Kisbabám 2 hetes. Honnan tudom, hogy elég-e neki a tej? Van egyértelmű jele annak ha éhes? Honnan tudom megállapítani, hogy jóllakott?
Nem akarlak elkeseríteni, de a cumisüveggel komoly cumizavart okozhatsz, s ez odáig vezethet, hogy teljesen le fog szokni a babád a cicizésről.
Két hetesen egy kisbabánál teljesen normális, ha akár fél-egy óránként szopit kér. Az is teljesen normális, hogy folyton ölben lenne, hogy felébred, ha lerakod, stb. 9 hónapon át a pocakodban volt, nonstop érezte minden rezdülésedet, hallotta a szívverésedet és fogalma sem volt róla, mi az, éhesnek lenni. Szóval ne várj tőle többet, mint amire ennyi idősen képes! Szépen lassan be fog állni egy rendszerre, de most még nagyon pici hozzá.
Fektesd magad mellé, aludjatok együtt nagyokat, szopizzon sokszor, most ennek van itt az ideje.
Kedves kérdező!
A bimbó fájdalma utalhat arra, hogy nem jól kapja be a babád a mellet. Ha nincs jól mellen, akkor nem tud hatékonyan szopni, ezért jelezhet nagyon gyakran.
Megmutatták neked, hogy kell helyesen mellre tenni a kicsit? Ha esetleg nem , itt egy nagyon hasznos videó hozzá, lenne kedved megnézni?
https://www.youtube.com/watch?v=7FJuBn2bgNk
A mell szerencsére nem olyan, mint egy csap, amit el lehet zárni ;) A tej legnagyobb része szoptatás alatt termelődik. Ahhoz, hogy elegendő tej termelődjön, gyakori, hatékony szopás, vagy gyakori, hatékony fejés szükséges. Vannak édesanyák, akik csak fejéssel kénytelenek fenntartani a termelést, mert a baba mondjuk beteg, vagy koraszülött. Ugyanúgy fenn lehet tartani, de sokkal több erőbe telik, fárasztóbb, körülményesebb, mint a szoptatás. Az, hogy nem elég laktataó a tej, nagyon-nagyon ritkán, extrém sovány, éhező anyáknál, illetve nagyon ritka anyagcserebetegségekben fordulhat elő.
A leírtak alapján nálatok valószínűleg a szopás hatékonyságának növelésével javulna a helyzet. Az első időszakban, amikor a baba és a mama is tanulja a szoptatást, a cumisüvegből etetés be tud kavarni a helyes technika elsajátításába, ezért legalább kb. 6 hetes korig nem (de utána sem) szokták javasolni.
Kérdezhetek néhányat? A kicsi hányszor kerül mellre 24 óra alatt? Milyen jelekből tudod, hogy szopizni szeretne? Hány pisis, kakis pelenkája van 24 óra alatt? Mennyi volt a születési súlya, a legalacsonyabb (hányadik napon), most mennyi a súlya? A baba érett, egészséges? Hányadik hétre született, hogyan? Neked van-e valamilyen ismert betegséged? Kap-e mást anyatejen kívül? Cumizik-e? Amikor szopik, szoktad hallani, hogy nyel? Szoptatás után felpuhul a melled? Mennyi ideig tart egy szopatás? Ezidő alatt kb. hány percig szopik aktívan, amikor hallhatóan nyel? Ilyenkor szoktál esetleg érezni bizsergést a melledben, vagy folyik a tej a másik mellből? A másik melleddel szoktad kínálni az első után?
Mikor szokott fájni a mellbimbód? A szoptatás elején, közben, végig? Nem lesz szilvamag, vagy rúzs alakú, nem fehéredik el? Nem sebes? A baba kellően nagyra tátja a száját, mielőtt a melledre húznád? A füle-válla-csípője egy vonalban van? Közel van egészen a hasatok egymáshoz? Az álla hozzáér a melledhez?
Ezeket a kérdéseket érdemes körbejárni, sok apróság van, amin lehet változtatni és javulhat a helyzet.
A technikai dolgokról már írtak feljebb.
A szoptatás "elméletéhez" egy kis kiegészítés: Kisbaba mellett (legalábbis most még) nem nagyon van olyan, hogy menetrend meg napirend. Ellenben van 24 órás készenlét és vannak olyan napok, amikor sutba kell dobni az előzetes terveket és "egész nap" csak szoptatni kell, mert a baba épp azt igényli. :)
Tudom, hogy nehéz lehet ezzel megküzdeni, főleg első babánál és főleg, ha alapból tervezős típus vagy (én is ilyen voltam), de a szoptatásnak-tejtermelésnek ez a természetes rendje. A tested és a babád szervezete tökéletes összhangban képes működni: te annyi tejet termelsz, amennyire neki szüksége van, és amikor a közeledben van, azonnal képes vagy őt megnyugtatni. "Mindössze" annyi kell hozzá, hogy HAGYD közel lenni magadhoz. Vedd kézbe, ha azt szeretné, hordozd, ha úgy kényelmesebb, szoptasd sokat, ha az az igénye stb. A "folyamatos" testközelség, az odafigyelés, a nyitottság és a baba szükségleteinek a kielégítése pontosan elég ahhoz, hogy megadd a legtöbbet-legjobbat, amit csak lehet.
Minél kevesebb eszközzel (cumi, üveg, tápszer stb.) és módszerrel (fejés, pótlás, időhúzás, napirendhez kötés) nyúlsz bele a szoptatás folyamatába, annál biztosabb, hogy sikerül működnie a fenti természetes folyamatoknak, és annál kiegyensúlyozottabb lehet a babád is és te is! Hidd el nekem, hogy azok tudunk általában a "legkönnyebben" szoptatni, akik semmi extra dolgot nem művelünk a tejcsiért - de viszont maximálisan igyekszünk megvalósítani ezt az elgondolást. ;)
Remélem, a gyakorlati javaslatokon túl ez is segíteni fog jobban ráhangolódni a dologra. :)
A "fura" forma és a fehéredés annak szokott a jele lenni, hogy a baba rosszul tartja a szájában / szívja a cicit. Ez több mindentől is lehet (lenőtt nyelv, hipotónia, cumizavar, rossz pozíció stb.), úgyhogy szerintem érdemes lenne egy tanácsadóval alaposabban körüljárnod, hogy hol lehet a hiba és akkor célzottan tudod kezelni a dolgot.
Addig viszont nagyon nem javaslom, hogy tovább használd az üveget vagy cumit, hogy ha ez (is) gond, akkor ne fokozódjon tovább a helyzet. Illetve a www.lll.hu oldalon utána tudsz olvasni a helyes mellrehelyezésnek, ez alaposan nézegesd meg.
Sok sikert! :)
Kedves kérdező!
Valóban nehezebb segíteni telefonon, mint személyesen. A laktációs szaktanácsadók (www.ibclc.hu) ki szoktak menni, de szoptatási ambulanciákon is egyre többen dolgoznak, ahol szintén tudnak személyesen segíteni. A Bethesdában, Szent István Kórházban, Péterfy utcai Kórházban TB alapon lehet menni, elég hamar tudnak adni időpontot.
Remélem tudnak segíteni! Azt megkérdezhetem, hol szültél?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!