Kinek mennyire használt az eda?
Csatlakozom az első válaszolóhoz. A Bajcsyban kaptam, de valami iszonyú béna pasas adta, mert háromszor célzott, mire betalált. Két barátnőmmel is beszéltem erről, az egyiknek 8-szor szúrtak császár előtt, a másiknak sem egyszer. Szóval nagyon gáz. Pláne, hogy állítólag valami próba adagot kaptam, azt mondta az orvos később lehet emelni. Semmit nem használt! Mindent éreztem végig.. plusz megnyertem azt az iszonyatos fejfájást, amiről az első válaszoló is írt. Soha többet nem kérek edát.
Úgy éreztem egy kanállal is képes lennék leszúrni bárkit. Kb 5-6 nap telt el, úgy éreztem halálomon vagyok, mire végre elmúlt. Most a második babát várom, eda kizárva, ha csak nem kényszerhelyzet!
Biztos edát kaptatok és nem sima spinálist???Annak vannak ilyen mellékhatásai.
Spinális anesztézia
Kivitelezése, javallatai és ellenjavallatai szinte azonosak az EDA-val, azonban jelentős eltérések is vannak:
a tűvel nem csak az epidurális teret érjük el, hanem mélyebbre, egészen a gerincburkon át a gerincet körülvevő agyvíz térig (liquor térig) hatolunk. A gyógyszer közvetlenül az agyvízbe kerül.
Kevesebb gyógyszer szükséges
Gyorsabban és mélyebben áll be az érzéstelenség.
Hátránya, hogy nagyon gyakori a hirtelen vérnyomásesés és az érzéstelenítés utáni, akár napokig is eltartó fejfájás.
Az EDA számos előnyt nyújt a vajúdó és a magzat számára egyaránt.
A fájdalom kikapcsolásával csökken a szorongás és a félelem, a stressz megszűnésével:
csökken az energiafelhasználás,
normalizálódik az anyai pulzusszám,
szabályossá válik a légzés,
ezzel javul az anyai és magzati szervezet oxigénellátása,
javul a méh vérellátása,
a méhösszehúzódások rendeződnek és
a szülés rövid úton lezajlik.
A hüvely és a gát izomzata ellazul, mely különösen a fokozott védelmet igénylő koraszülöttek és kissúlyú újszülöttek esetén jelentős.
Az esetleges gátmetszés illetve annak a szülés utáni ellátása fájdalmatlan.
Az EDA során alkalmazott érzéstelenítő szerek a fájdalom csillapítása mellett különböző mértékben hatással vannak az alsó végtag izomműködésére is, mely a láb zsibbadásában, elgyengülésében jelentkezik. Ennek következtében a szülőnők a vajúdás alatt ágyhoz kötöttek. Felmerült az igény olyan módszer kialakítására, melynél a szülőnő mozgásában nem korlátozódik. Ennek érdekében kidolgoztuk az ún. "sétáló EDA"-t, ahol a fájdalom csillapítás megtartása mellett az izomerő csaknem teljes mértékben megtartott marad.
A legújabban forgalomba került érzéstelenítőszerek már ennek az elvárásnak próbálnak eleget tenni.
A szülészeti fájdalomcsillapítás céljából kezdett epidurális érzéstelenítés könnyen átalakítható műtéti érzéstelenítéssé, akár hüvelyi szülésbefejező műtétre (vákuum, fogó), akár császármetszésre van szükség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!