán már a következő ciklusban is lehet. De ebben nem vagyok biztos, mert nekem sosem volt fagyasztott embrióm.
A 3 hónap azért is van, mert csak így támogatja a tb. de ha nem tb-re megy, akkor mások a szabályok.
Újabb kormányzati tervek jöttek az állami lombikkezelésekről
Portfolio
2023. október 26. 22:39
A kormány új szabályozást tervez a lombikkezelésekre, amely korlátozza a beültethető embriók számát és meghatározza a meddőségi szakambulanciák helyeit. Az ingyenes kezelések életkori határa továbbra is 45 év marad - írta meg a HVG.
A kormány a lombikkezelésekkel kapcsolatos szabályozás tervezetét is közzétette társadalmi egyeztetésre, véleményezésre honlapján, amelyben meghatározza azokat a megyei meddőségi szakambulanciákat, ahol inszeminációt is végezhetnek. A tervezet korlátozza a beültethető embriók számát, de nem foglalkozik a petesejt-donáció és genetikai vizsgálatok kérdésével - foglalja össze a tervezetek lényegét a portál. A kormány reméli, hogy ez az intézkedés növelni fogja a gyermekszületések számát.
A lap szerint a társadalmi vitára bocsátott miniszteri és kormányrendeletek alapvető változásokat hozhatnak a hazai meddőségkezelésben.
Vesztergom Dóra, a Humánreprodukciós Intézet vezetője korábban a Portfolio-nak adott interjújában már beszélt ezekről a részletekről:
KAPCSOLÓDÓ CIKKÜNK
2023. 09. 27.
Mit tervez az országos meddőségi hálózattal az állam? Interjú Vesztergom Dóra igazgatóval
Az első csomag júniusban készült el, amelyben döntöttek arról, hogy eltörlik a meddőségi kezelések közötti 3 hónapos várakozási időt, és a klinikák fix díjat kapnak majd, ha a kezelésekből gyermek születik. A szerdán közzétett módosítások tovább mennek: nemcsak a kezelések feltételein változtatnak, hanem meghatározzák azokat a járóbeteg-szakellátókat is, amelyek a jövőben alapszintű reprodukciós központként végezhetnek vizsgálatokat és kisebb beavatkozásokat is.
A szakmában évek óta vita folyt arról, hogy csökkenteni kell-e az ingyenes meddőségi kezelésekben részt vevő nők életkori határát. Jelenleg a társadalombiztosítás 45 éves korig állja az asszisztált reprodukciós kezeléseket, annak ellenére, hogy az adatok szerint 43 éves kor felett már csak 100 nőből 1-nél sikeres a lombik. A kormány korábban leszögezte, hogy nem értenek egyet az életkori határ csökkentésével, ezt pedig a most megjelent belügyminiszteri rendelet is megerősíti. Tehát az ingyenes kezelés továbbra is 45 éves korig elérhető lesz a nők számára.
Bekerült a rendeletbe az is, hogy néhány kivételes esettől eltekintve 36 év alatt első beültetésnél csak egy embriót ültetnek majd vissza a nőknek, 36 felett pedig csak kettőt. A cél, hogy kevesebb legyen az ikerterhességek száma, ez viszont azzal jár az adatok szerint, hogy az ikerterhesség esetében szinte biztosra vehető a koraszülés, lombikbabák esetében ez az arány egyenesen 99 százalékos.
Vesztergom Dóra a lapunknak adott egy hónappal ezelőtt megjelent interjújában is arról beszélt, hogy sokkal nagyobb szövődménnyel jár egy ikerterhesség, a koraszülés kockázata nagyon magas, és a gyerekeknek nemcsak funkcionális, de kognitív károsodása is lehet a későbbiekben. Hangsúlyozta lapunknak, hogy az egyik cél az ikerterhességek arányának visszaszorítása. Azokban az országokban, ahol csak egy embriót lehet beültetni, a kezeléssel járó szövődmények száma hirtelen lecsökkent. A lombikkezelés a születendő gyermek számára teljesen biztonságos, ha nem kreálunk ikerterhességet - mondta.
A Humánreprodukciós Igazgatóság korábban javasolta a Vágyott Gyermekekért Központok (VAGYOK) létrehozását is. Ezek gyakorlatilag megyei meddőségi szakambulanciák lennének, és szerepet játszanának a területi ellátás javításában. A most közzétett jogszabálytervezet már nem tartalmazza a Vágyott Gyermekekért Központok elnevezést, de felsorolja, hogy ezek a "meddőségi szakambulanciák" hol kapnának helyet.
A jogszabálytervezet másik fontos része a Nemzeti Szülészeti, Perinatális és Humán Reprodukciós Regiszter szabályainak lefektetése. Az intézeteknek 2008 óta kötelező adatokat szolgáltatniuk a kezelésekről és azok sikerességéről, de az így kapott statisztikák erősen megkérdőjelezhetők. Ezért hozta létre a kormány a regisztert, amely egy online adatszolgáltató rendszer, ami valós időben tudja gyűjteni az adatokat.
Bár az elmúlt hónapokban három jogszabály-tervezet is megjelent a meddőségi kezelésekről, a jelek szerint az egyik legfontosabb kérdéshez továbbra sem nyúl a kormány jegyzi meg a lap. Ez a fizetett petesejtdonáció kérdése, amely itthon nem engedélyezett. Vesztergom Dóra korábban elismerte, hogy a petesejtdonáció jelentősen növeli a kezelések hatékonyságát, és reméli, hogy ezek az orvosi kezelések előbb-utóbb Magyarországon is elérhetők lesznek. A legtöbb benyújtott jogszabály-tervezetekben ezek egyike sem szerepel - emlékeztet a portál.
Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék: egészségügy, állami egészségügy, magyar egészségügy, beavatkozás, társadalmi egyeztetés, lombikprogram, meddőség, inszemináció, lombik kezelés, vesztergom dóra
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!