Az en vercsoportom B+ a parom 0rh+ es a korhaz papirja szerint a kislanyunk AB+. Ez lehet? A vercsoport mellett nem volt nev de mind a kettonk vercsoportja tuti! Igy csak a gyerek lehet AB+. De hogy?
Ó az öröklődés rejtelmei. Emlékszem szakközép harmadikban foglalkoztunk, a fehér és piros virág, a két színű légy, meg a vércsoportos variációkkal.
Túl léptünk már azon, hogy vagy B vagy 0 lehet az ilyen szülők gyereke. Keress egy biológia könyvet és mélyedj el benne. Ha nem hiszed, akkor a magyarázat: A gyereked a Szentlélektől van.
Nah, az, hogy + az teljesen oké.
Az AB0 vércsoportnál egy gén alléljai(allél=egy bizonyos gén valamelyik változata)közül 2 van jelen.
0-ás vércsoport csak 00-ás állélokkal lehet valaki, mert ha A0, vagy AA akkor A-s, ha B0 vagy BB-s génváltozata van valakinek a vércsoportot meghatározó génből akkor B-s vércsoportja lesz.
Az A és a B változat is elnyomja a 0-át vagyis 0 csak úgy lesz valaki, ha mindekettő változat 0-ás, mert csak így érvényesül. Ha A és B változata van valakinek akkor lesz AB-s a vércsoport.
Vagyis ha apuka 0-ás(00) anyuka B-s(B0 vagy BB), akkor a gyerek elvileg csak 0-ás vagy B-s vércsoportú lehet.
Szerintem kérdezzetek rá, vagy kérjetek még egy vércsoportvizsgálatot.
De ha nem hiszed: [link]
"A Bombay-jelenség
A Bombay-jelenséget, vagy Bombay fenotípust 1952-ben fedezte fel egy indiai orvos, Y.M. Bhende. A jelenség neve a felfedezés helyére utal, és nincs arról szó, hogy Indiában jellemzőbben fordulna elő.
Ahhoz, hogy a Bombay-jelenséget megértsük, árnyalni kell a fentiekben ismertetett rendszert. Mind az A mind a B antigén egy harmadik antigénből, a H antigénből származik. Az A vagy B vércsoportot kódoló gének egy olyan enzimért felelnek, amelyik a H antigént A (N-acetil-galaktózamin oldallánc hozzákapcsolásával) vagy B (galaktóz oldallánc hozzákapcsolásával) antigénné alakítja. A H antigén az 0-s vércsoportú emberek vérében is megtalálható. A H antigén termelése recesszív episztázis esetében történik, vagyis csak akkor ha az illető hh genotípusú. Előfordulhat, hogy valakinél maga a H antigén nem fordul elő. Ez esetben a genotípusa hiába indokolna A-s, B-s, vagy AB-s fenotípust, nincs miből előálljanak az antigének, így a vércsoportteszt 0-s vércsoportot fog eredményezni.
A jelenség nagyon ritka, de ennek köszönhetően megeshet, hogy AB-s szülő mellett 0-s gyerek születik, vagy 0-s szülőnek AB-s gyereke.
Megjegyzendő azonban, hogy a Bombay fenotípusos emberek csak más Bombay fenotípusos emberektől kaphatnak vért, ugyanis a „normális” 0-s vérben H antigének találhatóak, amire a Bombay fenotípusos vérben antitestek vannak."
<---Lehet persze, hogy lehet. Nem kell bevenni, hogy ennyit látsz leírva, B + 0 = B/0, mert nem igaz.
Egyszerűen megérthetően így magyaráznám: ez a bombay-vércsoport dolog olyan, hogy csak kizárásos alapon hívják 0-nak a vércsoportját, mert mást nem tudnak rá mondani.
szia!
Nem offolni akarok, de ne bagatellizálja már el itt valamelyik kedves válaszadó a kérdést :DDD Felpontoztam, mert teszik a stílusa...de ez inkább vicces, mint tudományos :)
Az a lényeg, hogyha nem vagy benne biztos, nyugodtan konzultálj a gyerekorvossal és kérj vérvételt. Nem fáj a babának, 2 perc alatt kész és meg tudják állapítani, hogy most Ab-s-e vagy sem? Egyébként én se vagyok ebben biztos, de asszem hogy a vércsoport nem mindig az anyai illetve apai összetevőkből ered.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!