Meddig kell lefejni a tejet szoptatás után?
Én 15 hónapig fejtem, olyan sok tejem volt, hogy napi 1 liter ment az anyatejgyűjtőbe, vagy egyenesen a tejtestvéreknek, majdnem egy éven keresztül, aztán csak sorozatos mellgyulladások árán tudtam csökkenteni a mennyiséget. Most 20 hónapos a lánykám, még szopik, és időnként estére úgy megtelik a mellem, hogy egy kicsit fejni kéne, mert ha sokáig alszik akkor tuti a mellgyulladás. Ilyenkor álmában mellreteszem, fel sem ébred, csak kiüríti.
Nekem jó érzés volt, hogy anyatej leadóként segíthettem rászoruló babákon és a havi 43.000 Ft sem jött rosszul.
Ha van lehetőséged leadni a tejed, akkor elgondolkodhatsz ezen a lehetőségen is, ha nincs rá mód, akkor tényleg érdemes csökkentened a lefejt mennyiséget.
Attól függ:
- Ha anyatejleadó szeretnél lenni, akkor rendszeresen érdemes fejni. Nem kell minden szoptatás után, de a neked megfelelő rendszerben (napi 2-4-akárhány alkalommal) igen, mert akkor arra a mennyiségre és ritmusra fog ráállni a melled.
Megjegyzem, ha most minden szopi után ennyit fejsz, az azt jelenti, hogy perpill túltermelésben tartod a tejedet (több van, mint kéne), ami hosszú távon nem biztos, hogy olyan jó, hacsak nem direkt ezt akarod. Ha csakis szopi után fejsz, mindenképp figyelj oda, hogy a babád rendszeresen eljusson a zsírdús hátsó tejig is, mert ha mindig csak a tej elejét szopizza ki és te a végét fejed le, esetleg laktóz-túlterhelés (puffadás, pocakgörcsök) lehet a vége! Ez nem ijesztgetés, csak tipp, mert időnként találkozunk ilyen esettel. :)
- Ha tartalékolni szeretnél, akkor érdemes lehet az első időkben fejni, de akkor sem szükséges minden szoptatás után, hanem inkább akkor, amikor többet hagy bent a baba vagy épp nagyon feltelik a melled. - Viszont az anyatej kombinált fagyasztós hűtőben csak 3-6 hónapig áll el, ezt vedd figyelembe a mennyiségnél! (Fagyasztószekrényben vagy -ládában 12 hónapig.)
- Vannak, akik azt javasolják, hogy az első 6-8 hétben mindenképp fejjünk, hogy bejáratódjon a mell, stabilizálódjon a tejtermelés... Nos, bár ártani ugyan nem fog, de nem is létszükséglet, mert a megfelelő szoptatási technika és gyakoriság önmagában is elég lehet ehhez. (Főleg, ha a tejtermelés kereslet-kínálat elvét nézed.)
- Ha valamiért kevés a tejed és/vagy szaporítani szeretnél, szintén lehet fejni is, de ekkor se kötelező. A baba ugyanis simán képes megtermelni magának a több tejet, HA elég gyakran és eleget szopizhat. Vagyis ilyenkor a fejés csak egy plusz segítség.
- Ezeken kívül csak szükség esetén szoktuk javasolni: pl. ha nagyon feltelik a melled, akkor egy keveset fejhetsz (vagy szoptathatsz) belőle, hogy megkönnyebbülj és elejét vedd egy elzáródásnak. Vagy ha alkalmanként menned kell valahova és nem tudsz szoptatni, hogy legyen egy kevés tartalék. Vagy esetleg tejcsatorna-elzáródásod, mellgyulladásod van és a szopin kívül a fejéssel is orvoslod magad. stb.
De, alapjáraton ezeket az eseteket kivéve nem "kell" fejni. Ha sikerül igény szerint és kizárólag szoptatnod a babádat, akkor minden időben elég lehet neki a tejed mindenféle egyéb kiegészítés nélkül is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!