Vajon miért csinálja ezt a 4 hónapos kisfiam szopizás közben? Bővebben lennt leírtam.
3 hete megjött a vérzésem, azóta vettem észre hogy csökkent a tejem és a babám sem gyarapodott csak heti 20-30 grammot. Nagyon gyakran szoptatok, szedek tejserkentőket, de sajnos így is pótolni kell szopi után a korábban lefagyasztott tejjel. A pótlást nem cumisüvegből adom, hanem kiskanállal.
A babám szopizás közben kalimpál a kezeivel, dörzsöli az arcát, kettőt szopik aztán kiengedi a cicimet a szájából, pedig akkor már megindult a tej és van is a mellemben. Közben sokszor sírvafakad, olyan mintha nem akarna szopizni, de mégis akar mert a cicimre mindig rákap, de nemsokra rá kiköpi. Olyan mintha "ideges" lenne, nyugtalanul szopizik.
Viszont amikor éjszaka szoptatom, akkor teljes nyugalomban szopizik, nagyokat kortyol, nincsen semmi gond. Csak nappal csinálja ezt. Van valami ötletetek mitől lehet ez?
Lehet, hogy a menstruáció miatt más hormonhatások vannak a szervezetemben és ezt érzi a babám?
Szia!
Kapott e valamikor (akár a kórházban) cumisüvegből valamit?
Szopási sztrájk.
Az anya bizonyos cselekedetei, reakciói is okozhatják azt, hogy a baba nem akar szopni:
* az anya túl erősen reagál arra, ha a baba megharapja a mellét,
* a napi rutin jelentősen megváltozik (pl. utazás, költözés),
* az anya korlátozza a szopások gyakoriságát, vagy nagyon szigorúan meghatározza, milyen időközönként szophat a kicsi,
* szoptatás közben az anya nagyon hangosan beszél vagy veszekszik a család többi tagjával,
* az anya túlságosan izgatott, vagy annyi otthon a dolga, idegeskednivalója, hogy folyton feszült, stresszel,
* többször sírni hagyja kisbabáját, vagy halogatja a szoptatást, mikor a kicsi szopni akar.
A Guamban élő Becki Hallowell hathónapos kisfia, Todd is abbahagyta a szopást, és a „sztrájk” hatodik napján az anya rájött, mi a baj: "A sztrájk összes szokásos oka jelentkezett nálunk, sőt halmozottan. Az egész család náthával küszködött (Todd a leginkább), valamennyien kimerültek voltunk. Ráadásul olyan új helyzet adódott, hogy a szokásosnál is nagyobb stressznek voltunk kitéve: Todd nagyszülei, akiket egy éve nem láttunk, látogatóban jártak nálunk, és az ittlétük alatt Todd nagyapját kórházba kellett vinni. Toddnak jöttek a fogai, megharapott és én nagyon érzékenyen reagáltam."
A szopási sztrájknak még a következő okai lehetnek, bár ezek ritkábban fordulnak elő:
* érzékenység az anya vagy a kisbaba által fogyasztott valamilyen ételre vagy gyógyszerre (ez lehet vitamin, ásványi anyagokat tartalmazó táplálékkiegészítő, fluortabletta, tejtermék, koffein is);
* a mellbimbó kezelésére használt krém vagy gyógykenőcs;
* az anyatej ízének - mellgyulladás vagy az anya étkezési szokásainak változása miatti - megváltozása,
* de a kisbaba sztrájkkal reagálhat az anya által használt valamilyen új termékre (szappan, dezodor, sampon, a ruha mosásához használt mosópor vagy öblítő).
Mi okozhatja a szopási sztrájkot?
A szopási sztrájk oka néha teljesen egyértelmű, de előfordulhat, hogy az anya sosem tudja meg, mi is váltotta ki ezt a viselkedést a babánál. Leggyakoribb okai a következők lehetnek:
* fájdalom a szájüregben fogzás, sérülés, herpesz, vírusos aftózis vagy valamilyen gombás fertőzés (pl. szájpenész) miatt,
* fülgyulladás, mely nyomásérzést vagy fájdalmat okoz a babának szopás, nyelés közben,
* a szoptatási testhelyzetben a babának valami fájdalmat okoz, például oltás helye vagy sérülés,
* a baba megfázott vagy bedugult az orra, ezért szopás közben nem kap rendesen levegőt,
* a baba túl sokszor kapott cumit, cumisüveget vagy gyakran szopja a hüvelykujját, és ez a tejmennyiség csökkenését eredményezte,
* gyakran félbe kell szakítani a szoptatást valami miatt, vagy szoptatás közben gyakran elvonja valami a baba figyelmét,
a baba szokatlanul hosszú ideig volt külön édesanyjától.
Sziasztok!
Köszönöm szépen a segítséget. Olvastam a szopási sztrájkról, valami ilyesmi lehet nálunk is a probléma, de a cikkben leírt zavaró tényezők nálunk nincsenek jelen, kivéve talán a fogzást.
Pár hete megfigyeltük, hogy dörzsöli az ínyét és jajgatva sír, adjuk is a Chamomillát, ami szerintem használt is. De mivel most már sokat matat a szájában, nem tudom, hogy a foga miatt vagy azért, mert felfedezte a kezét. A fogfájásos sírásokat meg már nem tapasztalok.
Egyébként igény szerint szoptatok a legelejétől, és most 1,5-2 óránként szopizik, éjszaka 2x kel fel enni. Így napi kb. 11 szopizás van mostanában.
A fagyasztott anyatejet elég nehéz vele megitatni, mert a felét kicsorgatja a szájából. Nem tudom megállapítani, hogy izlik-e neki vagy sem, mert lenyeli, közben gőgicsél, mosolyog, de mégis olyan mintha nem izlene neki. Furcsa a szaga, engem a zöldségre emlékeztet, és nem túl bizalom gerjesztő... :-( De összes adagnak ilyen szaga van, amiket eltettem a fagyasztóba!
Nem szeretnék tápszerhez nyúlni!
Az én lányom is 4 hónapos, ő is csinál ilyeneket.
Mi is adunk tápszert, üvegből! Ennek ellenére (hál'Istennek) jobban szereti a cicit, mint a tápszert, néha azt el sem fogadja.
Arra már rájöttem, hogy ha dörzsöli a fülét, arcát, szemét, akkor álmos, és ilyenkor nagyon fel tud idegesedni, mert éhes is és aludni is akar egyszerre...
Néha azt csinálja, hogy szopik kettőt, aztán körbenéz a szobában, beszél, vagy vigyorog, aztán ismét rácuppan. Szerintem ilyenkor még nem túl éhes, és élvezi, hogy a cici is ott van meg minden más is.
Nekem akkor fakad sírva, ha nem jön már ki tej a ciciből, vagy csak nagyon nehezen. A kezemmel ezt mindig próbálgatom, ha kiköpi a cicit.
Neked nem mondták még (orvos, védőnő), hogy ritkábban szoptass, a felszívódás miatt? Az én babám is gyakran, 12-13X szopizott eleinte, de saját magától ráállt a 2, 3, majd 3.5 órás időközönkénti hamira. Este 10 után csak kb. hajnal 4-5 óra körül eszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!