Szoptatással kapcsolatban szeretnék kérdezni. Pár hónap múlva megszületik az első babám, és tippekre, ötletekre lenne szükségem a szopizást illetően. Milyen gyakran szükségszerű megetetni, vagy majd jelzi és tudni fogom?
igény szerint kell szoptatni. az, hogy a baba mikor igényli, nem köthető órához - legalábbis eleinte, aztán egyszer csak azt veszed észre, hogy rendszereződnek az evések! de ne te irányítsd, majd ő fogja.
én rábíztam mindent az ösztöneimre, és a gyerekre, most korlátlanul van tejem, és nagyon egészséges a babám, és hihetetlenül aranyos, kiegyensúlyozott gyerek! :)
tájékózódjál a szoptatási tanácsadó oldalakról, a youtoube-on is van egy több részből álló sorozat.
javaslom, ne feltétlen más anyákra hallgass, főleg azokra ne, akik nem tudták a gyereket kizárólag anyatejjel szoptatni (pl. kiegészítést adtak a gyereknek már estére), illetve a gyerek maga választotta le magát 12 hónap előtt... olyanokra hallgass, akik másfél-két évig ciciztették a babájukat, na azok tudják igazán, hogy mi a jó! :)
ez nagyon részletes összefoglaló oldal:
8-as vagyok megint, 2 éves és még mindig cicizik, a tápszer ízét nem ismeri, pedig 3 óránként szopizott mint azt már írtam ;) ja és kiegyensúlyozott kiskrapek.
Ezzel nem azt akarom mondani hogy így kell csinálni, csak az igény szerinti szoptatás sem működik minden esetben (mint azt már leírtam hogy miért a 8-as válaszban)! Szóval nem kell azért leírni a 3 óránkénti szopit sem (persze ezt én sem percre pontosan csináltam).
Kezdetnek ezt ajánlom:
Érdemes az elejétől kezdve az igény szerinti szopatásra törekedni, akkor is, ha ez sok időt és energiát igényel, mert leginkább ez felel meg a tejtermelés szabályainak és ezzel lehet a babát leginkább kielégíteni.
És pár gondolat arról, hogy pontosan mit jelent az igény szerinti szoptatás:
- A baba (ha hagyják neki!) jelzi, hogy mikor szeretne szopizni. Itt fontos, hogy a környezet figyeljen ezekre, mert ha rendszeresen elmulasztanak reagálni rá, a baba idővel leszokhat a jelzésről, ami nagyon sajnálatos...
- Minden olyan jelzésére, amikor szopit kér, érdemes mellre tenni. (Ennek vannak tipikus esetei, amire találsz példákat a linkeken.)
- Mindegy, hogy a baba milyen okból kér szopit (éhes, szomjas, fájdalma van, álmos stb.), ha ő szopizni szeretne, akkor mellre tehetjük. - Vagyis bizonyos értelemben lehet, hogy "minden nyekkre" mellre kellhet tenni, ha a nyekkenés szopási igényt jelez..!
- Nem érdemes nézni órát, hogy előzőleg mikor szopott utoljára és mennyi ideje szopik már. A szopiigényt egy sor olyan dolog okozhatja (lásd feljebb), amiket nem lehet órához kötni.
- Ha eleinte sokat is időz a baba a mellen, ahogy nő és kinyílik a világ felé, idővel rendszereződnek és egyre rövidülnek majd a szopások.
És a kizárólagos szoptatás (6 hós korig ajánlott):
- A baba csakis anyatejet kap és azt is csak mellből.
- Valamint nem kerül semmi más sem a szájába: se játszócumi, se üveg, se bimbóvédő; se tápszer, se lefejt anyatej, se víz, se pépes étel...
- Ennek az az értelme és célja, hogy a tejmennyiség mindig optimális legyen: mivel a tejet a szopás mennyisége és minősége határozza meg, ha a baba nem szopik eleget, a tej sem lesz elég. Valamint, hogy a baba ne zavarodjon bele a szopásba: ne felejtsen el ügyesen szopizni, ne lustuljon el. Továbbá, hogy ne terheljük az éretlen emésztőrendszerét más ételekkel, italokkal stb.
Köszönöm a sok választ, utánaolvasgattam a neten pár cikknek, és szinte mindenhol a "majd a baba eldönti, mikor , mennyit szeretne enni" elvet vallják. :)
Az éjszakai szopizás meddig szükséges?
Az éjszakai szopiztatás babafüggő. Eleinte (mivel nem voltam elég tájékozott) azt hittem a babák alszanak és esznek. Rájöttem, biztos van ilyen baba is...De ezek csak a szakirodalomban léteznek. Igény szerinti szoptatásnál előfordul, hogy éjszaka sokszor megébred még akár 1-2 évesen is! Ez ösztönös a babákban! Nem kóros! Csak a nyugati társadalom számára "furcsa". Érdemes beszerezni az Éjszakai gondoskodás című könyvet. Ez segítség lehet, sajnos én csak jóval a baba érkezése után olvastam el.
A kislányom 17 hónapos, éjszaka többször ébred meg (5-6x), de az utóbbi pár hétben azt figyelmet meg, hogy nem mindig kell neki már a cici. Persze van olyan baba, aki pár hónaposan már végig alussza az éjszakát. Minden baba más.
A barátnőnek 8 éve volt pici a kisfia, ő is igény szerint szoptatta, egy ágyban aludtak. Amikor ott aludtam náluk, nem értettem , hogy ezt hogyan tudja csinálni, hogy éjjel többször is fent vannak, cicire teszi. Biztos nem akarnám így csinálni. És tessék, így csinálom és is most. De olvasd el a könyvet... Még nagyon jó időben kezdesz utánaérdeklődni a szoptatásnak!:)
Én is javaslom neked az Sears-könyvet, tényleg nagyon jó! Olyan megközelítésből mutatja be a babák "éjjeli működését", alvási szokásait, igényeit, amit sehol máshol nem találsz meg így. Sőt, ennek sokszor az ellenkezőjére biztatják az anyukákat, pedig a babák egyszerűen így működnek. Olyan alapvető információkat ad át, mint hogy a babák teljesen másképp alszanak el, mint mi felnőttek. Mások az alvási ciklusaik, másképp reagálnak az éjjeli ébredésre. És egyáltalán hogy miért is van nekik fokozott szükségük az éjszakai gondoskodásra is. Elvégre az anyaság napi 24 óráról szól, nem 12-ről... ;) A szerző maga pártolja az együttalvást (kötődést segítő nevelést) és leírja hozzá, hogy milyen "szabályai" vannak, ugyanakkor egy sor tippet ad azoknak is, akik nem akarják megosztani az ágyukat a babával, de megfelelően szeretnék gondozni éjjel is.
Szóval nagyon hasznos könyv, ajánlom neked én is! (Én is a lányom születése után olvastam csak el, de kulcsfontosságú lett a számomra.:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!