Mit jelent a premenstruális szindróma kifejezés?
A premenstruális szindróma tünetei igen változatosak. A legáltalánosabb testi tünetek a fejfájás, a szédülés, az izom- és ízületi fájdalmak és a mellfeszülés. Álmatlanság éppúgy előfordulhat, mint aluszékonyság. A ciklus második felében termelődő hormonok hatásával függhet össze a mellfeszülés, a végtagok duzzanata, a haspuffadás és az átmeneti testsúlygyarapodás.
A pszichés tünetek közül az ingerlékenység, a feszültség, a fáradékonyság, a lehangoltság fordul elő leggyakrabban.
Általánosan jellemző az érzelmi labilitás, az indokolatlan, túlzott érzelmi reakció. Egyeseknél a premenstruális szindróma alig észlelhető hangulatváltozást okoz, mások viselkedése feltűnően megváltozik, s ezeket a változásokat néha környezetük igen nehezen viseli, így a premenstruális szindróma nemritkán családi, munkahelyi veszekedések kiindulópontjává válik. Mindez fordítva is igaz lehet, és a nem megfelelően működő párkapcsolatban a nő gyakran a premenstruális szindróma tüneteibe "menekülhet".
A tünetek a menstruációt megelőző két hétben jelentkeznek, igen változatos kombinációban és súlyosságban. A nemi teljesség korában lévő nők döntő többsége tapasztal PMS-re jellemző tüneteket élete folyamán. 30-40 százalékuknál a tünetek korlátozzák a szokásos napi tevékenységet, munkavégzést, 1-2%-nál pedig lehetetlenné teszik a napi feladatok ellátását. A panaszok az életkor előrehaladtával általában súlyosbodnak, a terhesség alatt átmenetileg megszűnnek, a szülést követően azonban újra jelentkeznek.
Korábban meglévő PMS esetén szülés után nagyobb a depresszió kialakulásának veszélye. A koncentrálási képesség csökkenésére utal, hogy a nők ebben az időszakban jóval több közlekedési balesetet okoznak.
A premenstruális szindróma lehetséges tünetei
Testi tünetek:
- a mell feszülése, érzékenysége
- a testsúly növekedése, végtagok duzzanata
- emésztési zavarok, székrekedés, haspuffadás
- fejfájás, szédülés
- fokozott étvágy, vagy éppen étvágytalanság
- ízületi- és izomfájdalmak
Pszichés tünetek:
- ingerlékenység, idegesség, feszültség
- lehangoltság, fáradékonyság, szorongás
- csökkent koncentrálási képesség
- dührohamok, sírógörcsök
- depresszió
Maximálisan egyetértek minden mondatoddal, és abban is biztos, hogy vagyok, hegy nem én vagyok az egyedüli aki pontosan érti, hogy miért írtad ezt le. Nagyanyáink kora óta bármennyit is fejlődött az orvostudomány, a terhesség legbiztosabb jele továbbra is az elmaradt vérzés. Valahol olvastam, hogy nem véletlenül találta ki a természet, hogy a terhesség első két hete rejtve marad előttünk. A megtermékenyítéstől a beágyazódásig tart a legbizonytalanabb időszak, akkor még bármi történhet. Nem véletlen, hogy ez a kis csoda ezt a két hetet úgy intézi, hogy semmi egyértelmű jelet nem küld felénk.
Gratulálok a gyerkőceidhez!
Tényleg hasznos!
Csak még valamit:
detto, mint te! 1 év próbálkozás. Igaz, hőmérőzés nem volt, de PÉ figyelés és tesztelgetséek igen! Ami épp elég sok! AZtán december, takarítás, sütik, menük, ajándékok. És január 6.: pozitív teszt! :)
Tényleg nem szabad rágondolni sem!! Higgyétek el, beválik!!!
Üdv,
7 hetes kismama
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!