Engedik szülni azokat a párokat akiknél az egyik vagy mindkettő rendelkezik valamilyen öröklődő genetikai betegséggel?
Láttam egy dokumentumfilmet, ami egy Down szindrómás párt mutatott be akik gyereket szültek, és hát hangot adtak a filmben annak a kritikának hogy az orvosok nagyon ellenezték a szülést és nem örültek az egésznek, mert a gyereknek is komoly esélye lesz hogy Downos lesz és esetleg még rosszabb mint a szülőké. A pár valamennyire önálló volt, de nem örültek nekik és felelőtlennek tartották őket hogy minek szaporodnak, amikor komoly eséllyel a gyereket a társadalom fogja eltartani egész életében.
Hallottam már olyat is hogy akinek a rokonságában előfordult a skizofréniség, az tudatosan gyermektelenségre ítéli magát. De rajta egyáltalán nem látszott valószínűleg csak hordozó volt, de tudta hogy ha gyereket szül mondjuk fiút, rajta valószínűleg kifog jönni. Ez ügye egy felelősség teljes döntés, de mi van ha két olyan külsőleg normálisnak mondható, mondjuk skizó ember akar gyereket akiknek mindkét ágán voltak komoly öröklött betegségek?
Vagy mi van ha Down-os akar gyereket?
Van erre valamiféle ellenőrzés, vagy mindenki azt csinál amit akar?
Engedik az ilyeneket szülni, vagy azért a dokik megpróbálják őket lebeszélni erről?
Kedves 19! Ha NEM TUDOD MEG, csak a 30-ik héten, akkor vajon mit teszel??????
Mert azt hogy valaki 100%-ban TUDJA, hogy beteg lesz a gyereke olyan nincs a világon!!!!!!!!!! Legelőbb ez akkor derülhet ki, mikor már a pocakban van!!!!! Mivel van egy hibás, és egy egészséges génünk........és nem 100% hogy beteg lesz, hanem 50%!!! és ez már a LEHET hogy beteg lesz kategória, vagyis ott a remény hogy egészséges is!!!
De gondolom akiknél komolyabb örökölhető betegség van a családban az tisztában van ezzel.
Néhány rendellenesség domináns módon öröklődik. Ez azt jelenti, hogy az érintett egyén egy normális és egy megváltozott gént örököl
A kérdező azt kérdezte,hogy valaki mért szül amikor TUDJA,hogy beteg lesz a gyerek!
19es vagyok: ami nálunk előfordulhat betegség az a 16ik héten kiderül.
...mint írtam, nem lehet TUDNI előre senkinek sem, hogy beteg lesz-e a gyerek! Mert két beteg embernek is lehet egészséges gyerke!!! Mert a beteg ember, ha genetikailag öröklött betegsége van, akkor is hordoz egy egészséges, és egy beteg gént is, így a születendő gyermeke nem biztos hogy beteg lesz! És ha a párja egészséges?
Egy down szindrómás pedig aligha szül, hiszen a betegség egyik velejárója lehet a terméketlenség is.
A szellemileg sérült emberekről pedig: nagy részük vagy a magzagi korban ért káros hatások, szülés közben ért agyvérzés vagy oxigénhiány miatt sérülnek, tehát nem hordoz beteg gént.
Vannak olyan egyéb betegségek is, genetikailag is, hogy minden külső ok nélkül szellemileg sérülten születik meg valaki, de ha örökölte ezt egy hibás gén miatt, az ő gyereke nem biztos hogy örökölni fogja.
A genetikai mutációkról meg ne is beszéljünk, mikor két egészséges embernek, ahol nem bizonyított semmi féle kromoszómális eltérés, és sajnos beteg gyermeke születik.
A skizofrénia sem felétlen öröklődő: genetikai hajlam, és a környezeti hatások határozzák meg a kialakulását.
Érdekességként:
Minden terhességnek van kockázata. Mindegyikünk hordoz néhány hibás gént, amely egy pár esetében szerencsés esetben nem ugyanazokat a géneket jelenti. Gond akkor van, ha a hibás gének a két szülőnél ugyanott helyezkednek el, vagy ha dominánsan öröklődő betegség génjét hordozza az egyik szülő
Öröklött ártalmak:...........
Az öröklött genetikai rendellenességek leggyakoribb formája a monogénes (egy génhez kötött) öröklődés, melyekre jellemző lehet a családi halmozódás, így ezeknek a rendellenességeknek a kockázata családfa analízissel állapítható meg. A monogénes öröklődésű rendellenességek az alábbiak lehetnek:
Autoszómális domináns: öröklődése nemtől független, a beteg szülő gyermekei általában 50%-ban szintén betegek, a betegségben nem érintett személy nem adhatja tovább, tehát, ha egy beteg személynek egészséges gyereke születik, akkor az ő gyermekei is egészségesek lesznek.
Autoszómális recesszív: öröklődése nemtől független, a beteg szülő gyermekei hordozók, de egészségesek, két hordozó szülő gyermekei 25%-os eséllyel betegek, 50%-os eséllyel hordozók lesznek, sokszor családi előzmény nélkül jelenik meg, de a rokonházasság növeli a megjelenés kockázatát.
X-hez kötött domináns: beteg nők gyerekeinek 50%-a beteg, nemtől függetlenül. A beteg férfiak összes lánya beteg, összes fia egészséges.
X-hez kötött recesszív: általában férfiak a betegek és a nők hordozók, a beteg férfi összes fia egészséges, összes lánya hordozó, a hordozó fiainak fele beteg, lányainak fele hordozó.
Y-hoz kötött öröklődés: nem ismert az Y kromoszómához kötött rendellenesség. Az Y kromoszóma elsősorban az ivari jelleg kialakulásáért és működéséért felelős. A lombikprogramok fejlődésével az Y kromoszóma olyan hibái is örökölhetőek lettek, melyek azelőtt a meddőség miatt nem voltak azok
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!