Szülés utáni depresszió, sürgős segítségre lenne szükségem. Hova menjek? (Bp. )
"Félek. Nem akarok egy olyan rendszerbe bekerülni, ahol aztán örökre dilisnek leszek titulálva. Nem akarok olyan orvosokhoz kerülni, akik mindenfélét felírnak, függőséget okozó szerekkel nyomnak tele, aztán ha abba akarom hagyni, visszajön mindez. Ez nem lehet végleges megoldás, és nem lehet, hogy a szülés miatt annyira beteg legyek, hogy csak szerekkel és pszichiátriával kerüljek ki belőle. A gyerekvállalás nem okoz ilyen betegséget, nem? Megijesztettetek. Nagyon."
Kedves kérdező!
Sajnos azt kell írjam, hogy a tájékozatlanságodból kifolyólag ijedtél meg! A szülés utáni depresszió bizony betegség, amit a hormonális hatásra történő idegrendszeri anyagcsere folyamatok felborulása okoz az agyban. Mi kell ehhez? Hajlam! Megvan a neurobiológiai hajlam (veleszületett) és erre jön a trigger (szülés), ami beindítja ezeket a folyamatokat.
Ezért nem tapasztalható minden édesanyánál, mert egyikünknek erre van hajlamunk, a másiknak más dologra.
A szülés utáni depresszió ezért javarészt fizikai okozatú és nem pszichés! Különböző súlyosságai vannak az enyhétől a nagyon komoly téves eszméket okozó pszichózisig. (szerencsére ez ritka nagyon, de megesik)
Ami jellemző rá, hogy átmeneti jellegű és megszűnik az esetek többségében.
Viszont kezelni szükséges! Miért? Mert egy depressziós anya nem tudja normálisan ellátnia feladatát! Nem képes az ún, szenzitív válaszkészségre, amire a babának szüksége van (nem reagál érzékenyen a baba jelzéseire, nem tud "tükrüzni"), hangulata rossz, instabil, ami szintén nem segít a babának. Súlyosabb esetben elhanyagolja a babát, esetleg bántalmazza is akarata ellenére. A családi kapcsolati megromlanak, mindenki szidja, hogy szedje össze magát, ő azonban erre nem képes.
Ha az agyban nem megfelelő a szerotonin, dopamin szint, akkor képtelen valaki az örömre, a boldogság megélésére.
Terápiája a szülés utáni depressziónak ezeknek a neurotranszmittereknek a helyreállítása. Az antidepresszáns nem nyugtató! Nem okoz függőséget, pláne fokozatos leállás esetén.
Egy fertőzést sem tudunk pszichoterápiával megoldani, így egy ilyen organikus zavart sem. Természetesen kiegészítő terápiának nagyon jó és fontos, de önállóan, ha közepes, vagy súlyos esetről van szó nem elég a gyógyuláshoz.
Az, hogy a te depressziód milyen súlyosságú, kizárólag szakorvos tudja megállapítani. Felelősséged van ebben a dologban és ez előrébb áll, mint a saját büszkeséged, nárcizmusod, hogy nem fordulsz orvoshoz. Ha a pszichiáter úgy látja, hogy nincsen nagy gond, akkor beutal pszichológushoz tb alapon. Fölöslegesen egyetlen kismamát sem fog senki gyógyszerelni. Ha kell, akkor viszont kell. Ugyanúgy, mint más betegségnél is.
Bízd rá a szakemberekre!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!