Teljesen káosz nekem a szoptatás?
Két hetes a babám,és nem tudom,hogy mit csináljak.Annyi dolgot olvastam már,hogy hogy jó szoptatni,hogy minél több tejem legyen.Az elején beállt a 3 órás rendszer,aztán nem volt elég tejem.Akkor kiegészítettük táppal.De nem szeretném tápozni./tudom nem lesz baja tőle,de szeretném én szopiztatni/.Aztán tegnap délutántól kipróbáltam,hogy ha sír rögtög cicire teszem.Ha az egyiket kiszívja /szerintem/ akkor a másikra teszem.De mamár ez se volt elég kellett tápot is adnom.Nekem ez nagyon káoszos,hogy ha bármikor sír,etetem.Olvastam,hogy van aki 2 óránként szoptat.Akkor ha nagy alvásba van fel kell kelteni,és akkor tuti éhes?Mert ha elalszik 3-4 órát végig alszik.Vagy közbe lekéne fejnem mind két mellem,vagy nem tudom.De már nagyon elvagyok keseredve.
A másik kérdésem,hogy van egy csomó a mellembe,nem tudom ki masszírozni,és hogy az akkor is fáj ha abba,hagyom a masszirozást?Mert ha melltartó van rajtam és ott a varrás,vagy csak ha hozzá érek ott a mellemhez fáj.Mit csináljak?Segítsetek légyszíves,első babánk!
első körben keress szoptatási tanácsadót a lll.hu oldalon keresztül, a lakóhelyed közelében, vagy legalább hívd telefonon a szoptatási ambulanciát, van ilyen, mert a védőnők, csecsemős nővérek nem foglalkoznak ezzel.
tényleg káosz, amiket lehet olvasni itt-ott, amit mondanak a hivatalos hozzáértők, gyerekorvos, védőnő, stb... az előző generáció nem nagyon tud segíteni, mert ők nem nagyon szoptattak, mert akkor már bejött ez a 3óránkénti elmélet.
én is kb így kezdtem, mint te, de rosszabb volt, mert hallgattam a vaskalapos orvosra és 3 óránál gyakrabban nem szoptattam, akkor is csak max 20 percig. 5 naposan már tápszert kapott, egyre többet, az egy szerencse, hogy ebben is hallgattam az orvosra és nem cumisüvegből, hanem kanállal, pohárból.
de ahogy egyre több kellett, 6 hetesen már napi 7x120-150ml, nem győztem kanállal, pohárból, kitaláltuk a szoptanít nevű rendszer házi verzióját, etetőszonda csőből és befőttes üvegből. ezzel kapta 6 hós koráig a tápszert, de a végén már csak napi 3x45-60ml-t, mert annyi tejem lett, mert elkezdtem non-stop szoptatni, vagyis igény szerint, de ez nálunk non-stop volt, kb... hordozókendő sokat segített, abban főzés közben is tudtam szoptatni, közben félálomban volt.
6 hetes volt, amikor szoptatási tanácsadóhoz fordultam, ő segített, most 22 hónapos a kislányom, még most is sokat szopizik, és ez jó így mindkettőnknek.
ami nálan bejött: ne várd meg, míg sír, hogy éhes, az már vészjel, az első kereső mozdulatnál tedd cicire, a tanácsadó megnézi, jól kapja-e be,ha jól, nem tudja feláztatni, meg ilyesmi, amiket szoktak mondani az orvosok, akkor sem, ha sokáig szopizik.
hagyj időt magatoknak, ne foglalkozz a háztartással, kérj segítséget, pihenj sokat.
bújjatok össze, minél kevesebb ruhában (leginkább csak bugyi és pelenka), a bőrkontaktus fokozza a tejelválasztást.
adj kevesebb tápszert, fokozatosan csökkentsd, egyszerre az aktuálisnak kb 90%át add, aztán ha nem veszít a súlyából 3-4 nap múlva, stagnál vagy hízik, akkor újra csökkents 10%kal. hamar beáll a kereslet-kínálat, és lesz annyi tej, amennyi kell neki.
ne adj neki viet, teát, csak szoptasd, az oltja a szomjat is, a március babámnak nyáron sem adtam vizet, és csak februárban kezdtem. ha a kutacsa annyira be van horpadva, hogy elnyeli az ujjbegyedet, akkor szomjazik, akkor adj neki, de ilyen nem lesz.
igyál sok folyadékot, szoptatós teát vagy egyéb csodaszert is próbálhatsz, nekem a görögszéna kapszula is segített, 2 hónapig napi 3x3at szedtem, az havi 9000 körül volt, de azt mondtam, olcsóbb mint a tápszer.
fejni vagy nem? ez egyéni, ebben is segít a tanácsadó.
ha nem csepeg, nem hordj melltartót otthon.
HÁt először is nyugodj meg!
Az természetes, hogy össze vagy kavarodva, első babával szinte mindenki így érez.
Amik a meglátásaim:
-a baba tényleg nem csak azért sír, mert éhes, de a kezdeti összehangolódásnak pont az a lényege, hogy meg kell tanulnod a babád jelzéseit felismerni.
-én az újszülött babát minden nyekkre mellre szoktam tenni, és hamar kiderül, hogy milyen fajta "nyekk" jelzi az éhséget.
-alvásból nem kell felébreszteni a babát (kivéve ha sárga még, vagy nagyon kis súlyú és aluszékony)
-ha becsomósodott a cicid, annak az a jele, hogy rengeteg tejed van, mert a tejcsatorna akkor szokott eltömődni, ha pang benne a felesleg.
-összességében még nem hangolódott egymásra a kereslet kínálat Nálatok, viszont kicsit beavatkoztál a folyamatba azzal, hogy tápot is adtál.
-két szopi között nem szükséges fejni, az gény szerint szoptatott babának nagyjából mindig pont annyi teje van, amennyi neki kell
-a fejés szaporítj a tejmennyiséget, mivel most csomós a cicid, nem fejnék nagyon, illetve így járnék el:
-tegyél egy henger alakú csavaros üvegbe olyan forró (meleg) vizet, amilyet a bőröd még elvisel. Hengergesd ezt oda vissza enyhe nyomással a csomós részen. Utána masszírozd a csomót olyan módon, hogy mindig csak egy irányba, a bimbó irányába, tehát "kifelé" a mellből. Olyan erővel tedd ezt, amennyi fájdalmat csak elviselsz. (Tehát minél erősebb, annál jobb, nekem volt hogy gördült pár könnycseppem is közben, sajnos ez a normális, de el fog múlni hidd el!!), aztán szoptasd a babát a csomós mellből. Próbáld olyan pozícióba helyezni a kicsit, hogy az álla legyen a csomó irányába, mert az álla irányában szív a legerősebben. A csomó helyétől függően próbálhatod úgy is, hogy franciaágyra hanyatt fekteted a picit és fölé mész négykézláb helyzetben. Ez kicsit kényelmetlen, de így a gravitáció is segít. A szoptatások közötti időben ezt ismételheted és szoptatás helyett fejéssel fejezed be.
A csomó kb. egy nap alatt így elmúlik, a helye még 2-3 napig fájdalmas lehet, de ez normális.
Melltartót lehetőleg most ne hord, vagy csak olyan sport fajtát, ami nem nyomja vagy szorítja el még véletlenül sem a melledet.
Szerintem ha van érkezésed, akkor hívj fel egy szoptatási tanácsadót a www. ibclc.hu ról vagy a www.lll.hu-ról, ők személyesen tudnak tanácsot adni, a benned levő bizonytalanságokkal kapcsolatban!
Legjobbakat!
A masszírozáshoz annyit tennék hozzá, hogy fontos, hogy "ésszel" csináljuk! Ha pang a tej, a túl erős gyömöszöléstől a tej kifolyhat a környező szövetekbe is, ahol gyulladást okozhat. Szóval inkább kíméletesen, és ha lehet, szoptatás KÖZBEN simítgasd, mert ilyenkor a tej automatikusan elfolyik, nincs ilyen kockázat.
Egyébként pedig érdemes ilyenkor olyan anyukát keresni, aki maga is sikerrel szoptatott, pláne, ha még szakmailag is ért a témához. A szopis tanácsadók, ibclc-k is ilyenek. :)
Ami nekem bejött:
- nagyon meleg zuhany alatt masszíroztam óvatosan a mellem, nem csak a csomót, az egész mellett oda vissza, 5 ujjal, körkörösen, türelmesen, lassan, közben lazítottam
- nem hordok melltartót, eldobható melltartóbetétet ragasztok szoros felső belső oldalába a mellbimbó fölé, tehát ha csepeg, felszívja, de nem szorít melltartó sehol.
- mindig leszívom a maradékot, amíg csak van, így nem marad bent pangó tej
Nem vagyok én sem régi motoros, ezért nem tudom, neked ez segít-e, de nekem bejött egy csomónál. Sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!